czytelnicy pytaja

-Kilka dni temu pojechałem do olkuskiego oddziału „Alby” (która odbiera ode mnie śmieci), aby wypowiedzieć umowę. Wręczono mi gotowy druk wypowiedzenia o treści: „Stosownie do uregulowań łączącej na Umowy nr……   z dnia……. dotyczącej wywozu nieczystości stałych z dniem 30.06.2013 roku wypowiadam przedmiotową umowę z zachowaniem trzymiesięcznego wypowiedzenia i proszę o zabranie pojemnika do dnia 30.06.2013 roku. Powyższą umowę wypowiadam z powodu: ustawa…”.
1. Zastanawia mnie zapis na firmowym druku „Alby”, który brzmi „z dniem 30.06.2013 roku wypowiadam przedmiotową umowę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia i proszę o zabranie pojemnika do dnia 30.06.2013 roku”. Czy to oznacza, że jeszcze przez trzy miesiące, czyli do końca września, będę musiał płacić „Albie”?
2. Czy firma ta może zabrać pojemnik wcześniej niż przed 30 czerwca?

Odpowiada Jacek Góra Kierownik Obszaru Komunalnego Dział Strategii i Rozwoju ALBA Południe Polska Sp. z o.o.:

Odpowiedź 1 – nie
Odpowiedź 2 – nie, chyba że Gmina wcześniej niż przed 1 lipca uruchomi nowy system, co na dzień dzisiejszy wydaje się mało realne.

Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Środowiska z dnia 5 marca to właściciel nieruchomości  powinien wypowiedzieć umowę na odbiór odpadów. Nie jest to jednak tak oczywiste, gdyż UCPG nie określa wprost, kto powinien w/w umowy wypowiedzieć. Mając powyższe na uwadze oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Klientów i Jednostek Samorządu Terytorialnego chcę poinformować, że z dniem wprowadzenia przez Gminę nowego systemu gospodarki odpadami ALBA MPO Sp. z o. o. zaprzestanie świadczenia usług wywozu odpadów komunalnych realizowanych na podstawie dotychczasowych umów. Umowy te, w związku z nowymi zasadami gospodarki odpadami i bez konieczności ich wypowiadania, staną się bezprzedmiotowe. Jednocześnie w celu zapewnienia ciągłości odbioru odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w przypadku, gdy Gmina w terminie do dnia 1 lipca 2013r. nie wyłoni w postępowaniu przetargowym firmy odbierającej odpady komunalne, Spółka będzie świadczyć usługi na dotychczasowych zasadach do czasu wprowadzenia przez Gminę nowego systemu gospodarki odpadami. Obecnie wysyłamy stosowne pisma do samorządów, w których informujemy o naszych zamierzeniach, podobne informacje znajdą również na Naszych stronach internetowych.

Chcesz uzyskać odpowiedź na nurtujące Cię pytanie? Nie wiesz, do kogo się z nim zwrócić? Napisz do nas! Zachęcamy do zadawania pytań, które w imieniu Czytelników przekazujemy kompetentnym osobom. Odpowiedzi zamieszczamy na naszych łamach. Nie komentujemy odpowiedzi, a wnioski pozostawiamy Czytelnikom.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Arash
Arash
11 lat temu

Wszystko zależy od firmy która obsługuje klientów. U mnie w mieście firma sama będzie wypowiadać umowy wszystkim klientom automatycznie i u nich jest miesięczny termin. Ustawa zabrania jeździć firmie nie wyłonionej w przetargu i obsługiwać prywatnych klientów więc każda firma która będzie jeździć po tych zmianach będzie to robić nielegalnie. Automatycznie jeżeli ktoś ma umowę na wywóz a owego wywozu nie będzie miał ( nawet gdy nie wypowie tej umowy) nie będzie zobowiązany do zapłacenia takiej firmie. Nawet gdyby została sprawa do sądu dany klient wygra sprawę.

zorientowany
zorientowany
11 lat temu

uowy powinny byc wypowiedziane do konca marca z 3 miesiecznym okresem wypowiedzenia. czyli na dzien 31.03.2013 a okres 3 miesiace to: 1.04.2013 – 30.06.2013. jezeliby nie doszlo do realizacji wywozu nieczystosci od 1 lipca zgodnie z ustawa to prawdopodobnie w kazdej chwili bedziecie Panstowo mogli podpisac nowa umowe-czasowa. przeciez to sa pieniadze dla ALBY, a kto dzisiaj nie chce zarabiac?. nie ma sie czego bac. przeciez to nie jest tak, ze z dniem 1 lipca braknie nam wody do picia. spokojnie.

Niesioł
Niesioł
11 lat temu

Róbta co chceta – ale te gapy co zapewne nie chodziły do gimnazjum i nie wypowiedzą umowy to wpadną w tarapaty. Dostaną się do rejestru dłużników, e-sąd ich zaocznie złupi i zostanie się im tylko szczaw z mirabelkami…