futsal

Futsal (in. halowa piłka nożna) cieszy się popularnością w ZS Nr 1 w Olkuszu. Jest to stosunkowo młoda dyscyplina sportowa z uwagi na fakt, że w 1988 r. FIFA spisała zasady halowej piłki nożnej i włączyła ją do swoich kompetencji. W Polsce ten rodzaj sportu ma coraz więcej miłośników od  1989 r., kiedy to przeprowadzono Mistrzostwa Polski w futsalu.

Szczególną sympatię uczniów „Mechanika” do „halówki” rozbudził prefekt ks. Marcin Olszewski – pięciokrotny złoty medalista Mistrzostw Europy Księży w Piłce Nożnej Halowej (2007r., 2009 r., 2011r., 2013r., 2014r.).

 

W dniu 21 lutego 2014 r. ruszyła Szkolna Liga Futsalu, której opiekunami są: v-ce Dyrektor ZS Nr 1 – Dariusz Skałbania, ksiądz Marcin Olszewski, nauczyciel  Mariusz Grewenda i pedagog szkolny Piotr Grzanka. Rozgrywki zorganizowane są w systemie „każdy z każdym” (bez rewanżu). Kolejka ligowa rozgrywana jest w każdy piątek od godziny 16.30. W ostatni piątek (14 marca) została rozegrana czwarta kolejka spotkań, po której  
nastąpiło otwarte okno transferowe, w którym to drużyny mogą dokonać wzmocnień swoich składów. Jest to istotny element rozgrywek, gdyż właśnie teraz  wkraczają one w najważniejszą fazę.

Obecnie w tabeli ligi prowadzi zespół Crazy Team, który jednak nie uzyskał znaczącej przewagi punktowej nad kolejnymi drużynami i dlatego druga część rozgrywek zapowiada się pasjonująco. Ponadto zawodnicy konkurują w innych statystykach, które budzą również duże emocje: klasyfikacja fair play (prowadzą Pierwszaki 1f) oraz króla strzelców (prowadzi Karol Lewandowski).

W  trakcie meczów nie brakuje woli walki i sportowej zaciętości. Na zwycięzców czekają puchary i nagrody. Celem serii spotkań Szkolnej Ligi Futsalu jest realizacja idei twórcy futsalu – Urugwajczyka Juana Carlosa Cerianniego, który w pierwszej połowie XX wieku podkreślał wartość gry w mniejszym składzie i na mniejszym boisku jako lepszą formę piłkarskiego treningu młodzieży.

„Halówka” daje mi więcej łączności z piłką, jest okazją do trenowania szybkości. Można wykazać się efektownymi podaniami”(…)To, że futsal jest popularny w Ameryce Południowej, według mnie przekłada się na tamtejszą jakość gry w meczach piłki nożnej. Im więcej dzieci i młodzieży w Polsce będzie uprawiać „halówkę”, tym większe nadzieje na polskie sukcesy międzynarodowe w piłce nożnej”(…) Zachęcamy swoich młodszych kolegów, by przychodzili nam kibicować – i kto wie? może tak zaszczepiona miłość do piłki zaowocuje sportową pasją i przyszłym sukcesem? – twierdzili uczestnicy zawodów.
Wszelkie informacje dotyczące SLF prezentowane są na stronie internetowej ZS Nr 1 i Facebooku ZS Nr 1.

Tekst nadesłany przez I. Rams, M. Grewenda ZS Nr 1 w Olkuszu
                                                                   

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze