dzien_teatru1

Od roku 1961, w dniu 27 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kultury Teatralnej. Z tej okazji Zarząd Oddziału Okręgowego Towarzystwa Kultury Teatralnej w Olkuszu i Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana, zorganizowały uroczyste spotkanie miłośników teatru. Wspomniana Szkoła jest centrum i ośrodkiem krzewienia kultury teatralnej w Olkuszu. Tutaj właśnie znajduje się Oddział TKT. Organizuje on wycieczki do teatrów, spotkania, konkursy i wiele imprez parateatralnych. Na jego czele stoją Panie Ewa Zielińska, tegoroczna laureatka nagrody Cordis Nobilis i Anna Hajduła – polonistka, główna organizatorka tegorocznej uroczystości. 

Aula „Ekonomika” wypełniła się młodszymi i starszymi miłośnikami teatru.W części pierwszej spotkania zebrani mogli zobaczyć etiudę teatralną w wykonaniu młodzieży z Zespołu Szkół nr 3 oraz Liceów nr I, II i IV  pt. „Poetyckie variete”. Zespół ten prowadzi dr Przemysław Kania, olkuszanin, aktor teatru we Wrocławiu. Znakomicie przygotowana etiuda słowno-muzyczno-ruchowa, ze świetnie dobranymi tekstami poetyckimi i bardzo czytelnym przekazem myślowym przypadła gustom odbiorców. Jeśli dodamy jeszcze wdzięk młodych „aktorek”, możemy powiedzieć, że była to prawdziwa atrakcja spotkania. Szkoda, że tej etiudy, jak i innych osiągnięć zespołu, nie widzieliśmy dotąd na olkuskiej scenie. Jak mówi dr Kania (tytuł doktorski otrzymał w przeddzień spotkania), do zespołu zgłasza się ponad 80 młodych osób, ale możliwości wykorzystania ich zapału są o wiele mniejsze.dzien_teatru_3

W kolejnej części spotkania zostały wręczone przyznane przez Zarząd Okręgu TKT  Statuetki Towarzystwa. Jest to honorowe wyróżnienie dla najbardziej aktywnych uczestników imprez teatralnych. Statuetkę indywidualną otrzymała Pani Anna Piątek, poetka olkuska, autorka czterech tomików poezji, malarka-amatorka, członkini Związku Literatów Polskich, laureatka Olkuskiej Nagrody Artystycznej. Statuetką wyróżniono także Gimnazjum nr 1 w Olkuszu za całokształt działań teatralnych.

W minionym roku, ważnymi, znaczącymi przedsięwzięciami TKT był IX Małopolski Konkurs na Recenzję  Teatralną, Ogólnopolska akcja „Bliżej Teatru” oraz Małopolski Turniej Wiedzy o Teatrze. Organizatorkami tych przedsięwzięć są Grażyna Wącław, Agnieszka Goździelska, Beata Banasiewicz i Bożena Gęgotek.

Oto wyróżnieni uczestnicy Konkursu na Recenzję Teatralną. Podajemy tylko głównych odbiorców nagród zwracając równocześnie uwagę, że w konkursach tych, o dużej skali trudności, wymagających  poważnej wiedzy teatralnej, brało udział wielu uczniów z różnych szkół, zarówno olkuskich, jak i z sąsiednich miejscowości.
Recenzja teatralna: wpłynęło 35 prac. Ze szkół  ponadgimnazjalnych wyróżnieni zostali: I nagrodą – Magdalena Siudyka z I LO,  II nagrodą – Kinga Dymowska z II LO i Kinga Matusiak z IV LO, III nagrodą – Roksana Bula i Monika Kula z Zespołu Szkół nr 3.
Z gimnazjów wyróżnienia otrzymali: I nagroda – Gabriela Brodzińska z Gimnazjum w Bydlinie, II nagroda – Klaudia Grygiel z Gimnazjum nr 3 w Olkuszu, III nagroda – Kinga Węglarz Gimnazjum nr 2 i Paulina Drobisz z Gimnazjum nr 4. Dr Mariola Rokicka, członkini Jury podkreśliła, że przedstawione recenzje pokazały dużą wiedzę autorów prac  i umiejętności recenzenckie. Niektóre prace budzą zgoła zachwyt. Słowa uznania należą się również nauczycielkom – polonistkom, które wydobyły możliwości intelektualne i pisarskie swoich uczennic i zachęciły je do tak trudnego zadania, wymagającego nie tylko sztuki pisania, ale i wnikliwego obejrzenia przedstawienia teatralnego, które zostało przez nie zrecenzowane.

Do IX edycji Małopolsdzien_teatru_2kiego Turnieju Wiedzy o Teatrze przystąpiło 47 uczestników.
Oto  laureaci: Szkoły  gimnazjalne: I nagroda – Aleksandra Pałka z Gimnazjum nr 1,  II nagroda – Anna Mitka z Gimnazjum nr 3, III nagroda – Klaudia Stach z Gimnazjum nr 4.  Ponadto 5 uczestników (z Gimnazjów nr 2, 3 i 1) otrzymało wyróżnienia.
Szkoły licealne: I nagroda – Magdalena Siudyka (tryumf Magdaleny!) z I LO, II nagroda – Rafał Piątek z IV LO,  III nagroda – Barbara Kaleta z ZS nr 3, Klaudia Łydka z IV LO, Tomasz Marzec z ZS Wolbrom. Kilku uczestników Turnieju otrzymało wyróżnienia.

W Ogólnopolskiej akcji „Bliżej Teatru”, za aktywną działalność upowszechniającą teatr, wyróżnione zostały: Szkoła Podstawowa w Kluczach, Gimnazjum w Kluczach oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Olkuszu. Nauczycielki – opiekunki laureatów zostały uhonorowane pamiątkowymi dyplomami.

W części teatralnej spotkania wystąpił Leszek Benke, znany między innymi z telewizji krakowski aktor, z monodramem na podstawie „Konopielki” Edwarda Redlińskiego. Jak mówi – grał ten monodram przez 30 lat już 7 tysięcy razy, co było widać w przedstawionym spektaklu. Ale była to atrakcyjna zabawa dla młodszej widowni i ponowny kontakt z tą głośną w swoim czasie powieścią .

Dzień  Kultury Teatralnej to również święto dla licznych olkuskich szkolnych teatrzyków dziecięcych, teatrów szkolnych, zespołów teatralnych Miejskiego Ośrodka Kultury i wszystkich tych, którzy przyznają rację dramaturgowi Arturowi Millerowi: „Teatr czyni człowieka bardziej ludzkim, mniej samotnym”.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:28615}{joomplu:28611}{joomplu:28602}{joomplu:28613}

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
faustus1
faustus1
12 lat temu

Wracając do „zespołu” – to nie jest żaden zespół z z dorobkiem i osiągnięciami – to grupa olkuskich uczniów, która zgłosiła się na warsztaty organizowane przez TKT. Pani Anna Hajduła wyraźnie powiedziała to na początku spotkania, powtórzył to również pan Przemysław Kania. Trudno w tym przypadku mówić o zespole i jakiejś specjalnej pracy warsztatowej.
Nalezy docenić prace tych młodych osób, Przemysława Kani, ale nie róbmy z tego jakiegoś super zespołu w osiągnięciami i przedstawieniami, bo tych ostatnich po prostu nie ma… Piszę o tym, bo pan Lisowski jak zwykle uprawia na łamach Przeglądu niczym nieskrępowaną radosną twórczość…

faustus1
faustus1
12 lat temu

Nie rozumiem zachwytu pana Franciszka Lisowskiego.

Mimo dużego szacunku do pana Przemysława Kani, nie mogę zgodzić się z opinią o świetnie dobranym tekście. Owszem, było tam kilka perełek, ale niestety było również sporo patosu… Zdaję sobie sprawę z faktu, iż autor artykułu jest emerytowanym polonistą, ale chyba Herbert napisał coś więcej niż „Przesłanie Pana Cogito”. Lubię ten wiersz, ale warto zwrócić uwagę na fakt, iż łamią sobie na nim zęby zawodowi aktorzy, nie mówiąc już o amatorach… Nie sądzę, aby przy pomocy patosu dało się zachęcić młodzież do czytania poezji. Ich głowy puchną od tej narodowej martyrologii uprawianej na lekcjach języka polskiego. Warto sięgnąć po twórczość pogodną, być może odrobinę ironiczną, prześmiewczą – nie brakuje tego typu tekstów w naszej literaturze.

Franiciszk Lisowski
Franiciszk Lisowski
12 lat temu

[quote name=”SS”]Pani Ewa Zielińska nie otrzymała Olkuskiej Nagrody Artystycznej – panie Franciszku … Proszę sprawdzić z archiwum Przeglądu jaką nagrodę wręczono na przełomie stycznia i lutego.[/quote]
Istotnie,Pani Ewa Zielińska otrzymała wyróżnienie Cordis Nobilis”za długoletnia,bezinteresowną działalność na rzecz innych osób,m. in za upowszechnianie kultury teatralnej.Za niedopatrzenie przepraszam Panią Zielińską i osoby zainteresowane.Franciszek Lisowski

SS
SS
12 lat temu

Pani Ewa Zielińska nie otrzymała Olkuskiej Nagrody Artystycznej – panie Franciszku … Proszę sprawdzić z archiwum Przeglądu jaką nagrodę wręczono na przełomie stycznia i lutego.

Dr Wiedzący
Dr Wiedzący
12 lat temu



Teatr w Olkuszu to my mamy na okrągło, jeden mniej, jeden więcej… no ale w sumie „Konopielka” to nie był taki zły pomysł, pasuje do naszego Olkusza jak ulał.