drzewo_zycia_006

Stowarzyszenie „Wszyscy dla Wszystkich” oraz Klub „Zielone Światło” dnia 20 kwietnia br. zorganizowały II aukcję dobroczynną przedmiotów darowanych przez znane osoby fizyczne lub instytucje, z której dochód przeznaczony zostaje na pomoc psychologiczną dla osób zmagających się z chorobą nowotworową. Aukcję profesjonalnie prowadził animator Klubu inż. Grzegorz Ludwiczak.

Oto nazwiska darczyńców: Katarzyna Banasińska, Beata Bazan-Bagrowska, Magdalena Bożek, Janusz Czerniak, Leszek Duda, Kazimierz Forgacz, Witold Gęgotek, Klub „Zielone  światło”, Ryszard Lasoń, Barbara Litarska, Grzegorz Ludwiczak, Jacek Majcherkiewicz, Barbara Orkisz, Edmund Pęgiel, Anna Piątek, Anna  Sabadasz, Wioletta Sarota-Stach, Stowarzyszenie „Wszyscy dla wszystkich”, Ryszard Ślęczka, Grażyna Witkowska, Jacek Włodarczyk, Kazimiera Zbieg, Firma „Złoto-Srebro” Kieres. Dzieła sztuki przekazały także Miejskie Ośrodki Kultury w Bukownie, Olkuszu, Sławkowie, Centrum Kultury w Bolesławiu, Starostwo Powiatowe w Olkuszu, Urząd Miasta  i Gminy w Olkuszu.

Spośród darów na aukcję wystawiono 53 prace, które wyróżniały się wysokim poziomem artystycznym i różnorodnością wytworów. Były więc obrazy, ceramika, metaloplastyka, tomiki wierszy G. Ludwiczaka, Trylogia bolesławska Jana Waśniowskiego, ikony, grafiki, rękodzieło ze srebra. Urzędy Miasta i Powiatu przeznaczyły na aukcję prace znakomitych malarzy: Krzysztofa Grajczaka, malarza czeskiego Vratislava Varmuzy, Wojciecha Siudmaka, Andrzeja Sroki (witraż), Magdaleny Maślerz, Anny Sabadasz (szkło). Swoje prace  przeznaczyli także znani artyści olkuscy: m. in. Mariusz Połeć, Janusz Czerniak, Jacek Włodarczyk, Anna Piątek, Justyna  Kantorowicz i radny powiatowy Edmund Pęgiel (rzeźba w drewnie).

Choć uczestników, potencjalnych nabywców, było niewielu, a część z nich to byli uczestnicy spotkań Klubu Zielone Światło – udało się zgromadzić 1 415 złotych. Kwotę ową Stowarzyszenie przekaże Klubowi. Niesprzedane przedmioty znajdą się na kolejnych aukcjach bądź zostaną sprzedane w wolnym handlu. Spotkanie było również okazją do upowszechnienia wiedzy o chorobie nowotworowej. Stosowne ulotki opłacił Nowy Szpital, który finansuje Projekt oraz anonimowy sponsor.

G. Ludwiczak zaprasza ludzi, których dotknęła choroba oraz członków ich rodzin do przyłączenia się do Grupy wsparcia dla osób zmagających się z nowotworem. Spotkania obywają się w każdą środę w godzinach 18 -20 w Klubie „Przyjaźń”. Wśród wielu celów działania spotykających się osób ważne jest kształtowanie poczucia, że jest się częścią  grupy ludzi, dla których „twoje problemy są ważne i którzy pragną cię wesprzeć”. – To niezmiernie ważny i istotny cel – twierdzi jedna z osób korzystających z pomocy Grupy, której rodzinę dotknęła choroba nowotworowa. Po operacji onkologicznej, bliska mi osoba w kontakcie z ludźmi z Klubu, podobnie jak ona zmagającymi się z nowotworem, nabrała od nowa optymizmu, powróciła jej nadzieja. Czeka z niecierpliwością na kolejną środę i na kolejne spotkanie. I ja także tutaj uczę się, jak zmagać się emocjonalnie z tym rodzinnym problemem.

Dnia 23 kwietnia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja książki pt. „Drzewo życia”, będącej zbiorem prac laureatówdrzewo_zycia_004 konkursu literackiego i konkursu na ilustracje: „Moje doświadczenie z rakiem”. Grzegorz Ludwiczak, promując to pięknie  wykonane wydawnictwo, stwierdził, że jest to książka, którą napisali olkuszanie dla olkuszan, dla tych, co odeszli, dla tych, których ogarnia strach, dla tych, którzy już wiedzą. Cały tomik dedykowany jest „Pamięci Joli Skawińskiej,” niedawno zmarłej polonistce, animatorce kultury literackiej, poetce, nauczycielce. Wyboru wierszy, które napłynęły na konkurs, dokonali: Olgerd  Dziechciarz i Grzegorz Ludwiczak. Autorzy wierszy i artyści, którzy ozdobili to wydawnictwo swoimi rysunkami i grafikami, otrzymali pamiątkowe dyplomy i tomiki wierszy.

A oto nazwiska autorów wierszy (są wśród nich dotknięci chorobą – ich utwory są najbardziej przejmujące – i ludzie zdrowi, którzy z rakiem zetknęli się z bliższej bądź dalszej odległości, choć, jak często podkreślano, „nie wiadomo, na kogo kolej ”): Jacek  Majcherkiewicz, Marianna Czekaj, Janusz Czerniak, Krystyna Dziurzyńska, Helena Haberka, Kazimiera Janczy, Marta Jurkowska, Barbara Litarska, Grzegorz Ludwiczak, Mariusz Majta, Alicja Malinowska, Maria Myślak, Anna Piątek, Marek Pieniążek, Janina Piekarska, Barbara Pomierna, Ewa Pogan, Ewa Przewięźlikowska, Olimpia Rychlińska, Ewa Straś, Grażyna Witkowska, Irena Włodarczyk. Opowiadania napisali: Halina Zmysło, Grzegorz Ludwiczak, Beata Bazan-Bagrowska, Jolanta Piwowar, Jolanta Gajdziszewska. Ilustracje do tomiku wykonali: Janusz Czerniak, Stanisław Stach, Stanisław i Zofia Wywiołowie, Magdalena Bożek, Wioletta Sarota-Stach, Ewa Wicherek, Michał Kwarciak, Leszek Duda, Jacek Majcherkiewicz, Beata Bazan-Bagrowska.

W kolejnej części spotkania autorzy czytali swoje przejmujące utwory. Każdy z wierszy, każde opowiadanie z równym zaangażowaniem sięga do najtrudniejszych ludzkich przeżyć, ma indywidualną, często tragiczną wymowę. Mówi o zmaganiu się z dramatem, o nadziei, o którą w sytuacji tej choroby tak trudno, choć w większości utworów ta nadzieja jest obecna.

Najbardziej wzruszającym, ale i budującym momentem spotkania była chwila, kiedy przed zebranymi stanęło 8 osób chorych na tę straszną chorobę. Wykazali swoją godność w walce z losem. Pisze jedna z autorek:
   Gram o życie
   Czy wygram, nie wiem
   Ale warto spróbować
   Czy walka jest równa
   Chyba nie
   Ale ją podjęłam
   I jestem z tego dumna
   Choć ciężko i czasami trudno
   Ale jest nadzieja
   A ona umiera ostatnia.

Działalność G. Ludwiczaka i Klubu wspiera także Starostwo Powiatowe, doceniając jej dużą wartość społeczną, pozwalającą lepiej zrozumieć człowieka chorego. Tej tematyce będzie poświęcona Powiatowa Konferencja Zdrowia organizowana przez Stowarzyszenie „Wszyscy dla Wszystkich” przy współudziale Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olkuszu, pod patronatem Starosty Olkuskiego. Konferencja odbędzie się w dniu 14.VI br. w auli Zespołu Szkół nr 3 (dawniej Ekonomik). Początek o godzinie 10.

Rozjaśnieniem tej poważnej, nawet tragicznej atmosfery, był występ „Szkoły Suzuki” prowadzonej  przez Elżbietę Pałkę. Grupa dzieci w wieku 6 -11 lat wykonała na skrzypcach, solowo i zespołowo, kilka utworów poważnych i rozrywkowych.

Radość życia młodych wykonawców podniosła na duchu wszystkich zebranych.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze