W 1927 roku w Pomorzanach wybudowany został Dom Ludowy, wkrótce przeznaczony na siedzibę funkcjonującej do dziś placówki oświatowej. Przypadającą w tym roku 85. rocznicę powstania obecnej Szkoły Podstawowej nr 6 jej społeczność uczciła uroczystością, w której udział wzięli liczni goście, a wśród nich poprzedni dyrektorzy, byli nauczyciele i absolwenci „szóstki”.
Obchody rozpoczęła msza w intencji pedagogów oraz uczniów i ich rodziców, odprawiona przez ks. prob. Stanisława Parkitę w kościele pw. św. Barbary. Ze świątyni uczestnicy przemaszerowali do budynku dostojnej jubilatki. Tam powitała ich dyrektor Barbara Lubaszka. Jako pierwszy na jej ręce gratulacje i życzenia złożył burmistrz Dariusz Rzepka. Wraz z dyrektorem Samorządowego Zespołu Edukacji Andrzejem Feliksikiem wręczył też prezent – encyklopedie, które wzbogacą szkolną bibliotekę. Serdeczności, bukiety, upominki i okolicznościowe listy dołączyli m. in.: przedstawiciele Rady Miejskiej, Kuratorium Oświaty w Krakowie, biura poselskiego, oświatowych związków zawodowych, współpracujących ze szkołą instytucji i wspierających ją firm, mieszkańców osiedla Pomorzany, a także byłych nauczycieli i uczniów.
Swymi wspomnieniami z lat szkolnych i późniejszej współpracy ze społecznością „szóstki” dzieliła się radna Lucyna Kulawik oraz jej dwie córki. Teraz ich miejsca w ławkach zajmują dzieci i wnuki. W tych i kolejnych wypowiedziach absolwentów pojawiało się wiele wzruszeń, wyrazów wdzięczności dla wymienianych drżącym głosem wychowawców, wciąż żywych w pamięci obrazów, scen, przeżyć. – Dawne klasy zamieniły się w specjalistyczne pracownie, a liczydła w komputery. Czas nie zmienił jednego – magii tego miejsca – mówili przedstawiciele absolwentów.
Historię oświaty i dzieje szkoły w Pomorzanach przybliżyły gościom uroczystości nauczycielki Janina Skipiała i Ewa Matusiak. Warto wspomnieć, że początki edukacji w tym rejonie sięgają 1843 r. Wówczas działała tam utrzymywana ze składek chłopów uboga szkoła elementarna. Po Powstaniu Styczniowym prowadzone było tajne nauczanie i dopiero podczas I wojny światowej założona została pierwsza szkoła publiczna. Nie miała jednak stałej siedziby. Zyskała ją 85 lat temu wraz z wybudowaniem wspomnianego wcześniej Domu Ludowego. Imię Fryderyka Chopina otrzymała w 1983 r. Staraniem władz samorządowych oraz społeczności lokalnej była remontowana, wyposażana we współczesna zdobycze techniki, a od kilku lat dysponuje nowoczesnym wielofunkcyjnym boiskiem. Może się też poszczycić wieloma osiągnięciami edukacyjnymi, a także zdobytymi na konkursach przedmiotowych i artystycznych nagrodami oraz dyplomami, które eksponowane są na korytarzach szkoły. Tam też można podziwiać archiwalne zdjęcia, kroniki i pamiątki obrazujące historię „szóstki”.
Artystyczną część uroczystości rozpoczął występ zespołu „Pomorzany”, laureata prestiżowych festiwali folklorystycznych. Śpiewacy zaskoczyli gości specjalnie skomponowaną z okazji jubileuszu szkoły pieśnią. Po nich zaprezentowali się uczniowie. Słowno-muzyczny spektakl w ich wykonaniu łączył opowieść o patronie – Fryderyku Chopinie oraz zaczerpnięte z „Małego Księcia” filozoficzne rozważania z elementami nawiązującymi do życia szkoły. Młodzi aktorzy swój jubileuszowy występ przygotowali pod kierunkiem nauczycielek Renaty Guzik i Anny Górki.
Rocznicowe obchody zakończyło spotkanie obecnych i byłych pedagogów, absolwentów i zaproszonych gości, wypełnione wspomnieniami, rozmowami o przeszłości i przyszłości „szóstki”.
Nie zabrakło też urodzinowego tortu, a właściwie dwóch tortów. Jeden wykonany został na wzór uczniowskiej tarczy, zaś drugi ukazywał budynek dostojnej jubilatki.
Więcej informacji o Szkole Podstawowej Nr 6 im. F. Chopina znaleźć można na stronie internetowej: http://sp6olkusz.edupage.org