waszeinterwencje

Z szeregiem pytań na ten temat zwrócił się do nas mieszkaniec Olkusza. Nasz czytelnik chce wiedzieć, jakie zmiany nastąpiły w służbach mundurowych po objęciu stanowiska komendanta powiatowego przez mł. insp. Włodzimierza Warzechę. E-maila z pytaniami wysłaliśmy do oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, by wyjaśnił wszystkie sprawy poruszone przez czytelnika „Przeglądu Olkuskiego”. 

Objęcie kilka miesięcy temu stanowiska komendanta powiatowego przez mł. isnp. Włodzimierza Warzechę to niejedyna zmiana, jaka dokonał się wówczas w olkuskiej policji. W styczniu zlikwidowano stanowisko drugiego zastępcy komendanta. – Co się stało z tym etatem? Czy przeszedł on do komórek liniowych czy też został przeszeregowany na inne, pośrednie stanowisko kierownicze? Jaki cel miało stworzenie w olkuskiej Komendzie Wydziału o nazwie Sztab Policji? Przecież w związku z tym utworzono stanowisko naczelnika wydziału. Czy nadal w olkuskiej Komendzie funkcjonują trzy stanowiska kierownicze w Wydziale Prewencji i Ruchu Drogowego? – pyta nasz Czytelnik.

Temat zastępcy również pojawił się już na naszych łamach, gdy zimą pisaliśmy o zmianie na stanowisku komendanta. Dowiedzieliśmy się, że zgodnie z poleceniem Komendanta Głównego Policji w komendach powiatowych policji o stanie poniżej 500 etatów policyjnych (a do takich zalicza się olkuska komenda – przyp. red.) może funkcjonować tylko jeden etat zastępcy komendanta. Dlatego w Olkuszu, za zgodą Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, stanowisko zastępcy zostało przekształcone na stanowisko naczelnika nowego wydziału – Sztabu Policji. – Celem utworzenia tego wydziału było zapewnienie bieżącego monitorowania oraz koordynowania działań policyjnych na terenie powiatu olkuskiego w obszarze bezpieczeństwa i porządku publicznego. W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu zwiększyła się ilość organizowanych imprez masowych, sytuacji kryzysowych czy wystąpień społecznych. Spowodowało to konieczność rzetelnego, profesjonalnego opracowania planów zabezpieczeń, dokonywania uzgodnień z podmiotami współpracującymi, kierowania i koordynowania różnych działań. W Wydziale Prewencji i Ruchu Drogowego KPP Olkusz nadal funkcjonują trzy stanowiska kierownicze: naczelnik oraz dwóch zastępców – informuje Agnieszka Fryben.

Olkuszanina, który napisał do naszej redakcji, interesuje także kwestia stanu zatrudnienia w naszej policji oraz liczba patroli, zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych. Temat ten podejmowaliśmy już na naszych łamach. Mieszkańcy wielokrotnie interweniowali w redakcji „Przeglądu Olkuskiego”  w sprawie częstszego pojawiania się funkcjonariuszy przede wszystkim na osiedlach. Nasz czytelnik dopytuje również, dlaczego na ulicach miasta nie spotyka się już przewodnika z psem służbowym. – Jeszcze kilka lat temu w Olkuszu były dwa psy służbowe, a w całym powiecie sześć – dodaje mężczyzna.

Jak poinformowała nas nadkom. Agnieszka Fryben, oficer prasowy KPP w Olkuszu, na terenie powiatu zatrudnionych jest obecnie 191 funkcjonariuszy. – W mieście i gminie Olkusz w porze wieczorowo – nocnej pracuje kilka patroli policyjnych, w tym patrol operacyjny. W weekendy czy w trakcie różnego rodzaju imprez liczba tych patroli ulega zwiększeniu. Zdarza się, że przy dużej ilości interwencji otrzymujemy wsparcie z sąsiednich komisariatów. W komendzie w Olkuszu nie ma psa patrolowego. Jest pies przeszkolony do wyszukiwania materiałów wybuchowych – odpowiada nadkom. Fryben.

Kolejne pytania dotyczyły stanu zatrudnienia w poszczególnych wydziałach. Z uzyskanych informacji wynika, że w olkuskiej komendzie w ogniwie patrolowo – interwencyjnym pracuje 22 policjantów, a w zespole ruchu drogowego 20 funkcjonariuszy. Jak podaje oficer prasowy, w '”drogówce” obecnie pracuje 16 policjantów, a czterech odbywa przeszkolenia. Zespół ten w ubiegłym roku zyskał pięć etatów. – W styczniu 2013 roku Małopolski Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie zwiększył stan zespołu o trzy etaty. Z kolei dwa etaty zostały włączone 1 grudnia 2013 roku. Pozyskano je z ogniwa patrolowo – interwencyjnego, które z kolei zostało zasilone jednym etatem w styczniu 2014 roku. Zmiana ta związana jest z poleceniem Komendanta Głównego Policji, aby komórki ruchu drogowego posiadały minimum 10 procent stanu etatowego całej jednostki – wyjaśnia nadkom. Agnieszka Fryben.

Poza sprawami kadrowymi naszego czytelnika interesuje również strona internetowa olkuskiej komendy, a zwłaszcza brak wiadomości na portalu o stanie bezpieczeństwa w powiecie. – Inne jednostki, w tym te z garnizonu małopolskiego, informują praktycznie o każdej sferze swego funkcjonowania, od organizacyjnej przez wykrywalność, działania prewencyjne, interwencyjne aż po kwestie logistyczne i finansowe związane z utrzymaniem jednostki – zauważył olkuszanin.

Policja odpowiada, że zamieszcza na swojej stronie internetowej różne wiadomości, a w tej kwestii istnieje pewna dowolność. – Każda jednostka umieszcza takie informacje, które uważa za ważne oraz interesujące społeczność lokalną. W zakładce aktualności są umieszczane bieżące wydarzenia: sprawy kryminalne, z zakresu prewencji kryminalnej, ruchu drogowego. Mieszkańcy informowani są również o różnych akcjach i przedsięwzięciach profilaktycznych realizowanych przez policję. Na bieżąco są aktualizowane informacje w zakładkach: komunikaty, podziękowania, poszukiwani. W zakładce „unikaj zagrożeń” znaleźć można spis dzielnicowych naszego powiatu wraz z zasięgiem ich rejonów służbowych, numerem telefonu, adresem e-mailowym – odpowiada nadokm. Fryben.

Co sądzicie o pracy policjantów, stanie zatrudnienia, przekazie informacji? Podzielcie się z nami swoimi uwagami na www.przeglad.olkuski.pl !

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kurdybanek
Kurdybanek
10 lat temu

Dlaczego policjanci w czasie patrolu nie interweniują w wypadku nieprawidłowo parkujących samochodów vide na ul.Armii Krajowej koło pawilonów handlowych.Notorycznie kierowcy parkują na zakazie postoju.Przejeżdżające patrole w ogóle nie zwracają na to uwagi!

PXT
PXT
10 lat temu

Najbardziej żałosne jest to, że prokuratorzy (podobno „mężowie zaufania publicznego”) chronią swoich „podopiecznych” nawet tych o bandyckim usposobieniu i brutalnych intencjach. Gdy wypuszczona na patrole taka „małpa z brzytwą” narozrabia, chronią ją nawet kosztem złożenia na „ołtarzu Temidy” ofiary takiej małpy i nie mają z tym oporów moralnych.

irek1
irek1
10 lat temu

Są tacy jak nasze społeczeństwo, różni. Są dobrzy gliniarze, tak ja są dobry lekarze, nauczyciele itp. Wszędzie znajdą się tzw. „czarne owce”. Podobnie jest w Olkuszu i nie ma co rozkminiać

PXT
PXT
10 lat temu

„Co sądzicie o pracy policjantów, stanie zatrudnienia, przekazie informacji? Podzielcie się z nami swoimi uwagami na http://www.przeglad.olkuski.pl!”
-ssanie, sprężanie i wydech.