– Moja mama ma 83 lata i jest chora na Alzheimera. Została mi przyznana opiekunka, która przez 4 godziny w tygodniu pomaga mi w pielęgnacji mamy. Ponieważ jej stan jest coraz gorszy, a sama nie jestem w stanie zapewnić jej odpowiedniej opieki, zdecydowaliśmy, żeby mamę umieścić w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w domu pomocy społecznej. Żeby starać się o miejsce w tej drugiej instytucji potrzebna jest opinia pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej, o co poprosiłam tutejszy ośrodek.

Do domu przyszły dwie panie, ale niestety rozmowa nie przebiegała w taki sposób, jak moim zdaniem powinna, i mama zamknęła się w sobie, kategorycznie odmawiając podpisania czegokolwiek. Złożyłam dokumenty do prywatnego ZOL-u, ale tam na termin trzeba czekać dwa lata. W grę wchodzi więc tylko DPS, ale tam potrzebne jest skierowanie z OPS-u. Po zajściu, które miało miejsce, jestem bardzo zniechęcona, ale procedura jest taka, że pracownik socjalny musi wydać opinię. Chciałabym, żeby sprawą zajął się ktoś, kto wykaże się zrozumieniem i taktem względem chorej i będzie potrafił z mamą porozmawiać. Nie byłam osobiście u dyrektorki placówki, bo boję się, że nic nie wskóram. Nie wiem jednak, co powinnam zrobić.

Odpowiada Danuta Pietraszewska, dyrektorka Ośrodka Pomocy Społecznej w Olkuszu.

– W celu umieszczenia osoby w domu pomocy społecznej należy ten fakt zgłosić do pracownika socjalnego tutejszego Ośrodka. Pracownik socjalny przeprowadza wywiad środowiskowy w miejscu zamieszkania i kompletuje niezbędne dokumenty. Umieszczenie osoby w domu pomocy społecznej może nastąpić jedynie po uzyskaniu jej zgody. Osoba, która ma pełną zdolność do czynności prawnych, bezwzględnie wymagająca opieki, samodzielnie decyduje o umieszczeniu jej w domu pomocy społecznej. Skierowanie do domu następuje na pisemny wniosek osoby zainteresowanej (chyba, że podstawą skierowania jest orzeczenie sądu). Decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę za pobyt wydaje organ kierujący – Ośrodek Pomocy Społecznej. Decyzję o umieszczeniu wydaje organ prowadzący dom.

Chcesz uzyskać odpowiedź na nurtujące Cię pytanie? Nie wiesz, do kogo się z nim zwrócić? Napisz do nas! Zachęcamy do zadawania pytań, które w imieniu Czytelników przekazujemy kompetentnym osobom. Odpowiedzi zamieszczamy na naszych łamach. Nie komentujemy odpowiedzi, a wnioski pozostawiamy Czytelnikom.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
w podobnej sytuacji
w podobnej sytuacji
11 lat temu

jak osoba z alzheimerem może samodzielnie decydowac o sobie ? tutaj decydujacym argumentem za umieszczeniem w osrodku powinna byc opinia lekarza a nie pań OPSu.