czechy3

Dwadzieścia dwa lata temu w praskim Pałacu Przemysłowym odbyła się pierwsza porewolucyjna konferencja czeskich artystów plastyków. Snuto na niej śmiałe i optymistyczne plany dotyczące wolności, demokracji i sztuki. Założono Unię Artystów Plastyków Republiki Czeskiej, a jakiś czas później w Ostrawie – Stowarzyszenie Artystów i Teoretyków Sztuk Pięknych. Pragnieniem tych, którzy wpisali się w ten projekt było, by sztuka stała się niezbędną potrzebą społeczeństwa. Jednak w dzisiejszych czasach rola artysty jest wielce niedoceniona. Mimo to, artyści nadal spotykają się, tworzą i wierzą w sens swoich działań. Dla mnie i dla wielu to wszystko ma ogromne znaczenie. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że sztuka jest wszędzie. Bez niej nie byłoby nic.
W Czechach, w dzielnicy Moravska Ostrava a Přívoz, znajduje się niekomercyjna galeria „Kruh” co znaczy „Krąg”. Realizowane są tam różne artystyczne projekty międzynarodowe. Tam gromadzą się artyści należący do wspomnianego Stowarzyszenia. Ostatnio mieliśmy przyjemność gościć niektórych z nich w Olkuszu.

W Galerii Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych w Olkuszu odbył się wernisaż Artystów z Czech. Swoje prace zaprezentowało 11 osób: Jana Šmolková, Kamil Špaček, Michaela Terčová, Vratislav Varmuža, Gabriela Nováková-Varmužová, Jelena Jedličková, Dalibor Andrýsek, Tereza Krčíková, Renáta Laryszová, Jaroslav Domiter i Jiří Holík. Obecna była ponad połowa wymienionych artystów. Wystawę otworzył dyrektor galerii Stanisław Stach wrazczechy2 z Vratislavem Varmužą. Ten drugi opowiadał o prezentowanej sztuce w swym ojczystym języku. Pewność, z jaką to czynił, a także podobieństwo naszych języków i jednoczesna percepcja dzieł sprawiła, że niemal wszystko zostało zrozumiane. Artyści zostali nagrodzeni brawami i kwiatami. Nastał moment, by przyjrzeć się dokładniej dokonaniom obcokrajowców. Wszystko przy lampce wina bądź literatce soku oraz przy pysznym poczęstunku przygotowanym przez firmę Sokół. 

Jana Šmolková to absolwentka Uniwersytetu Palackého w Olomouci, poświęca się malarstwu, grafice i ceramice. W swojej pracy zajmuję się studiowaniem postaci i krajobrazu. Jej prace są reprezentowane w zbiorach Galerii Sztuk Pięknych w Ostrawie i Opawie. Kamil Špaček zajmuje się rzeźbą, grafiką i malarstwem. Jego twórczość opiera się na prawdziwych przedmiotach, ideach, problemach, postaciach. Artysta nadaje im nowy kształt w przestrzeni, kompozycji, czasie. Rzeźby wykonuje z drewna. Michaela Terčová jest panią Profesor na Wydziale Uniwersytetu w Ostrawie. Zajmuje się twórczością artystyczną, teorią sztuki, filozofią, estetyką. Uczy m.in. produkcji wyrobów włókienniczych.  Vratislav Varmuža to nauczyciel, rzeźbiarz, ceramik i grafik. Jego prace prezentowane są w kilku galeriach państwowych i kolekcjach prywatnych w Republice Czeskiej i za granicą.

Gabriela Nováková-Varmužová ukończyła studia na Uniwersytecie Sztuki Użytkowej w Pradze, gdzie obecnie jest zatrudniona. Zajmuje się malarstwem, grafiką użytkową, rysunkiem, ilustracjami książkowymi, projektowaniem graficznym i realizacjami artystycznymi w architekturze. Jej prace znajdują się w Republice Czeskiej i za granicą. Jelena Jedličková jest absolwentką Szkoły Rzemiosła Artystycznego w Uherském Hradišti. Zajmuje się wzornictwem przemysłowym, designem, rysunkiem, malarstwem portretowym oraz technikami włókienniczymi. Dalibor Andrýsek zajmuje się promocją ofert projektowych z grafiki artystycznej, projektowaniem rozwiązań graficznych czasopism, plakatem, scenografią, fotografią i malarstwem.
czechy4Tereza Krčíková to absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Ostrawie. Poświęca się malarstwu i grafice. Renáta Laryszová – absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Ostrawie. Głównie poświęca się malarstwu, grafice i zabiegom konserwatorskim. Jej prace można oglądać w Republice Czeskiej i za granicą. Jaroslav Domiter – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Uherském Hradišti, poświęca się malarstwu i grafice.
Jiří Holík – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Uherském Hradišti. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, rzeźbą. Brał udział w ponad 120 wystawach zbiorowych w Republice Czeskiej i za granicą. Zrealizował 40 wystaw indywidualnych. Jego prace znajdują się w zbiorach publicznych i prywatnych.

Na wystawie znalazły się prace wykonane w różnych technikach. Podziwiać można było malarstwo, techniki mieszane, płaskorzeźby i grafiki komputerowe. Wystawę wyróżnia wielość form, kształtów, tematów i sposobów postrzegania świata. Wszystkie przedstawione prace są interesujące i pełne niedopowiedzeń. Są swoistymi zagadkami. Zachęcają do własnych interpretacji, swobodnych skojarzeń i doszukiwania się w nich niepowtarzalnych treści. Są odrealnione. Dążą w stronę abstrakcji. Mnie najbardziej przypadły do gustu grafiki Vratislava Varmužy, ekspresyjne motywy drogi krzyżowej Jiří Holíka i niebiesko-biały obraz „Respekt” wykonany techniką mieszaną, której autorem jest Dalibor Andrýsek. Wstęp na wernisaż zawsze jest darmowy. Jednakże wystawę można zobaczyć także poza nim. Niskie ceny biletów (2 zł cały, 1 zł ulgowy) nie odzwierciedlają ogromu, jakim poprzez oczy można nakarmić swą duszę i wyobraźnię. Im dłużej studiować te prace, tym więcej można w nich dostrzec, więcej z nich zrozumieć. Ja jeszcze pójdę na nie popatrzeć. Wystawa potrwa do ok. 06.08.2012. GSW BWA czynna jest w poniedziałki od 8:00 -16:00. Od wtorku do piątku: 10:00-18:00 i w soboty 10:00 – 14:00. Ul. Szpitalna 34. Wejście od strony parkingu.
 
    

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze