Co robić w wolnym czasie? To pytanie szczególnie aktualne podczas wakacji. Dzieci i młodzież często stają przed problemem wykorzystania czasu, kiedy nie ma zajęć w szkole. Można skorzystać z ofert różnych ośrodków i stowarzyszeń, jednak nie wszyscy o tym wiedzą. Inni z kolei myślą, że to zajęcia dla „frajerów”, bo lepiej stać pod klatką, pluć i przeklinać, a kiedy ktoś upomni, pokazać swoją pseudokulturę – wtedy dopiero jest zabawa… A jednak można inaczej! O tym, że wolny czas można wykorzystać na rozwijanie swoich zdolności albo na to, by o siebie zadbać, swoich podopiecznych przez cztery miesiące przekonywali opiekunowie ze Stowarzyszenia Dobroczynnego Res Sacra Miser. Program „Ścieżki zdrowia”, finansowany przez Wojewodę Małopolskiego, właśnie dobiegł końca.
Program był propozycją stowarzyszenia, zgłoszoną na konkurs „Zapobieganie marginalizacji dzieci i młodzieży ze środowisk niewydolnych wychowawczo”. Poprzez szereg zajęć organizowanych przez podopiecznych członkowie Stowarzyszenia chcieli  propagować zdrowy styl życia, a przede wszystkim wykształcić u dzieci umiejętność organizowania sobie wolnego czasu. Podopieczni uczyli się też, jak nawiązywać prawidłowe relacje z otoczeniem. Jednocześnie zwracano uwagę na eliminowanie agresywnych zachowań i przemocy.
Program nie ograniczał się do promocji zdrowia fizycznego, ale propagował też działania, które miały wpłynąć na lepsze samopoczucie psychiczne jego uczestników. We współpracy z pedagogami szkolnymi i nauczycielami oraz w oparciu o własne rozeznanie w środowisku lokalnym została sporządzona lista rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i materialnej. Do programu zgłosiło się 30. dzieci w wieku od 7. do 13. lat. Wiele z nich było uczestnikami poprzedniego projektu ”Recepta na zdrowie”.
Z dziećmi pracowali specjaliści. Odbyły się warsztaty pedagogiczne „Na równoważni”, które miały nauczyć dzieci, jak radzić sobie z agresją i przemocą w środowisku lokalnym. Dzieci uczyły się, jak być asertywnym i jak pokonywać stres.
Realizowano także zajęcia edukacyjne „Do przodu” w oparciu o program profilaktyczny pt. „Żyję zdrowo”. W czasie tych spotkań rozmawiano o problemach wieku dorastania i wspólnie szukano sposobów rozwiązywania trudnych sytuacji.
Dodatkową atrakcją programu były imprezy plenerowe. W maju odbył się piknik integracyjno–sportowy pt. „Zdrowo i sportowo”, w czasie którego zachęcano, by wolny czas spędzać aktywnie, najlepiej w gronie rówieśników. Na piknik zaproszono dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych z terenu powiatu olkuskiego. Odbyły się rozgrywki drużynowe, konkurs plastyczny oraz zajęcia z pierwszej pomocy, które przeprowadzili wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. W czerwcu dzieci pojechały  w okolice Wrocławia na wycieczkę krajoznawczo-integracyjną pod hasłem „Nasza kraina”. Wychowankowie zobaczyli interesujące miejsca i zabytki Wrocławia oraz Zamek Książ w Wałbrzychu.
Przy okazji przypomniano zasady bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach. Wspólnie spędzony dzień miał też uwrażliwić dzieci na potrzeby innych – by chciały one pomagać kolegom w trudnych sytuacjach, a jednocześnie by uczyły się współpracować.
– Kiedy rozmawiamy z dziećmi, przekonujemy się, że takie działania wpływają na nie pozytywnie. Ci, którzy uczestniczyli w zajęciach, są pewniejsi siebie, potrafią dostrzec w sobie wiele pozytywnych cech, a co za tym idzie – są pewniejsi w kontaktach z rówieśnikami. Łatwiej im też zrozumieć emocje kolegów. Z rozmów z rodzicami można było wywnioskować, że także oni zauważyli zmiany w zachowaniu  pociech. Dostrzegają u nich więcej radości i wyciszenia. Rodzice byli zadowoleni,  także dlatego że program przyniósł dzieciom duże zaangażowanie  i wzbudził silną motywację – podkreśla kierownik świetlicy opiekuńczo-wychowawczej prowadzonej przez Stowarzyszenie Res Sacra Miser.
Iwona Krzystanek

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze