waszeinterwencje

Z szeregiem pytań na ten temat zwrócił się do nas mieszkaniec Olkusza. Nasz czytelnik chce wiedzieć, jakie zmiany nastąpiły w służbach mundurowych po objęciu stanowiska komendanta powiatowego przez mł. insp. Włodzimierza Warzechę. E-maila z pytaniami wysłaliśmy do oficera prasowego Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, by wyjaśnił wszystkie sprawy poruszone przez czytelnika „Przeglądu Olkuskiego”. 

Objęcie kilka miesięcy temu stanowiska komendanta powiatowego przez mł. isnp. Włodzimierza Warzechę to niejedyna zmiana, jaka dokonał się wówczas w olkuskiej policji. W styczniu zlikwidowano stanowisko drugiego zastępcy komendanta. – Co się stało z tym etatem? Czy przeszedł on do komórek liniowych czy też został przeszeregowany na inne, pośrednie stanowisko kierownicze? Jaki cel miało stworzenie w olkuskiej Komendzie Wydziału o nazwie Sztab Policji? Przecież w związku z tym utworzono stanowisko naczelnika wydziału. Czy nadal w olkuskiej Komendzie funkcjonują trzy stanowiska kierownicze w Wydziale Prewencji i Ruchu Drogowego? – pyta nasz Czytelnik.

Temat zastępcy również pojawił się już na naszych łamach, gdy zimą pisaliśmy o zmianie na stanowisku komendanta. Dowiedzieliśmy się, że zgodnie z poleceniem Komendanta Głównego Policji w komendach powiatowych policji o stanie poniżej 500 etatów policyjnych (a do takich zalicza się olkuska komenda – przyp. red.) może funkcjonować tylko jeden etat zastępcy komendanta. Dlatego w Olkuszu, za zgodą Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, stanowisko zastępcy zostało przekształcone na stanowisko naczelnika nowego wydziału – Sztabu Policji. – Celem utworzenia tego wydziału było zapewnienie bieżącego monitorowania oraz koordynowania działań policyjnych na terenie powiatu olkuskiego w obszarze bezpieczeństwa i porządku publicznego. W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu zwiększyła się ilość organizowanych imprez masowych, sytuacji kryzysowych czy wystąpień społecznych. Spowodowało to konieczność rzetelnego, profesjonalnego opracowania planów zabezpieczeń, dokonywania uzgodnień z podmiotami współpracującymi, kierowania i koordynowania różnych działań. W Wydziale Prewencji i Ruchu Drogowego KPP Olkusz nadal funkcjonują trzy stanowiska kierownicze: naczelnik oraz dwóch zastępców – informuje Agnieszka Fryben.

Olkuszanina, który napisał do naszej redakcji, interesuje także kwestia stanu zatrudnienia w naszej policji oraz liczba patroli, zwłaszcza w godzinach wieczornych i nocnych. Temat ten podejmowaliśmy już na naszych łamach. Mieszkańcy wielokrotnie interweniowali w redakcji „Przeglądu Olkuskiego”  w sprawie częstszego pojawiania się funkcjonariuszy przede wszystkim na osiedlach. Nasz czytelnik dopytuje również, dlaczego na ulicach miasta nie spotyka się już przewodnika z psem służbowym. – Jeszcze kilka lat temu w Olkuszu były dwa psy służbowe, a w całym powiecie sześć – dodaje mężczyzna.

Jak poinformowała nas nadkom. Agnieszka Fryben, oficer prasowy KPP w Olkuszu, na terenie powiatu zatrudnionych jest obecnie 191 funkcjonariuszy. – W mieście i gminie Olkusz w porze wieczorowo – nocnej pracuje kilka patroli policyjnych, w tym patrol operacyjny. W weekendy czy w trakcie różnego rodzaju imprez liczba tych patroli ulega zwiększeniu. Zdarza się, że przy dużej ilości interwencji otrzymujemy wsparcie z sąsiednich komisariatów. W komendzie w Olkuszu nie ma psa patrolowego. Jest pies przeszkolony do wyszukiwania materiałów wybuchowych – odpowiada nadkom. Fryben.

Kolejne pytania dotyczyły stanu zatrudnienia w poszczególnych wydziałach. Z uzyskanych informacji wynika, że w olkuskiej komendzie w ogniwie patrolowo – interwencyjnym pracuje 22 policjantów, a w zespole ruchu drogowego 20 funkcjonariuszy. Jak podaje oficer prasowy, w ‚”drogówce” obecnie pracuje 16 policjantów, a czterech odbywa przeszkolenia. Zespół ten w ubiegłym roku zyskał pięć etatów. – W styczniu 2013 roku Małopolski Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie zwiększył stan zespołu o trzy etaty. Z kolei dwa etaty zostały włączone 1 grudnia 2013 roku. Pozyskano je z ogniwa patrolowo – interwencyjnego, które z kolei zostało zasilone jednym etatem w styczniu 2014 roku. Zmiana ta związana jest z poleceniem Komendanta Głównego Policji, aby komórki ruchu drogowego posiadały minimum 10 procent stanu etatowego całej jednostki – wyjaśnia nadkom. Agnieszka Fryben.

Poza sprawami kadrowymi naszego czytelnika interesuje również strona internetowa olkuskiej komendy, a zwłaszcza brak wiadomości na portalu o stanie bezpieczeństwa w powiecie. – Inne jednostki, w tym te z garnizonu małopolskiego, informują praktycznie o każdej sferze swego funkcjonowania, od organizacyjnej przez wykrywalność, działania prewencyjne, interwencyjne aż po kwestie logistyczne i finansowe związane z utrzymaniem jednostki – zauważył olkuszanin.

Policja odpowiada, że zamieszcza na swojej stronie internetowej różne wiadomości, a w tej kwestii istnieje pewna dowolność. – Każda jednostka umieszcza takie informacje, które uważa za ważne oraz interesujące społeczność lokalną. W zakładce aktualności są umieszczane bieżące wydarzenia: sprawy kryminalne, z zakresu prewencji kryminalnej, ruchu drogowego. Mieszkańcy informowani są również o różnych akcjach i przedsięwzięciach profilaktycznych realizowanych przez policję. Na bieżąco są aktualizowane informacje w zakładkach: komunikaty, podziękowania, poszukiwani. W zakładce „unikaj zagrożeń” znaleźć można spis dzielnicowych naszego powiatu wraz z zasięgiem ich rejonów służbowych, numerem telefonu, adresem e-mailowym – odpowiada nadokm. Fryben.

Co sądzicie o pracy policjantów, stanie zatrudnienia, przekazie informacji? Podzielcie się z nami swoimi uwagami na www.przeglad.olkuski.pl !

4
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
4 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Kurdybanekirek1PXT Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kurdybanek
Kurdybanek

Dlaczego policjanci w czasie patrolu nie interweniują w wypadku nieprawidłowo parkujących samochodów vide na ul.Armii Krajowej koło pawilonów handlowych.Notorycznie kierowcy parkują na zakazie postoju.Przejeżdżające patrole w ogóle nie zwracają na to uwagi!

PXT
PXT

Najbardziej żałosne jest to, że prokuratorzy (podobno „mężowie zaufania publicznego”) chronią swoich „podopiecznych” nawet tych o bandyckim usposobieniu i brutalnych intencjach. Gdy wypuszczona na patrole taka „małpa z brzytwą” narozrabia, chronią ją nawet kosztem złożenia na „ołtarzu Temidy” ofiary takiej małpy i nie mają z tym oporów moralnych.

irek1
irek1

Są tacy jak nasze społeczeństwo, różni. Są dobrzy gliniarze, tak ja są dobry lekarze, nauczyciele itp. Wszędzie znajdą się tzw. „czarne owce”. Podobnie jest w Olkuszu i nie ma co rozkminiać

PXT
PXT

„Co sądzicie o pracy policjantów, stanie zatrudnienia, przekazie informacji? Podzielcie się z nami swoimi uwagami na http://www.przeglad.olkuski.pl!”
-ssanie, sprężanie i wydech.