mech dniotw

Niestereotypowe formy nauczania, świetnie wyposażone pracownie Centrum Kształcenia Ustawicznego, bogata oferta nauczanych  zawodów, ścisłe powiązanie z pracodawcami, miła atmosfera – tym zachęca młodzież gimnazjalną powiatu olkuskiego Zespół Szkół  Nr 1 w Olkuszu. Gimnazjaliści odwiedzili popularny „Mechanik” podczas Dni Otwartych trwających  od 26.03 do 28.03.2014 r.
Gości powitała  w sali sportowej Aldona Nowicka – Dyrektor ZS Nr 1, życząc przybyłym miłego i pożytecznego pobytu w Szkole przy ul. Górniczej 12.   Odwiedzający brali czynny udział w warsztatach prowadzonych przez uczniów „Mechanika” pod kierunkiem nauczycieli. Innowacją tegorocznych Dni Otwartych była indywidualizacja  zajęć i dłuższe formy warsztatowe. Cykl pokazów został dobrany pod indywidualnym kątem zainteresowań gimnazjalistów i dostosowany do ich potrzeb, w czym pomogły ankiety uprzednio przeprowadzone wśród młodzieży gimnazjalnej. W tegorocznych Dniach Otwartych położono szczególny nacisk na praktyczny aspekt poznawania technicznych zawodów nauczanych w ZS Nr 1. Jak zaprogramować robota? Jak dokonać pomiarów geodezyjnych tachimetrem, niwelatorem i dalmierzem? Co widać pod mikroskopem? Na te i inne pytania gimnazjaliści mogli znaleźć odpowiedź w specjalistycznych pracowniach CKU.

Gimnazjaliści praktycznie sprawdzali działanie nowoczesnych maszyn stosowanych w technice, jak manipulator pneumatyczny, robot przemysłowy czy tokarka i frezarka CNC. Demontaż silników samochodowych, budowanie elementów układów pneumatycznych i elektrycznych, montaż systemów alarmowych. wykorzystanie nowoczesnych technik spawania w metaloplastyce, wcielanie się w rolę spedytora, logistyka czy geodety, jazda próbna szkolnym samochodem, wykonywanie wielkanocnych kompozycji kwiatowych – to zadania wykonywane przez gimnazjalistów. Każdy mógł  znaleźć coś dla siebie. Liczne atrakcje, ciekawe ćwiczenia  powodowały, że prawie straciłem rachubę czasu. Godzina wydała mi się jedną chwilą, tak byłem zaangażowany w zadanie, które wykonywałem. Chciałbym dołączyć do społeczności   „Mechana” – powiedział jeden z gimnazjalistów. Goście poznali ciekawą ofertę edukacyjną placówki, dowiedzieli się o realizowanych w niej projektach pozwalających rozwinąć  talenty, poznać przyszłego pracodawcę, odnaleźć się na elastycznym rynku pracy.

W trakcie przerw w sali audytoryjnej można było zobaczyć filmiki ukazujące życie szkoły i pasje młodzieży ZS Nr 1 oraz udać się na poczęstunek do szkolnego bufetu. Atrakcyjne niespodzianki przygotował Samorząd Szkolny, zespół muzyczny, kabaret i szkolne radio.  
Goście aktywnie i miło spędzili czas. Organizatorem wydarzenia była pani Edyta Dołęga.

Tekst: Iwona Rams ZS Nr 1 w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze