bo małopolska

W ramach premierowej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego w powiecie olkuskim zostaną zrealizowane aż trzy zadania. Staliśmy się w ten sposób liderem Małopolski Zachodniej, z której łącznie wygrało siedem projektów.

Za 6 mln złotych przeznaczonych na obywatelskie inicjatywy w skali województwa realizacji doczeka się łącznie 46 zadań.

Małopolanie zgłosili 204 wnioski, z czego 152 zostały pozytywnie ocenione i to na nie właśnie głosowali mieszkańcy regionu. Wśród nich było 120 zadań powiatowych i 32 zadania subregionalne (obejmujące co najmniej dwa powiaty w danym subregionie). Pozostałe 52 projekty to głównie te, które nie mieściły się w kompetencjach samorządu województwa i nie mogły być sfinansowane z jego środków.

Pilotażowy Budżet Obywatelski Województwa Małopolskiego cieszył się zainteresowaniem 79 708 osób. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników i wdzięczni Małopolanom za tak aktywny udział. Mieszkańcy regionu zgłosili aż 204 zadania do realizacji, a prawie 80 tys. wzięło udział w głosowaniu. Te liczby pokazują rosnącą siłę społeczeństwa obywatelskiego – mówi marszałek Jacek Krupa.

Spośród wszystkich 120 zadań powiatowych wygrał projekt z powiatu olkuskiego, a dokładniej z Wolbromia – „Nic dwa razy się nie zdarzy” – zadanie skierowane do osób niepełnosprawnych i ich rodzin (82 088,00 zł). Celem projektu, na który oddano 3707 głosów, jest usprawnienie sfery poznawczej dzieci i młodzieży, wyjazdy integracyjne i spotkania dla dzieci i rodziców.

Z naszego powiatu, tym razem z Olkusza, zostanie zrealizowane również zadanie pn. „Wyposażenie Sali Doświadczenia Świata i Integracji Sensorycznej do rehabilitacji osób z upośledzeniem umysłowym i ruchowym” (98 360,00 zł), na które głosowało 1470 osób. Chodzi o zwiększenie dostępności do profesjonalnych i wysokiej jakości usług rehabilitacyjnych dostępnych bezpłatnie dla mieszkańców powiatu olkuskiego z upośledzeniem umysłowym i fizycznym, a także wyposażenie sali w nowoczesne urządzenia rehabilitacyjne.

Pozostałe wygrane zadania to: „Poprawa jakości życia mieszkańców sołectwa Poręba Żegoty poprzez przebudowę chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 780” (powiat chrzanowski, 79 409,00 zł, 1338 głosów), „Centrum Asystentury Społecznej w Andrychowie” (powiat wadowicki, 60 000,00 zł, 1102 głosy), „Neurorehabilitacja – mózgowe porażenie dziecięce, udar mózgowy, dyskopatia kręgosłupa, stwardnienie rozsiane, po urazach” (powiat oświęcimski, 100 000,00 zł, 953 głosy).

Mieszkańcy Małopolski Zachodniej mieli do wyboru także sześć projektów o większym niż powiatowy zasięgu. 3529 oddanych głosów zdecydowało o wygranej projektu „Wyposażenie Wojewódzkiego Szpitala Chorób Płuc i Rehabilitacji w sprzęt rehabilitacyjny i uporządkowanie terenu parku wokół szpitala”. Na jego realizację przeznaczone zostało 286 535,41 zł. Drugim realizowanym zadaniem subregionalnym będzie „Pociąg do Małopolski Zachodniej”, który poparło 1614 osób (298 000,00 zł). Projekt zakłada uruchomienie przejazdów z wykorzystaniem lokomotywy turystycznej (poruszającej się po drogach publicznych) na trasach obejmujących atrakcje turystyczne powiatu chrzanowskiego, wadowickiego i oświęcimskiego, a także opracowanie strony internetowej z nową ofertą turystyczną.

Wśród zadań subregionalnych najwięcej głosów (4 473) ze wszystkich subregionów zdobył projekt „Poprawa bezpieczeństwa na drogach wojewódzkich w gminach Biskupice, Czernichów, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Skawina, Zabierzów, Zielonki”. Zadanie dotyczy Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego, czyli powiatów: bocheńskiego, krakowskiego, miechowskiego, myślenickiego, proszowickiego i wielickiego, z wyłączeniem miasta Krakowa.

– Małopolanie już wybrali, dla nas to jednak nie koniec pracy. Prawdziwym miernikiem budżetu obywatelskiego są efekty, czyli zrealizowane projekty. Część zwycięskich zadań planujemy rozpocząć jeszcze w tym roku. Wszystkie chcemy zrealizować tak szybko, jak to tylko możliwe – dodał Grzegorz Lipiec z Zarządu Województwa Małopolskiego.

Jak informuje Urząd Marszałkowski, w premierowej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego zagłosowało łącznie 79 708 osób, które oddało 108 640 głosów. Z naszego subregionu – Małopolski Zachodniej (powiaty: olkuski, chrzanowski, oświęcimski, wadowicki) w głosowaniu wzięły udział 17 863 osoby. To drugi wynik, zaraz po mieszkańcach Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego (18 921). Dalej pod względem frekwencji uplasowali się mieszkańcy subregionów: tarnowskiego (16 189), sądeckiego (11 381) oraz podhalańskiego (7 003). W samym Krakowie głosowało 8 237 osób.

W jaki sposób głosowaliśmy? Najczęściej tradycyjne, wrzucając karty do urny (45 338 mieszkańców). 3 626 osób wysłało swoje głosy pocztą. 30 742 osoby zdecydowały się na głosowanie internetowe.

Na pozostałych dziewięć zadań dotyczących powiatu olkuskiego oddano następującą liczbę głosów:

328 Interaktywne gminy – tablice multimedialne i szkolenia dla mieszkańców gminy Olkusz i Bolesław
205 Słowo, rytm, muzyka – rozwija komunikację
200 Przygoda w siodle – nauka i doskonalenie jazdy konnej dla dzieci i młodzieży
166 Na start po zdrowie
123 Kreatywnie dla młodzieży – cykl zajęć zwiększających kompetencje kluczowe młodzieży z terenu powiatu olkuskiego
91 Uliczny Folk Ziemi Olkuskiej
66 Akademia Młodego Technika
16 Amatorska liga plenerowej piłki siatkowej
13 Mali Ratownicy

Poniżej wyniki głosowania na pozostałe cztery zadania o zasięgu subregionalnym:

995 głosów Zachodnia Małopolska – lubię to
771 głosów Konkurs plastyczny Kolaż-Asamblaż – Subregion Małopolski Zachodniej
476 głosów Daj się porwać na rower – zwiedzamy Małopolskę Zachodnią
230 głosów

Konserwacja wybranych zabytkowych kapliczek w pasie drogowym dróg wojewódzkich na terenie subregionu Małopolska Zachodnia

 

.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
baca
baca
5 lat temu

Fajnie.Z ostatniego Serwisu Jurajskiego możemy się dowiedzieć ile w ubiegłym roku zapłaciliśmy panu Orkiszowi.
Było tego 157 645 złotych. Nieźle ale czy płacimy mu za to żeby blokował dotacje dla Olkusza jak mogliśmy przeczytać chyba w poprzednim Serwisie. Panie Starosto Piasny proszę się pozbyć tego pana ze stołka vice. My olkuszanie nie chcemy konia trojańskiego na stołku vice starosty.

Terefere
Terefere
5 lat temu

Niespełna 80 tysięcy głosów w województwie, które ma blisko 3,5 mln mieszkańców to raczej porażka, nawet, jak na budżet pilotażowy.