1

W MOK-Centrum Kultury otwarto 5 września wystawę zabawek z duszą – wspaniałych, niepowtarzalnych, udostępnionych przez Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie. Wszystkie zabawki wykonane są z materiałów naturalnych – drewna, gliny, ręcznie zdobione – mają w sobie cząstkę duszy swojego twórcy.

Na otwarciu wystawy pojawiła się grupa przedszkolaków Wesołe Koziołki z olkuskiego Przedszkola Nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego. Grażyna Praszelik-Kocjan, Kierownik Działu Muzealno-Regionalnego MOK, serdecznie przyjęła pierwszych zwiedzających. Opowiedziała o zabawkach, jakimi dzieci bawiły się wiele, wiele lat temu. Często same strugały je z drewna, lepiły z gliny czy plotły ze słomy. Bywało, że całe rodziny były zaangażowane w proces wytwarzania zabawek. Ojciec przygotowywał części, syn je montował, a matka i córki zajmowały się ozdabianiem. Zresztą i zabawki dzieci z Afryki powstawały w podobny sposób, co olkuskie przedszkolaki mogły sprawdzić dzięki kolekcji Muzeum Afrykanistycznego.

2

Dzieci obejrzały film, ale najwięcej radości sprawiło im osobiste wypróbowanie tych niezwykłych zabawek. Najpierw uważnie słuchały instrukcji, a potem z radością biegły za łopoczącym skrzydłami motylkiem, czy nakłaniały drewniane kurki do dziobania ziarna. Tylko w gliniane figurki – gwizdki nie mogły dmuchać, gdyż zachodziła obawa, że kruche tworzywo może nie znieść tego entuzjazmu…

3

Najstarszy na wystawie gwizdek gliniany w formie ptaszka pochodzi z 1960 roku.
Jednym ze znanych twórców zabawek ludowych był Stanisław Naróg z Żołyni, urodzony w Brzózie Stadnickiej, skąd pochodzi też rodzina Guzych, która również zajmowała się zabawkarstwem. Z tego zresztą słynęła już przed wojną cała miejscowość.

4

Warto obejrzeć tę wystawę, która będzie trwała do końca września. Zapraszamy dzieci, chętnie całe grupy, po wcześniejszym umówieniu się. Zapraszamy również dorosłych – każdy na te zabawki spojrzy inaczej. Jeden z sentymentem, bo pamięta podobne, inny z podziwem jak na dzieło sztuki, którym są, jeszcze inny dojrzy w nich inspirację – wróciła przecież moda na zabawki ekologiczne, może uda się je skonstruować własnoręcznie?

MOK Olkusz

5

6

7

8

9

10

11

12

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze