przedszkole

Rodzice zapisujący dzieci do szkół i przedszkoli muszą liczyć się z nowymi zasadami rekrutacji. To efekt zmian przepisów ustawowych. Nowością w przyjmowaniu maluchów do przedszkoli są dwa etapy rekrutacji.

Przepisy naborowe zostały wprowadzone w wyniku zmiany Ustawy o systemie oświaty. Rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie swoich pociech do publicznych przedszkoli i szkół maksymalnie do trzech placówek. Rekrutacja prowadzona jest przez specjalną komisję, powołaną przez dyrektora przedszkola lub szkoły.

Kto na pewno zostanie przyjęty do przedszkola? Zgodnie z ustawowymi zapisami, pierwszeństwo mają dzieci zamieszkujące w danej gminie, pochodzące z wielodzietnych rodzin, dzieci niepełnosprawne lub mające niepełnosprawnych rodziców. W pierwszej kolejności są również przyjmowane dzieci z rodzin zastępczych oraz wychowywane przez samotnych rodziców.

Ustawodawca nałożył na samorządy obowiązek ustalenia własnych, dodatkowych kryteriów. Za dwa lata mają być one określone uchwałą rady miejskiej lub gminnej. Na razie ustalają je dyrektorzy przedszkoli w uzgodnieniu z burmistrzem. Kryteriów może być maksymalnie sześć. To tzw. drugi etap rekrutacji, przeprowadzany wówczas, gdy wymogi ustawowe spełnia więcej dzieci niż jest miejsc w danym przedszkolu. – Przygotowaliśmy ich pięć: podleganie obowiązkowi wychowania przedszkolnego, liczba zadeklarowanych godzin pobytu w placówce powyżej pięciogodzinnej podstawy, aktywność zawodowa obojga rodziców, uczęszczanie do tego samego przedszkola rodzeństwa dziecka oraz zamieszkanie dziecka w obwodzie szkoły podstawowej – wyjaśnia wiceburmistrz Włodzimierz Łysoń. Gdyby i drugi etap nie przyniósł rozstrzygnięć, wówczas decyduje data urodzenia dziecka. W takim przypadku pierwszeństwo mają starsze dzieci. Składanie wniosków o przyjęcie kandydatów do gminnych przedszkoli potrwa do końca marca. Lista dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostanie ogłoszona w przedszkolach 7 kwietnia o godz. 14.00. Następnie rodzice potwierdzają wolę przyjęcia w dniach 8 – 10 kwietnia. 15 kwietnia podana będzie ostateczna lista przyjętych dzieci wraz z ilością ewentualnych wolnych miejsc w przedszkolach. Potem odbędzie się rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca.

Rodzice dzieci, które już chodzą do przedszkola, muszą składać deklaracje o kontynuacji wychowania przedszkolnego. Mogą to zrobić do siedmiu dni przed rozpoczęciem rekrutacji. W tym roku termin ten już minął. Jak zapewnił nas szef Samorządowego Zespołu Edukacji w Olkuszu Andrzej Feliksik, wszyscy rodzice zostali poinformowani o składaniu deklaracji odpowiednio wcześniej przez dyrektorów poszczególnych placówek. Jeśli ktoś np. z gminy Klucze chce zapisać dziecko do publicznego przedszkola w Olkuszu, może to zrobić tylko wówczas, gdy po naborze są jeszcze wolne miejsca.

W gminie Olkusz rokrocznie brakuje miejsc dla maluchów. Dzieci od 2,5 do 6 lat jest w systemie około 1490. Publiczne przedszkola dysponują 1120 miejscami. – Pozostałe dzieci znajdują miejsca w placówkach prowadzonych przez inne podmioty niż gmina – dodaje wiceburmistrz Łysoń.

Do pierwszych klas szkół podstawowych i gimnazjów muszą zostać przyjęci wszyscy kandydaci, zamieszkujący w obwodzie. Dzieci i młodzież spoza obwodów danych szkół mogą być przyjęci w sytuacji, gdy placówki dysponują jeszcze wolnymi miejscami. – Kryteria naboru do szkół podstawowych i gimnazjów publikowane są w statutach danych placówek na stronach internetowych oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. Statut określa także terminy postępowania rekrutacyjnego, wymagane dokumenty, terminy składania dokumentów oraz sposób przeliczania punktów. Terminy naboru w szkołach podstawowych określają dyrektorzy, natomiast terminy naboru w gimnazjach – kuratorium oświaty – informuje rzecznik prasowy olkuskiego magistratu Michał Latos.

Rodzice przyszłych pierwszoklasistów szkół podstawowych mogą składać wnioski o przyjęcie do końca marca. Lista zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych dzieci zostanie ogłoszona 28 kwietnia. Od tego dnia do 7 maja rodzice muszą potwierdzić, że ich dzieci będą uczyły się w danej szkole. 9 maja ponownie opublikowana będzie lista przyjętych i nieprzyjętych uczniów. Wówczas można składać odwołania. Informacja o ewentualnych wolnych miejscach w „podstawówkach” zostanie podana do publicznej wiadomości 29 sierpnia.

W przypadku gimnazjów termin składania dokumentów mija 20 czerwca. Od 27 czerwca do 2 lipca zaplanowano przedkładanie oryginałów świadectw ukończenia szkoły podstawowej oraz wyników końcowego egzaminu. Wyniki postępowania kwalifikacyjnego będą ogłoszone 7 lipca. Po potwierdzeniu woli nauki w danej szkole (do 9 lipca) 10 lipca zostanie podana lista przyjętych do gimnazjów. Postępowanie uzupełniajace potrwa do 29 sierpnia.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
edyta
edyta
10 lat temu

Dostanie do przedszkola graniczy z cudem. Moje dziecko już 2. raz nie zostało przyjęte, bo jest za mało miejsc. Pierwszeństwo mają samotne matki, z których 2/3 żyje z partnerami i prowadzi wspólne gospodarstwo. W tym „moim” przedszkolu nie dostało się 70 dzieci. Czy Pan Burmistrz może zapewnić więcej miejsc, czy też uważa, że wszystkich stać na prywatne przedszkola?

dom
dom
10 lat temu

miejsce w przedszkolu powinno byc dla kazdego dziecka od 3 do 6 lat.