Olkusz

W 2021 roku Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu obchodzi 20-lecie istnienia. W ciągu tych dwóch dekad Galeria zorganizowała ponad 300 wystaw oraz setki koncertów i spotkań literackich, międzynarodowych plenerów malarskich, konkursów plastycznych i poetyckich, dzięki którym olkuska placówka wystawiennicza stała się jedną z wiodących krajowych galerii sztuki, tym samym na trwałe zapisując się w kulturze polskiej.

Na przełomie kwietnia i maja w GSW BWA odbył się VII Festiwal Sztuki i Muzyki Sakralnej (on-line). W ramach Festiwalu prezentowana była wystawa prac Marity Benke-Gajdy (rzeźba) oraz Pawła Legutko (płaskorzeźba z drewna polichromowana z nadrukiem linorytniczym). Wystawa trwała od 23.04 do 11.05.2021; ze względu na obostrzenia związane z pandemią, prace można było oglądać on-line na stronie internetowej Galerii oraz w mediach społecznościowych.

Kilka słów o autorach wystawy:

Marita Benke-Gajda ukończyła studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz. Dyplom obroniła w 1973 roku w Pracowni Wystawiennictwa u Profesora Leszka Wajdy. Do roku 1980 pracowała jako architekt wnętrz, wystawiennik. W 1980 roku zajęła się ceramiką, której pozostaje wierna do dzisiaj. Dwukrotnie była stypendystką Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od 1988 roku z ramienia Ministerstwa Kultury i Sztuki występuje jako rzeczoznawca w dziedzinie ceramiki. Ma za sobą ponad 100 wystaw indywidualnych i wiele wystaw zbiorowych. Jest laureatka wielu nagród, m.in. w lutym 2016 roku została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju szkolnictwa artystycznego, w roku 2018 została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

Do roku 2019 pracowała jako starszy wykładowca na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest przewodniczącą Stowarzyszenia „Ceramika bez granic”, skupiającego artystów wokół jej pracowni w Zabierzowie.

Paweł Legutko jest absolwentem Wydziału Grafiki krakowskiej ASP. W 2007 r. obronił dyplom w Pracowni Drzeworytu u Prof. ASP. B. Migi. Uprawia grafikę (głównie linoryt), malarstwo, rysunek, rzeźbę. Prowadzi też zajęcia artystyczne (z tworzenia filmu animowanego) dla dzieci i młodzieży w Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie. Obecnie mieszka i tworzy w Krakowie.

Jest autorem wielu wystaw prezentowanych w kraju i za granicą, m.in. 2019 wystawa “PASJA”, Hebdów; 2016 wystawa „Księga Das Buch” – Internatonale Ausstellung im Kunsforum Piaristen, Wiedeń; 2014 wystawa „Oblicza wolności. Grafika polska XX i XXI wieku” – Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych, Kraków; 2009 wystawa Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej, Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Kraków, 2009 wystawa „Wędrówki przez Sztukę” – przegląd prac artystów Powiatu Krakowskiego, Bruksela.

W ramach VII Festiwalu Sztuki i Muzyki Sakralnej odbył się również koncert muzyki sakralnej (także on-line), który można zobaczyć w internecie (www.bwaolkusz.com, FB galerii). W koncercie wystąpili: Agata Flondro – mezzosopran, Paulina Stach-Pluskowska – sopran, Jacek Wróbel – baryton oraz Wioletta Fluda-Tkaczyk – fortepian.

Od 14 maja można zwiedzać wystawę prac Andrzeja Szarka – już w trybie stacjonarnym, w Galerii. Andrzej Szarek ukończył PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem w 1979 r. W latach 1980-1985 studiował na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1985 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Rzeźby prof. Jana Kucza. W 2005 r. otrzymał tytuł naukowy profesora w dziedzinie Sztuki Piękne. Wykłada na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu. W latach 1996-2011 wykładał w Wyższej Szkole Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu. W latach 2000-2008 był członkiem Rady Artystycznej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Jest szefem Rady Programowej Galerii  BWA Sokół w Nowym Sączu.  Uprawia rzeźbę, rysunek, plakat, happening. Zrealizował ponad 50 wystaw indywidualnych i ponad 70 happeningów i akcji artystycznych. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Serdecznie zapraszamy do Galerii BWA. Finisaż wystawy prac Andrzeja Szarka odbędzie się 26 maja o godz. 18.00.

A już 28 maja, również o godz. 18.00, zapraszamy na doroczną wystawę Artystów Olkuskich (techniki różne). Wystawa potrwa do 14 czerwca.

Honorowi Patroni Roku Jubileuszowego 20-lecia Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

Mecenasi: INTERMAG, „ZGH” Bolesław, BOLTECH Sp. z o.o., PLAST-MET, ZAiKS, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o. o. , Creaton, LUKS, Drukarnia Grafpress, Towarzystwo Doradczo-Finansowe Akcept s.c., Artur Sokół, Zarząd Krajowy Sołtysów Krajowy Delegat Sołtysów w RP.

Patronat medialny: TVP 3 Kraków, Przegląd Olkuski.

BWA Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze