cukrzyca2

– Mam nieuleczalną chorobę. I co teraz? Co ja w ogóle teraz mogę, a czego mi nie wolno? – pytała samą siebie 28-letnia Jowita, kiedy nagle dowiedziała się, że ma cukrzycę. Potem pytań było więcej. Bo zazwyczaj o chorobie człowiek dowiaduje się niespodziewanie i niewiele o niej wie. Pierwszych wskazówek udziela Poradnia Diabetologiczna. Co jednak dalej, kiedy nagle przy śniadaniu, a może podczas wyczerpującego dnia w pracy rodzi się kolejna wątpliwość? Od ubiegłego tygodnia wsparciem w takich sytuacjach służy cukrzykom Cukrzycowe Centrum Edukacji Lilly. Pielęgniarka i diabetyk pomagają w rozwiązywaniu codziennych trudności.

Centrum uruchomiono w Przychodni Wielospecjalistycznej Nowego Szpitala w Olkuszu przy ulicy Króla Kazimierza Wielkiego 64, w gabinecie nr 15 na I piętrze budynku. Oznaczone jest ono plakatami i tablicami z logo „CCEL”. Porad udzielają doświadczeni pracownicy Poradni Diabetologicznej – pielęgniarka Danuta Kaczmarczyk i dietetyczka Małgorzata Zagalak, w każdy poniedziałek i piątek w godzinach od 15.00 do 18.00. Pacjenci mogą rejestrować się telefonicznie pod nr(32) 6431103. Porady są bezpłatne.cukrzyca1

W Centrum nie będzie przyjmował lekarz, ale też nie taka jest jego idea. Z lekarzem chory ma kontakt przede wszystkim w Poradni Diabetologicznej. To on decyduje o zastosowanym leczeniu, daje pierwsze wskazówki. Potem jednak pacjent trafia do stanowisk pielęgniarki edukującej i diabetyka. I właśnie w zakresie rzetelnej informacji Centrum może odciążyć nieco Poradnię. – Jesteśmy jedyną taką poradnią w  powiecie. Kontrakt jest mały, a potrzeby o wiele większe. Podjęliśmy się opieki nad pacjentkami ciężarnymi z cukrzycą, mamy coraz większy problem cukrzycy wśród młodzieży. Przyjeżdżają do nas też pacjenci z Krzeszowic, Sosnowca, a nawet Rudy Śląskiej, bo tamtejsze poradnie potraciły kontrakty. To nowi pacjenci, a są przecież jeszcze ci, którzy lecza się u nas od lat. A chorzy na cukrzycę tak naprawdę uczą się przez całe życie. Nie wystarczy jedna wizyta u lekarza – podkreślała Marta Pasich, lekarz diabetolog z Poradni Diabetologicznej. Jowita Kołodziejczyk, która zachorowała na cukrzycę podczas ciąży dobrze pamięta początki tej swojej edukacji. – Najpierw trafiłam do szpitala, a gdy dobrano już leczenie i dietę, wysłano mnie na szkolenie  – opowiada. – Przez tydzień, codziennie dowiadywałam się co mogę jeść, jak powinnam zmienić swój styl życia, jak ważna jest regularność w żywieniu i pomiarach cukru. Dostałam książeczkę do notowania wszystkich pomiarów. Uspokoiło mnie to trochę, bo wcześniej w ogóle nie wiedziałam, co ze sobą robić. Z drugiej strony przeraziło mnie to jak dużo czeka mnie wyrzeczeń.

I o takich właśnie problemach chcą rozmawiać ze swoimi pacjentami pielęgniarki CCEL. Podczas spotkań z nimi będą starały się poznać ich doświadczenia i potrzeby. – My wiemy, jakie pacjenci mają problemy. Ale zobaczymy, które z nich są dla nich najpoważniejsze. Liczymy, że tutaj się otworzą. Każdy przypadek jest inny i potraktujemy go indywidualnie – zaznacza  Danuta Kaczmarczyk. Pielęgniarki uczyć będą zasad komponowania zdrowych posiłków, metod samokontroli i pomogą dobrać odpowiednią formę ruchu. Pacjenci i ich bliscy, oprócz spotkań indywidualnych z pielęgniarkami, będą mogli także wziąć udział w specjalnych, innowacyjnych sesjach edukacyjnych w małych grupach. Do dyspozycji będą mieć rożne pomoce, m.in. materiały dotyczące miejsc wstrzyknięć insuliny i ich zmiany, a zwłaszcza Mapy Konwersacyjne. Jest to zestaw siedmiu ilustrowanych plansz. Podążając kolejno ścieżkami map, pacjenci natrafiają na problemy, z którymi radzą sobie na co dzień i przekonują się, czy postępują właściwie. W ten sposób łatwiej przyswajają wiedzę o cukrzycy. 

Do centrum kierowani będą pacjenci, u których lekarze w szpitalu czy też poradni zdiagnozują chorobę. Ale mogą się tam zgłaszać także ci, którzy żyją z chorobą od lat lub ich bliscy. W ramach bezpłatnego programu pacjenci mogą także uzyskać pomoc korzystając ze strony internetowej www.ccel.pl oraz infolinii „edukacji przez telefon” pod numerem: 0801 388 008.

Program Cukrzycowe Centrum Edukacji Lilly (CCEL), prowadzony pod patronatem Polskiej Federacji Edukacji w Diabetologii, od początku uzyskał pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Wstyczniu 2011 za wszechstronność i innowacyjność kampanii został wyróżniony prestiżową nagrodą „Sukces Roku w Ochronie Zdrowia-Liderzy Medycyny”.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
grzegorzc
grzegorzc
11 lat temu

Ciesze sie ze powstaj 😐 a takie centra szkolen mam nadzieje poznac wiele slodkich ludzi i wymienic z nimi doswiadczenia.