Pięć zadań z powiatu olkuskiego zostanie zrealizowanych w ramach trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Na inicjatywy cieszące się największym poparciem mieszkańców w sumie przeznaczono 8 mln złotych.
Mieszkańcy województwa mieli do wyboru łącznie 150 zadań, z których zrealizowanych zostanie 39. Osoby, które ukończyły 16 lat, mogły wybrać jedno zadanie z subregionu, w którym mieszkają. W tym roku oddano 166 314 głosów. To o 109 proc. więcej niż w pierwszej edycji. Najchętniej głosowano w subregionie sądeckim (40 014 głosów), a dalej w subregionach: tarnowskim (33 573), podhalańskim (25 353), Krakowskim Obszarze Metropolitalnym (24 241), Małopolsce Zachodniej (23 097) oraz mieście Krakowie (19 940). Najchętniej głosowali mieszkańcy w wieku 16 – 25 lat (29 proc.), 36 – 45 lat (24 proc.) i 26 – 35 lat (22 proc.).
Mamy pięć zadań!
Najwięcej głosów w subregionie Małopolski Zachodniej (powiaty: chrzanowski, olkuski, oświęcimski) zdobyło zadanie „Malowane wspomnieniami” – pobudzanie i kształtowanie kreatywności osób niepełnosprawnych (99 700,00 złotych). W ramach projektu prowadzona będzie rehabilitacja społeczna 20 dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców z powiatu olkuskiego w trakcie czterech dwudniowych wyjazdów i cyklu warsztatów plastycznych. Zwieńczeniem projektu będzie wystawa wykonanych prac.
1742 głosy uzyskała inicjatywa „Każde dziecko może wszystko” – zajęcia rozwijające kompetencje kluczowe dla dzieci z powiatu olkuskiego (100 000,00 złotych). Zadanie polega na organizacji warsztatów językowych, artystycznych i społecznych w budynkach szkół podstawowych w Bukownie i Bolesławiu, a także obejmuje szereg inicjatyw poprawiających funkcjonowanie społeczno – edukacyjne dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin (w budynku po byłej szkole „Na Skałce” w Bukownie).
Projekt „Nasza szkoła programuje – warsztaty z programowania dla uczniów szkół wiejskich powiatu olkuskiego” (100 000,00 złotych) poparło 1241 głosujących. Zadanie przewiduje cykl innowacyjnych warsztatów z programowania realizowanych w szkołach podstawowych w: Gorenicach, Kosmolowie, Sienicznie i Zawadzie. Przewidziano również naukę poprzez zabawę, czyli zajęcia z wykorzystaniem robotów.
„Rehabilitacja – samodzielność” (100 000,00 złotych) – pod tym hasłem kryje się świadczenie usług opiekuńczych i specjalistycznych dla osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności intelektualnej i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Chodzi przede wszystkim o integrację z lokalnym środowiskiem, udział w zajęciach kulturalnych, rozwijanie zdolności i zainteresowań, rozwijanie sprawności fizycznej na Sali Doświadczania Świata i Integracji Sensorycznej. Na ten projekt zagłosowało 1146 osób.
Dzięki głosom 1093 mieszkańców zostanie zrealizowane zadanie „Pielęgnowanie wartości kulturalnych poprzez reaktywację zespołu regionalnego Małe Zedermianki” (99 962,00 złotych). Autorzy projektu chcą w ten sposób m. in. rozbudzić zainteresowani sztuką ludową, kształtować nawyki kulturalnego spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież. Zespół ma składać się z 24 uczniów z klas III – VIII Szkoły Podstawowej w Zedermanie. W projekcie ujęto zakup ludowych strojów krakowskich.
Fot. malopolska.pl
Szkoda, że nie przeszedł projekt Akademia piłki ręcznej. Olkusz Piłką ręczną stoi, ale projekt przepadł. Szkoda, wielka szkoda.