Ferie spędzane w mieście wcale nie muszą być nudne! Przekonały się o tym dzieci, które w tym roku nie wyjechały na ferie zimowe. Mogły one ciekawie spędzić wolny czas korzystając z bogatej oferty edukacyjnej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu. Po raz kolejny Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu zorganizowała, w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, Ferie w Bibliotece. Jak co roku, dla dzieci spędzających ferie w mieście przygotowanych zostało dużo atrakcji. Partnerem akcji było Centrum Helen Doron w Olkuszu.
W każdy poniedziałek dzieci brały udział w zajęciach „Ferie z językiem angielskim”. Na spotkaniach, prowadzonych przez lektorów z Centrum Helen Doron w Olkuszu, dzieci brały udział w warsztatach plastycznych i ciekawych zabawach w języku angielskim.
W każdy wtorek i środę z kolei odbywał się „Zimowy turniej komputerowy”. Uczestnicy zajęć, poprzez różne ciekawe, edukacyjne gry i zabawy komputerowe doskonalili umiejętność logicznego myślenia, kreatywnego rozwiązywania problemów oraz spostrzegawczość, pamięć
i koncentrację. Dzieci wykonywały również prace plastyczne z wykorzystaniem programów graficznych.
W czwartki i piątki natomiast dzieci brały udział w mitologicznych spotkaniach pod hasłem „Wędrówki z Hermesem”, inspirowanych książkami Grzegorza Kasdepke „ Mity dla dzieci” i oraz Elżbiety Olczak „Mity greckie na wesoło”. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, kim byli: Zeus, Hermes, Posejdon, Atena i Eros oraz jakie były ich atrybuty. Dzieci brały również udział w różnych zabawach. Uczestnicy zajęć m.in. wykonywali prace plastyczne, rozwiązywali tematyczne krzyżówki, rebusy i łamigłówki, bawili się w kalambury, a także uczyli się sztuki składania papieru, wyczarowując prawdziwe „papierowe cuda”.
W piątki dzieci w wieku od 4 do 7 lat wzięły udział w cotygodniowych zajęciach „Zabawy z książką” oraz „Zabawach z książką po angielsku”.
W ostatnim dniu ferii zaś dzieci wraz z rodzicami wzięły udział w cyklicznych zajęciach „Bajkowe soboty dla rodziny”. Tym razem w czasie kreatywnych warsztatów, inspirowanych opowiadaniem Wojciecha Widłaka „Podwodny świat”, uczestnicy spotkania m.in. w czasie prezentacji multimedialnej dowiedzieli się kto zamieszkuje morza i oceany, „łowili” zagadki – ryby, rzucali „perłami” do celu, brali udział w zabawach z wykorzystaniem chusty animacyjnej KLANZA oraz wykonali papierowe ryby.