przeboj jub2

Gdy jeszcze przed wojną powstawał Klub Sportowy Przebój Wolbrom trudno było sobie wyobrazić, że w przyszłości „Trójkolorowi” będą najlepszą piłkarską wizytówką Powiatu Olkuskiego. A jednak – po latach trudnych, ale i złotych, w 2012r. KSP świętuje swoje 75. urodziny. Z tej wyjątkowej okazji, przy Leśnej 2 pojawili się też i wyjątkowi goście – 14-krotni Mistrzowie Polski, obecnie wicemistrzowie krajowego podwórka, Ruch Chorzów. „Niebiescy” wygrali 4:0, jednak nawet ta porażka nie była w stanie zmącić rocznicowych, dobrych nastrojów.

Prestiżowe spotkanie piłkarskie było najbardziej oczekiwanym przez wszystkich punktem obchodów brylantowego jubileuszu. Nie był to zwykły mecz, więc i cała jego sceneria różniła się od tej ligowej. Już przy wejściu na stadion dało się wyczuć niezwykłość chwili. Każdy z widzów otrzymał bowiem pamiątkową broszurę, informującą o potyczce z ekstraklasowcem ze Śląska. Zanim na murawie pojawili się główni bohaterowie dnia, popis swoich tanecznych umiejętności dały dziewczyny z formacji „7th Step”, działającej przy miejscowym Domu Kultury. W tym radosnym dla Przeboju dniu, nie zapomniano również o szczytnych celach. Wszystkie środki zebrane podczas sprzedaży klubowych pamiątek, wydanych specjalnie na okoliczności dostojnego jubileuszu, przeboj jub3zostaną przekazane na rzecz niepełnosprawnych uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej.

Uprzejmości i słusznych inicjatyw tego dnia było sporo, ale im bliżej było południa, tym coraz większe apetyty na niezłe widowisko miało niemal tysiąc osób zgromadzonych na trybunach. Już samo wyprowadzenie zawodników wyglądało spektakularnie. Piłkarze na boisko wyszli w asyście wychowanków wolbromskiej Akademii Piłkarskiej, a wszystko przy akompaniamencie muzyki i blasku sztucznych ogni. Zanim zabrzmiał pierwszy gwizdek sędziego Dyszkiewicza, głos zabrali przedstawiciele władzy, chętni składania gratulacji i podziękowań za wytężoną pracę na rzecz klubowych struktur. Jako pierwszy głos zabrał burmistrz Wolbomia Jan Łaksa. Na ręce prezesa KSP Andrzeja Kondziołki, gospodarz Miasta przekazał okazały puchar, upamiętniający 75. urodziny. Następni w kolejności byli Przewodniczący tamtejszej Rady Miejskiej Włodzimierz Żurek, a także Starosta Olkuski Jerzy Kwaśniewski i Posłanka na Sejm RP Lidia Gądek. Również i goście z Chorzowa do przekazania najlepszych życzeń jubileuszowych wydelegowali swojego reprezentanta.

Na tym wszelkie uprzejmości się skończyły. Część oficjalna rządzi się swoimi prawami, a boisko swoimi. Tutaj mimo wielu ambitnych prób ze strony miejscowych skończyło się wynikiem 0:4. Wstydu jednak nie było, tym bardziej, że chorzowianie na Leśną przyjechali w najsilniejszym składzie. Zabrakło jedynie przebywającego na zgrupowaniu kadry, Arkadiusza Piecha.
Pierwsza połowa nad wyraz wyrównana, z jedynie jedną bramką autorstwa Marka Zieńczuka i to w dodatku z rzutu karnego. „Jedenastka” jak najbardziej zasłużona, bo i faul Tomasza Jarosza był ewidentny. Przebój nie tylko się bronił. Najlepsze okazje do zmiany rezultatu zmarnował Szymon Kiwacki, przeboj jub1dwukrotnie fatalnie pudłując po dograniach Dudy i Pazurkiewicza. Po drugiej stronie boiska swój kunszt udowodnił za to Maciej Palczewski, w przebojowy sposób broniąc strzały Andrzeja Niedzielana.

Na drugą połowę „Niebiescy” wyszli lepiej zmotywowani. Roszady w składzie dokonane przez nowego szkoleniowca Ruchu – Jacka Zielińskiego przyniosły pożądany skutek. Już w 50. min prowadzenie przyjezdnych powiększył zmiennik Grzegorz Kuświk, trafiając obok interweniującego Karola Półtoraka. Wychowanek KSP nie miał również nic do powiedzenia przy kolejnej bramce Kuświka – tym razem zdobytej głową po wrzutce Niedzielana. Mimo bagażu trzech goli wolbromianie ciągle nie pasowali, od czasu do czasu wyprowadzając naprawdę groźne ataki. Jednak ani Maciej Majcherczyk, ani Kengo Takushima nie byli w stanie pokonać Matko Perdijicia. W 75. min swoje wielkie chwile miał młody Półtorak. Golkiper Przeboju, który jakiś czas temu obronił rzut karny strzelany przez Łukasza Gargułę, tym razem nie dał się pokonać Niedzielanowi. Żądny rewanżu były Reprezentant Polski niedługo przed końcem ustalił wynik meczu na 0:4.

Po spotkaniu obie strony wraz z oficjelami przenieśli się do pobliskiej „Harcówki”. Tam Prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Ryszard Niemiec, w imieniu prezesa PZPN-u, oznaczył złotymi i srebrnymi odznakami ludzi zasłużonych dla wolbromskiego futbolu, tj. prezesa FTT – głównego sponsora Przeboju – Władysława Banysia, Burmistrza Jana Łaksę, księdza kapelana klubu – Tadeusza Maja, jak również byłych zawodników – Karola Tracza i Jerzego Górnickiego.

Fot: Czesław Borówka

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Bolszewik
Bolszewik
10 lat temu

A czy radny powiatowy Czesław Zak trakże był na tej uroczystości, bo na zdjęciu jest tylko facjata Pana starosty Kwaśniewskiego.