1

Książka i możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji. Ta myśl towarzyszyła Festiwalowi Książki zorganizowanemu 21 kwietnia 2016 r. przez Dyrekcję, Bibliotekę i Samorząd Uczniowski Gimnazjum Nr 1 z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
To niezwykłe przedsięwzięcie skierowane było do uczniów i nauczycieli szkół Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Integracyjnego Nr 1 w Olkuszu. Wszystkie gimnazjalne klasy przygotowały prezentacje na wybrane tematy literackie. W dniu festiwalu przedstawiały swoje pomysły związane z wylosowanym hasłem, np.: „Humor w literaturze”, „Książki przygodowe”, „Klasyka literatury obcej”. W uroczystość włączyły się również Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu oraz Filia Biblioteki Pedagogicznej w Olkuszu. W związku z tym gościliśmy panie dyrektor Jolantę Ziębę i Halinę Świtlicką oraz panie Beatę Dziąbek i Darię Modras, które wzięły udział w ocenie kiermaszowych stoisk. W pracach komisji konkursowej uczestniczyła także pani Mirosława Drapacz – polonistka i przedstawicielka Zarządu Stowarzyszenia „Wszyscy dla Wszystkich”.

2Jury, oceniając prezentacje, brało pod uwagę m.in. pomysłowość ujęcia tematu, wkład pracy i kostium związany z hasłem. Poziom „literackich galerii” był bardzo wysoki i zaskoczył nawet samych organizatorów. Uczniowie wykazali się niezwykłą kreatywnością i pracowitością. Najwyżej oceniona została praca uczniów z klasy 1a na temat literatury faktu. Drugie miejsca ex aequo przyznano klasom 2c za literaturę fantasy oraz 2a za wariacje na temat: „Miłość w literaturze”. Trzecie miejsce zajęła kl. 1d, która zrealizowała hasło: „Złota lista książek opracowanych przez Fundację ABCXXI”. Wyróżnione zostały także klasy 3c i 3b za ujęcie tematów: „Książki dla dzieci” oraz „Literackie dzieła na deskach teatru”.

3W akcję włączyli się uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2, przygotowując się do konkursów: „Pastelowa podróż w literaturę” i „Czytać książki – ważna sprawa! Źródło wiedzy i zabawa”, które zorganizowały panie: A. Warzecha-Szymczak, M. Marszałek i A. Brzezińska.

4W oficjalnej części obchodów Światowego Dnia Książki… uczniowie dowiedzieli się o tradycji tego święta i społecznych akcjach związanych z propagowaniem książki i czytania w Polsce. Ponadto przyznane zostały tytuły „Mistrzów czytelnictwa Gimnazjum Nr 1 w roku szkolnym 2015/16” uczniom: D. Kościołkowi (kl. 2b), Sz. Hrabiemu (kl. 2b) i D. Dobrzańskiemu (kl. 1d). Podczas uroczystości widzowie mieli także okazję poznać gusty czytelnicze młodzieży za sprawą prezentacji multimedialnej przygotowanej przez przedstawicielkę PiMBP w Olkuszu. Spotkanie uświetniły występy laureatów konkursów recytatorskich i czytelniczych: I. Hamerlika i P. Krymuli.

5Dodatkowo w dniu festiwalu można było wymienić się własnymi, przeczytanymi książkami na kiermaszu „Książka za książkę” oraz wziąć udział w plebiscycie książek polecanych dla młodzieży.
Inicjatywa organizacji Festiwalu książki została ciepło przyjęta przez wszystkich uczestników imprezy. Jej pomysłodawczyniami były: J. Barzycka, A. Gądek-Tracz i M. Kluczewska, które mogły liczyć na pomoc A. Łapaj, E. Jarno-Sadowskiej, U. Kaliś i J. Jurkiewicz oraz wszystkich nauczycieli – wychowawców klas.
Miłośnicy książek już dziś zapraszają na festiwal w 2017 roku!

Gimnazjum nr 1 w Olkuszu

6

7

8

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze