5

13 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbyły się wykłady w ramach projektu Instytutu Pamięci Narodowej „Akademia Niepodległości”. Wykłady „Błękitna Armia i generał Józef Haller” oraz „Polskie korpusy wojskowe w Rosji w latach 1914-1918” prowadzili: dr Marcin Jarząbek (UJ) oraz dr Marcin Chorązki (OBEN IPN w Krakowie).

7

Projekt IPN „Akademia Niepodległości” objęty jest patronatem narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy W Stulecie Niepodległości. Jest to cykl popularnych wykładów mający pokazać drogi, które doprowadziły nasz kraj do niepodległości. Przybliża również sylwetki tych, których nazywa się ojcami niepodległości z Józefem Piłsudskim i Romanem Dmowskim na czele.

6

-Uczestnicy otrzymują materiały edukacyjne oraz indeksy, w których zbierają wpisy wykładowców. Po zakończeniu cyklu wykładów zostaną im uroczyście wręczone zaświadczenia o ukończeniu Akademii Niepodległości – Powiedział Michał Masłowski, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Krakowie.

8

Po wykładzie nastąpiło otwarcie wystawy „Dla Ciebie, Polsko. W stulecie czynu legionowego”. Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu bierze udział w obchodach stulecia odzyskania niepodległości. Tę niezwykłą, bliską sercu każdego Polaka rocznicę uczciliśmy wystawą „Dla Ciebie, Polsko. W stulecie czynu legionowego”. 

1

Wystawę przygotował krakowski oddział IPN. Przedstawia ona trudne losy Legionów Polskich od wymarszu I Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów 6 sierpnia 1914 roku w kierunku Królestwa Polskiego, aż do odzyskania niepodległości.

2

3 sierpnia 1914 roku w krakowskich Oleandrach zorganizowano I Kompanię Kadrową liczącą 144 żołnierzy. Tego dnia Piłsudski mówił: „Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi. Znoszę wszelkie odznaki specjalnych grup. Jedynym waszym znakiem jest odtąd orzeł biały.”

6 sierpnia przed świtem I Kompania Kadrowa opuściła krakowskie Oleandry. Na jej czele stał wyznaczony przez Piłsudskiego por. Tadeusz Kasprzycki – oficer Związku Strzeleckiego.

3

Wystawa „Dla Ciebie, Polsko” pokazuje etapy drogi do niepodległości, najważniejsze działania wojenne oraz przybliża sylwetki dowódców i żołnierzy legionowych.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy w holu MOK.

4

Zapraszamy też uczniów szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz dorosłych do wzięcia udziału w II Olkuskim Konkursie Piosenek i Pieśni Patriotycznych. Jego laureatów usłyszymy 11 listopada podczas uroczystego koncertu z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Świętujcie tę wyjątkową, setną rocznicę z nami.

MOK Olkusz

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o