Olkuszanie płci obojga w wieku od kilku do kilkudziesięciu lat wypełnili w piątkowy wieczór pawilon MOK przy ul. Szpitalnej 32. Do zakończenia szczególnego dnia – 8 marca – właśnie tam, skusił ich koncert grupy bębniarskiej UataHA! Drums oraz pokaz teatru cieni w wykonaniu grupy Glutaminian Sodu.
Gdy już wszyscy zajęli miejsca na krzesłach i rozłożonych na podłodze poduszkach, zawieszone w zaciemnionej sali ekrany rozbłysły nikłym światłem. W jego blasku poczęły pojawiać się cienie przenoszące widzów na sawanny Czarnego Lądu. Ukryci za ekranami członkowie grupy teatralnej Glutaminian Sodu przedstawiali krajobrazy i zwierzęta, sceny m. in. z wędrówki karawany wielbłądów, polowania lwicy na antylopę, tańca wojowników. Towarzyszyły im oddające nastrój poszczególnych części spektaklu dźwięki afrykańskich bębnów i innych instrumentów służących wydobywaniu rytmicznych dźwięków.
Pokaz ten był wstępem do koncertu grupy bębniarskiej UataHA! Drums, od roku działającej przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu. Zespół, którego spotkania odbywają się w Muzeum Afrykanistycznym, prowadzi Agnieszka Grabowska, reżyserująca też wraz z Maciejem Nabiałkiem sztuki grupy teatralnej Glutaminian Sodu. Ona również wyjaśniała gościom baoBAB session znaczenie granych tego wieczoru utworów. Wszystkie kompozycje oparte były, bądź zainspirowane, oryginalnymi afrykańskimi rytmami. Znalazły się wśród nich grane podczas ceremonii inicjacji, nawiązujące do bicia serca, a także wyrażające bunt młodych członków plemienia melodie. „Melodie” nie jest tu bynajmniej przesadnym określeniem, gdyż melodyjne efekty potrafią wyłącznie za pomocą prostych perkusyjnych instrumentów uzyskać muzycy z UataHA! Drums. Wykorzystują do tego nie tylko bębny. W ich „arsenale” znajdują się używane przez ludy Afryki grzechotki, dzwonki i inne tzw. „przeszkadzajki” o enigmatycznych nazwach: djembe, dun dun, agogo, kij deszczowy.
Po zakończeniu koncertu każdy mógł spróbować samemu zagrać na nich. Członkowie grupy UataHA! Drums cierpliwie uczyli gości 8-marcowego wieczoru afrykańskiego rytmu tumbao. Wspólna zabawa sprawiła, że długo jeszcze pawilon MOK rozbrzmiewał dźwiękami Czarnego Lądu.
Zainteresowanych nauką gry i przyłączeniem do grupy UataHA! Drums zachęcamy do przyjścia na spotkania, które odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 17.00 w Muzeum Afrykanistycznym przy ul. Szpitalnej 32.
Tekst: Jarosław Medyński