Blisko 20 fiatów cinquecento i nieco więcej wielbicieli tych samochodów zjawiło się na parkingu przy Centrum Handlowym Echo, na pierwszym olkuskim zlocie ,,pięćsetek”. Co ciekawe, olkuszanie stanowili zdecydowaną mniejszość fanów motoryzacji. Pojawili się za to goście z Krakowa, Jaworzna, czy nawet z Chorzowa.

– Szukaliśmy na forum z chłopakami z Małopolski i ze Śląska miejsca, gdzie moglibyśmy zorganizować taki zlot. Zaproponowałem Olkusz, bo wydawał mi się neutralny. Nie było problemów z przekonaniem kierowców. Niektórzy nawet wizytę w naszym mieście wykorzystali na odwiedziny najbliższych – mówi Michał Szlachta, główny organizator zlotu.

Obecnie dla niektórych fiat CC to ujma na honorze, bo przecież nie wypada czymś takim pokazać się w towarzystwie. Jednak są też i tacy, którzy swoich małych autek nie oddaliby za żadne pieniądze. Lepsze jest cinquecento pod blokiem niż bmw na komputerze – taką zasadę wyznają zakochani w samochodzie, który może nie wszyscy wiedzą, ale zszedł z polskiej, a nie z włoskiej taśmy produkcyjnej. W Rzymie tylko został oficjalnie zaprezentowany, późniejsza jego produkcja trafiła do naszego kraju i od 1991r. przez 7 lat stolicą fiata 500 były Tychy.

– Zbieramy się średnio raz w miesiącu, czasami częściej, organizujemy spotkania w różnych miejscach, więc czemu nie w Olkuszu?! Na forum pojawiła się opcja Olkusz i nie wypadało z niej nie skorzystać – przedstawia historię wyboru miejsca na styczniowy zlot, Piotr Molik z Krakowa.

Miłośnicy pięćsetek twardo bronią swoich mechanicznych zabawek. Nie narzekają, a wręcz chwalą swoje pojazdy. Główną cechą przemawiającą za posiadaniem tego modelu fiata jest stosunkowy niski koszt utrzymania samochodu. Właściciele potwierdzają także, że „cinqusie” są w miarę niezawodne.

– Dla uczniów i studentów to bardzo ważne. Dobrze być mobilnym, ale jeszcze lepiej, gdy o pieniądze na użytkowanie auta sięgasz do własnej, a nie do kieszeni rodziców. Na wydatki związane z utrzymaniem tego auta każdy z nas jest w stanie sobie zarobić – dodaje nasz gość ze stolicy Małopolski.

Taki zlot, jak ten w Olkuszu, to przede wszystkim integracyjne spotkanie, na którym można się wymienić uwagami na temat swoich aut. Porad i wskazówek wszystkim początkującym udzielają już wtajemniczeni w świat fiatów 500. Każdy ze zlotowiczów mógł obejrzeć samochód kolegi, a naprawdę było na co popatrzyć. Bo znowu nie każdy wie, ale bardzo często suma wkładana najpierw w renowację, a później w ulepszanie auta kilkakrotnie przewyższa wartość cinquecento. Jeden z uczestników kupił pojazd za 1980zł, teraz włożył już w niego cztery razy więcej. Warto! – dumnie przyznaje. Bacznie obserwując właścicieli, można jednak stwierdzić, że pieniądze to dla nich najmniejszy problem. Liczy się pasja i przywiązanie do swojego blaszanego przyjaciela.

Do grona ludzi młodych dołączyli także przedstawiciele starszego pokolenia. Maria i Władysław Pawełczykowie, fiata odziedziczyli po synu. – Jeszcze do niedawna jeździliśmy innym fiatem – 126p. Teraz mamy do dyspozycji cinquecento i powiem szczerze, że nie wyobrażam sobie innego auta. Jest przede wszystkim oszczędny i niewielki– przekonuje pan Władysław.

Zlot w Olkuszu to tylko niewielkie spotkanie o zasięgu lokalnym. Co innego CentoZloty i CC zloty. Ten pierwszy odbędzie się  w Borkach (15-17 kwietnia), natomiast CC zlot dopiero zainauguruje swoją obecność w motoryzacyjnym kalendarzu 7-8 maja. Zapaleni właściciele cinquecento pojadą do Sielpii Wielkiej.

CentoZlot to trzydniowa impreza, na którą dociera ok 300 samochodów. To święto nie tylko pięćsetek, ale i wszystkich kierowców, którzy mają okazję odpocząć w gronie ludzi o podobnych zainteresowaniach. Takie wydarzenia to także liczne konkurencje z cennymi nagrodami. Ale najpierw żeby zaistnieć, trzeba swojego przyjaciela odpowiednio podrasować. Kto wie, może i Olkusz w tym roku będzie miał tam swojego przedstawiciela.

Dla wszystkich tych, którzy z różnych przyczyn nie wiedzieli o zlocie, albo po prostu nie mogli się pojawić na parkingu przy Echo mamy dobrą wiadomość. Wdzięczne cinquecenta jeszcze do nas wrócą. Na pewno wcześniej o tym poinformujemy.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:14704}{joomplu:14705}{joomplu:14706}{joomplu:14707}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze