zs1 zbiórka krwi 2018

W dniu 29 listopada 2018 r. w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu odbyła się kolejna , już 12 akcja krwiodawstwa, przeprowadzona przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie. W „Mechaniku” zbiórka krwi odbywa się dwa razy w roku.

Krew jest bezcennym darem dla drugiego człowieka, który ratuje życie. Nie da się jej wytworzyć syntetycznie, bo być może tak chciała natura, aby ludzie dzielili się swoim życiem z innymi. Niektórzy naukowcy twierdzą, że nie da się wynaleźć idealnego zamiennika krwi, bo nigdy nie będzie on na tyle doskonały, że nie będzie powodować skutków ubocznych. Ten niezwykły, cudowny lek przewartościowuje nasz system wartości, w którym często priorytetem jest pieniądz, a przecież krwi nie da się wyprodukować za pieniądze. Organizm każdego z nas jest jedyną taką fabryką, która produkuje krew.

W dniu 29 listopada 2018 r. zgłosiło się na donację 88 osób, w tym także krwiodawcy z poza szkoły i zebrano 21,6 litrów krwi. W ciągu 7 lat zarejestrowało się 717 osób. Przez wszystkie lata donacji w „Mechaniku” uzbierało się już 231, 7 litrów krwi. Akcja zatacza coraz szersze kręgi obejmując sąsiednie szkoły.

Kolejna zbiórka krwi odbędzie się 12 marca 2019 r. Organizatorem akcji ze strony ZS Nr 1 jest pani Edyta Haberka oraz pani psycholog Aneta Kloc.

Iwona Rams z ZS Nr 1 w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze