Na basenie przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kluczach zorganizowane zostało specjalistyczne szkolenie z ratownictwa wodnego dla służb mundurowych powiatu olkuskiego. Wzięli w nim udział policjanci oraz strażacy zawodowi i ochotnicy – w sumie 140 funkcjonariuszy.
Organizatorzy – dyrekcja Szkoły Podstawowej w Kluczach wraz z olkuskim oddziałem WOPR zorganizowali szkolenie w taki sposób, aby nie kolidowało z pracą basenu. Dzięki temu, że ćwiczenia zaplanowano przed wymianą wody było możliwe przetrenowanie w realnych warunkach akcji ratowniczej, polegającej na przepłynięciu 30 metrów i podjęcia topielca – ważącego 65 kg manekina – z głębokości blisko dwóch metrów w pełnym umundurowaniu. Pomysłodawcą szkolenia był Stanisław Góźdź – ratownik WOPR.

Jak informują organizatorzy, tego typu ćwiczenia są gratką, poszerzającą doświadczenie ratownicze zwłaszcza wśród funkcjonariuszy Policji i druhów ochotników, bo zawodowi strażacy mają podobne szkolenia częściej. W ćwiczeniach z udzielenia pomocy osobie znajdującej się w wodzie uczestniczyło łącznie 140 osób, w tym policjanci z Komisariatu Policji w Kluczach i Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz przedstawiciele jednostek Państwowej Straży Pożarnej z Olkusza i jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z Klucz, Rodak, Ryczówka, Kwaśniowa, Osieka, Grabowej, Krzeszowic i Chrząstowic.









![Program Obrony Ludności i Obrony Cywilnej – ponad 1,7 mln zł dla Powiatu Olkuskiego [WIDEO]](https://przeglad.olkuski.pl/wp-content/uploads/2025/12/original-A8462750-9C38-43CA-A751-EA379B3D86D2.jpeg)




![Święto Srebra 2018 [ZDJĘCIA, FILM] P1130045](https://przeglad.olkuski.pl/wp-content/uploads/2018/05/jakub_fita_Dni_Olkusza_2018_P1130045-100x70.jpg)

