Województwo małopolskie w ostatnim czasie wzbogaciło się o 18 nowych karetek. Pojazdy te trafiły do szpitali w ramach wsparcia płynącego od wojewody. Powiat olkuski został w tym rozdaniu niestety pominięty. Lokalni samorządowcy upatrują teraz szansę na pozyskanie nowego ambulansu poprzez utworzenie stałego punktu Zespołu Ratownictwa Medycznego w Bukownie.

Na przełomie 2016 i 2017 roku do dziesięciu małopolskich powiatów trafiło 18 nowych karetek. Osiem pojazdów pozostało w Małopolsce po Światowych Dniach Młodzieży, a pozostałych 10 zakupiono dzięki wsparciu finansowemu wojewody. Dotacja na zakup pojedynczej karetki wynosiła do 400 tys. zł.

Nowe ambulanse trafiły do powiatów: suskiego, bocheńskiego, nowosądeckiego, krakowskiego, wadowickiego, gorlickiego, proszowickiego, miechowskiego, dąbrowskiego i oświęcimskiego. Wśród obdarowanych samorządów zabrakło powiatu olkuskiego. Postanowiliśmy zwrócić się do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego nasz powiat nie otrzymał wsparcia rzeczowego lub finansowego umożliwiającego pozyskanie nowej karetki.

Jak informują pracownicy urzędu, małopolscy dysponenci Zespołów Ratownictwa Medycznego korzystają w głównej mierze z ambulansów wyprodukowanych w okresie od 2004 r do 2010 r.. Pojazdy te charakteryzują się dużym przebiegiem, co skutkuje ich zwiększoną awaryjnością. Ograniczone środki finansowe spowodowały konieczność podziału określonych potrzeb dysponentów systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne na dwa etapy realizacji.

W tym celu przeprowadzono szereg analiz, które miały zdiagnozować potrzeby związane z użytkowanym taborem. Brano pod uwagę nie tylko stan zużycia pojazdów, ale także częstotliwość wyjazdów karetek, wielkość obsługiwanej populacji oraz możliwości pozyskiwania dodatkowych środków na wsparcie działalności podmiotu leczniczego.

– Najpierw zrealizowano najpilniejsze potrzeby szpitali i pogotowia w naszym województwie. Zakup ambulansu sanitarnego dla Nowego Szpitala w Olkuszu nastąpi przy kolejnej możliwości przeznaczenia na to środków finansowych. W razie pozyskania dodatkowych funduszy w ramach oszczędności w naszym budżecie lub ze źródeł zewnętrznych, podejmiemy decyzję o dofinansowaniu zakupu ambulansu sanitarnego dla starostwa powiatowego w Olkuszu w wysokości podobnej do wysokości środków dotychczas przeznaczanych na ten cel – informuje Krzysztof Marcinkiewicz, rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego.

Urząd Wojewódzki deklaruje więc chęć udzielenia dotacji, nie wiadomo jednak, kiedy miałoby to nastąpić. Więcej informacji udało nam się jednak ustalić w rozmowie z olkuskim starostą.

– Nasz szpital jest w prywatnych rękach, co mocno komplikuje kwestie udzielenia wsparcia. Ze strony wojewody padła jednak publiczna deklaracja, że przekaże pieniądze na zakup nowej karetki w wysokości minimum 400 tys. złotych. Musimy jednak najpierw znaleźć rozwiązanie umożliwiające przekazanie tej dotacji. Po głębszej analizie zaproponowaliśmy uruchomienie stałego punktu Zespołu Ratownictwa Medycznego w Bukownie. Pomysł ten wzbudził zainteresowanie wojewody, który zaprosił na spotkanie m.in. mnie, władze szpitala oraz burmistrza Bukowna. Ten ostatni zobowiązał się, że wskaże ewentualne punkty stacjonowania karetki oraz miał złożyć deklaracje, że odpowiednio przygotuje na ten punkt pomieszczenia wedle wskazań właściwych służb. W całą sprawę zaangażował się też radny Mateusz Liszka, za co chciałem mu z tego miejsca podziękować – mówi Paweł Piasny, olkuski starosta.

Burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski wystosował do wojewody Józefa Pilcha pismo informujące o możliwych miejscach stacjonowania Zespołu Ratownictwa Medycznego. W grę wchodzą trzy możliwe lokalizacje.

– Pierwsza z nich znajduje się w budynku OSP w Bukownie przy ul. Sławkowskiej. Budynek po dostosowaniu i modernizacji mógłby spełniać wymagania dotyczące warunków stacjonowania karetki wraz z zespołem. Drugim z proponowanych miejsc jest Ośrodek Medyczny „Skałka”. Tutaj pomieszczenia przeznaczone na stacjonowanie ZRM spełniają warunki stacjonowania już „od zaraz”. Potrzebne jest jedynie wybudowanie wiaty na karetkę. Trzecią rozważaną lokalizacją jest przychodnia „Medbuk” w Bukownie. Pomieszczenia w budynku przychodni po zaadaptowaniu oraz po zmianach organizacyjnych, a także po wybudowaniu wiaty na garażowanie karetki oraz podłączenie instalacji wodno-kanalizacyjnej i eklektycznej w istniejącym garażu mogą spełniać warunki stacjonowania ZRM – tłumaczy Marcin Cockiewicz, sekretarz Miasta Bukowno.  

W dniu 10 marca br. przedstawiciel Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie dokonał przeglądu wskazanych powyżej miejsc. Dwie pierwsze lokalizacje uzyskały jego wstępną aprobatę. Jeżeli wojewoda podejmie decyzję o zlokalizowaniu ZRM w Bukownie, jeden z tych punktów  zostanie w pełni dostosowany do potrzeb stacjonowania Zespołu Ratownictwa Medycznego. Nie wiadomo jednak, kiedy zapadnie ostateczna decyzja w tej sprawie.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
od Redakcji
od Redakcji
5 lat temu

Zdjęcie jakim opatrzony został powyższy tekst, jest autorstwa redaktora Piotra Kubiczka. Fotografia znajduje się w archiwum Przeglądu Olkuskiego.

iwona1234
iwona1234
5 lat temu

Po co w tym szpitalu nowa karetka jak o naszym szpitalu znowu głośno w całym kraju 😐 😐 😐 😐 😐 😐 😐 😐

theon
theon
5 lat temu

może i racja 😉 Chociaż nie sądzę by się dało ustalić definicję cywilizowanego społeczeństwa 🙂 A gdyby się dało to by się okazało że nim nie jesteśmy. I całe szczęście, bo w ,, cywilizowanym społeczeństwie ” dla ludzi w ogóle nie ma miejsca 😆

Zbigniew
Zbigniew
5 lat temu

chodzi o zasady,Redakcja wie od kogo są zdjęcia.W cywilizowanych społeczeństwach powinny obowiązywać cywilizowane zasady.Co do samego zdjęcia ,nie miało być artystyczne,jego cel był inny.Dotyczyło zupełnie innego tematu.

theon
theon
5 lat temu

No fotos jest niesamowity , World Press Photo masz w kieszeni 😆

Zbigniew
Zbigniew
5 lat temu

korzystając z cudzych zdjęć umieszcza się nazwisko autora,ewentualnie prosi o przyzwolenie.Dobre wychowanie tego nakazuje.