P9220030

W miniony piątek w olkuskim BWA otwarto wystawę prac Zbigniewa Bajka i Izabeli Bieli, zatytułowaną „W słów zaplatanie”. Wernisaż otworzył dyrektor Galerii Stanisław Stach.

Zbigniew Bajek studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, w pracowni prof. Zbigniewa Grzybowskiego. Od 1983 r. jest pracownikiem tejże uczelni. Od 2005 r. jest kierownikiem Katedry Interdyscyplinarnej. Realizuje przedsięwzięcia, do których zaprasza artystów o uznanej pozycji, ale także doktorantów i studentów. Uprawia malarstwo, rysunek, fotografię, realizuje instalacje oraz działania parateatralne. Artysta zorganizował do tej pory 55 wystaw indywidualnych (m.in. w Berlinie, Brukseli, Paryżu, Nowym Jorku, Monachium, Gdańsku) i wziął udział w ponad 250 wystawach zbiorowych prezentowanych w kraju i za granicą. W 2009 r. Bajek uzyskał tytuł profesora.

Izabela Biela studiowała w Instytucie Sztuki – filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, w pracowni prof. Norberta Witka. Dyplom uzyskała w 1999 r. Studiowała także na ASP w Krakowie na Wydziale Malarstwa – studia podyplomowe w pracowniach prof. Andrzeja Bednarczyka i prof. Zbigniewa Bajka. Od ukończenia studiów związana jest z edukacją artystyczną. Uprawia malarstwo, fotografię, realizuje instalacje oraz działania performatywne w przestrzeniach otwartych i zamkniętych. Prowadzi także autorskie warsztaty z dziećmi oraz z innymi grupami społecznymi, np. osadzonymi. Od kilku lat realizuje lub współrealizuje produkcje filmowe. Jest autorką kilku projektów artystycznych i laureatką wielu konkursów. Artystka miała 10 wystaw indywidualnych i brała udział z ponad 60 międzynarodowych i krajowych wystawach zbiorowych.

Na zorganizowanej w BWA wystawie Zbigniew Bajek zaprezentował kilkanaście prac, w których wykorzystane zostały fragmenty utworów literackich Franza Kafki. Artysta przyznał, że jest zafascynowany jego twórczością. Szczególnie często sięga po aforyzmy ze zbioru „Rozważania o grzechu, cierpieniu, nadziei i słusznej drodze”, zarówno w oryginalnej wersji językowej, jak i w tłumaczeniu na język polski. Na ścianach Galerii można więc było zobaczyć kolaże składające się z drewnianych skrzynek, przedmiotów, wydruków na kalkach (z cytatami z dzieł Kafki) i drucianej siatki, która zabezpieczała każdą pracę. Bajek długo opowiadał o projektach, których jest autorem. Podczas wystawy można było obejrzeć albumy ze zdjęciami prezentującymi jego poprzednie działania artystyczne, m.in. dotyczące projektu „Wolność jest kobietą”.
Izabela Biela zaprezentowała z kolei kilkanaście zdjęć będących fotograficzną dokumentacją działań performatywnych m.in. na Podlasiu, w celi aresztu śledczego w Krakowie czy w nieczynnym więzieniu w Łęczycy. Przy fotografiach artystka zamieściła wiersze Emily Dickinson w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka. Artystka od kilku już lat, realizując kompozycje malarskie, grafiki cyfrowe, instalacje czy warsztaty, wykorzystuje twórczość Dickinson – również w wersji anglojęzycznej.

Wystawa „W słów zaplatanie” jest z pewnością ważnym wydarzeniem kulturalnym ostatnich dni. Będzie dostępna dla zwiedzających jeszcze w październiku.

P9220047

P9220046

P9220048

P9220039

P9220031

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze