bo małopolska

Niedawno informowaliśmy naszych Czytelników o premierowej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Wkrótce w Olkuszu odbędą się dwa spotkania na ten temat.

Na obywatelskie zadania przeznaczono 6 mln złotych. Województwo podzielono na sześć subregionów. Na każdy z nich przypadnie po 1 mln złotych. Powiaty: olkuski, chrzanowski, oświęcimski i wadowicki tworzą subregion Małopolski Zachodniej.

Przypomnijmy, że zgłaszane projekty mogą mieć zasięg powiatowy lub subregionalny (obejmujący co najmniej dwa powiaty położone w danym subregionie). Wartość zadań powiatowych może wynosić od 50 tys. złotych do 100 tys. złotych, natomiast subregionalnych od 100 tys. złotych do 300 tys. złotych. Pisząc wnioski warto pamiętać, że ewentualne koszty rocznego utrzymania zrealizowanego zadania nie będą mogły przekraczać 10 proc. kwoty przeznaczonej na jego realizację.

Wnioski będą przyjmowane od 15. kwietnia do 6. maja. Zgłaszać zadania i głosować może każdy mieszkaniec Małopolski, który ma ukończone 16 lat. Przewidziano trzy metody głosowania: przez formularz internetowy, korespondencyjnie lub oddając głos do urny w agendach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Warto wcześniej omówić propozycje, które mogłyby zostać zrealizowane w ramach BO. Dlatego właśnie organizowane są spotkania z mieszkańcami. Na pierwsze z nich zaprasza olkuski burmistrz, na drugie – władze województwa.

– W I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego Miasto i Gmina Olkusz we współpracy z innymi gminami naszego powiatu i sąsiednimi powiatami ma szansę realizacji kilku zadań. Abyśmy mogli skutecznie sięgnąć po te środki, potrzebna będzie determinacja i zaangażowanie jak największej liczby naszych mieszkańców. Dlatego zapraszam na gminną „burzę mózgów”, czyli spotkanie, na którym podyskutujemy o zadaniach, które moglibyśmy zgłosić do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego i na którym opracujemy naszą strategię głosowania. Zapraszam wszystkich mieszkańców, którzy mają pomysły na zadania z zakresu m. in.: kultury, edukacji, sportu, turystyki czy ekologii, ważne dla mieszkańców naszej gminy, które mogłyby być zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Spotkanie odbędzie się w środę 30. marca o godz. 16.30 w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu w sali konferencyjnej.

Z kolei we wtorek 19. kwietnia o godz. 16.30 o BO będzie można porozmawiać w olkuskim Centrum Kultury, przy ul. Szpitalnej 32. Tam zainteresowani mieszkańcy dowiedzą się od przedstawicieli urzędu marszałkowskiego m. in. jak zgłosić zadanie w ramach BO czy wypełnić wniosek. To jedno z 21. spotkań, jakie zaplanowano w całej Małopolsce. W ich trakcie mieszkańcy będą mieli szansę uzyskania odpowiedzi na każde pytanie dotyczące Budżetu Obywatelskiego. – Będziemy do dyspozycji Małopolan w każdym powiecie, bo pieniądze w ramach budżetu obywatelskiego są przecież dla nich. Zależy nam na tym, by przy udziale mieszkańców rozwijać nasz region – mówi członek Zarządu Województwa Małopolskiego Grzegorz Lipiec.

Głosowanie nad zweryfikowanymi projektami rozpocznie się 18 czerwca i potrwa do 6 lipca. W ostatnim dniu lipca poznamy zwycięskie projekty wybrane przez mieszkańców.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
młody z Młodych
młody z Młodych
6 lat temu

Jak Olkusz nic z tego tortu nie dostanie to całą winę za to będzie ponosił Mrówka.

pavv
pavv
6 lat temu

Przecież Olkusz jest do woj. małopolskiego przyklejony na siłę władza odgórna tak kazała, a bliżej nam do Zagłymbia i to poczynając od zasięgu TV czy radia, poprzez dostęp do marketów i galeryji do których 15 min. się jedzie, a na drodze dojazdowej kończąc.