artysci ofne

Międzynarodowe Seminarium „EMALIE KOLOROWE dla wykorzystania techniki klasycznej emalii przemysłowej” to pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie artystyczne, którego celem jest włączenie sztuk plastycznych w proces wytwarzania szkliwionych przedmiotów codziennego użytku i przywrócenie tradycji ich powszechnego użytkowania.

 

Głównym organizatorem sympozjum i warsztatów z ramienia Grupy Twórczej IN SIGNUM jest Antonin Gavlas, absolwent Wydziału Filozofii i Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu w Brnie, artysta malarz, ceramik i fotografik, członek Związku Artystów Plastyków w Republice Czeskiej, współorganizator międzynarodowych seminariów artystycznych, ma na koncie 45 wystaw indywidualnych i 110 wystaw zbiorowych w Czechach, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Japonii, Polsce, Słowacji, Szwajcarii i USA.

Głównymi polskimi partnerami projektu są: Stowarzyszenie Kulturalne PROWINCJA i Klub ŚRUBKA. W projekcie uczestniczą też: Galeria LABIRYNT z Krakowa i Stowarzyszenie Forum Innowacyjności ODIN, specjalizujące się w organizacji sympozjów oraz warsztatów edukacyjnych i twórczych.

W seminarium uczestniczy 10. artystów z Czech, Słowacji, Węgier i Polski: Eva Damborská, Alžběta Dirnerová, Antonín Gavlas, Karol Hercík, Szymon Gdówicz, Ewelina Hojdys, Kamil Moskowczenko, Monika Panek, Jaroslav Gaňa i Károly Balanyi.

Powstałe podczas seminarium prace wystawione zostaną najpierw w Galerii LABIRYNT No. 2 w Krakowie (od 10 do 31 lipca br.) i w Galerii POD ŚRUBKĄ w Żywcu (od 8 sierpnia do 11 września br.), a następnie w galeriach naszych południowych sąsiadów. Po wystawach efekty twórczej pracy artystów uczestniczących w seminarium zdobić przekazane zostaną do obiektów użyteczności publicznej w różnych miastach.

Warsztaty w ramach seminarium zorganizowane zostały we Frydlancie nad Ostrawicą (17.05. – 18.05. 2014 r.) oraz w Olkuskiej Fabryce Naczyń Emaliowanych EMALIA S.A. (30.06. – 09.07. 2014 r.). Tradycja produkcji naczyń emaliowanych w Olkuszu sięga 1907 roku. OFNE EMALIA S.A. jest bezpośrednią kontynuatorką powstałej ponad 100 lat temu fabryki. W 2014 roku przypada 50. rocznica rozpoczęcia w OFNE pierwszej w Polsce produkcji tłoczonych wanien emaliowanych. Tłoczone wanny emaliowane do dziś są głównym produktem OFNE EMALIA S.A. wytwarzanym na rynek krajowy oraz na eksport.

Międzynarodowe Seminarium „EMALIE KOLOROWE dla wykorzystania techniki klasycznej emalii przemysłowej” współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego „Przekraczamy Granice” oraz Funduszu Wyszehradzkiego we współpracy transgranicznej między regionami, których dotyczy problem ginących tradycji szkliwa.

Więcej zdjęć z seminarium: https://pl-pl.facebook.com/okmf.mok

Jarosław Medyński

artysci ofne1

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jola szymańska
jola szymańska
9 lat temu

Bardzo przepraszam z góry, jeśli to pomyłka, szukam przyjaciela ze szkolnych lat ( LO Krynica) matura 1984, klasa mat-fiz. Pozdrawiam.
Jola Szymańska (Zielińska)