smieci fotopułapki 1

Od prawie miesiąca na terenie Olkusza działają fotopułapki ulokowane przy niektórych śmietnikach. Straż Miejska twierdzi, że świetnie się sprawdzają i zapowiada montaż kolejnych urządzeń nie tylko w mieście, ale i na terenie gminy.

Trwające od kilku miesięcy intensywne kontrole czystości w mieście pokazują, że największym problemem pod kątem podrzucania odpadów wielkogabarytowych czy śmieci po domowych remontach są osiedlowe śmietniki. Miejscy strażnicy twierdzą, że można znaleźć tam dosłownie wszystko. Teraz w wykrywaniu sprawców podrzucania śmieci pomagają fotopułapki. Urządzenie reaguje na ruch, robi wtedy zdjęcia i nagrywa filmiki. Materiały natychmiast są przesyłane na numery telefonów Straży Miejskiej. Fotopułapki mają dość duży zasięg, wykonują zdjęcia w dużej rozdzielczości, mogą przez dłuższy czas działać w trybie czuwania.

– Dzięki temu jesteśmy w stanie szybko reagować. Do tej pory interweniowaliśmy w dziesięciu przypadkach. Osoby uwiecznione na zdjęciach zostały ukarane mandatem lub pouczeniem, w zależności od skali przewinienia. Oczywiście musiały też uprzątnąć przyniesione odpady, które nie mogą być wyrzucane do osiedlowych kontenerów lub w przypadku gabarytów porzucone obok pojemników. Fotopułapki powinny sprawić, że osiedlowe wiaty śmietnikowe przestaną wyglądać jak wysypiska śmieci. Nikt obecnie nie powinien czuć się bezkarny, jeśli chodzi o podrzucanie śmieci. – mówi komendant Straży Miejskiej w Olkuszu Marek Lasek.

śmieci fotopułapki 2

Mandat za zaśmiecanie może wynieść do 500 złotych. Gdyby sprawa trafiła do sądu, nałożona grzywna to nawet 5 tys. złotych. Za każdym razem sprawca jest zobowiązany do uprzątnięcia terenu. Na osoby „złapane” do tej pory na fotopułapkę strażnicy nałożyli mandaty na łączną kwotę 550 złotych.

Funkcjonariusze kolejny raz apelują o bezpłatne oddawanie starych mebli czy odpadów budowlanych do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy al. Tysiąclecia 15 d (wjazd od strony ul. Składowej oraz al. 1000-lecia). -Tak jest zdecydowanie lepiej, bo mieszkańcy nie ryzykują zapłaceniem mandatu, a dodatkowo dbają o własne otoczenie. W tym roku wydłużono godziny otwarcia PSZOK-u, aby więcej osób mogło z niego skorzystać w dogodnym dla siebie czasie – dodaje komendant Marek Lasek. 
Przypominamy, że zgodnie z regulaminem, do Punktu przyjmowane są: tworzywa sztuczne, papier i tektura, opakowania wielomateriałowe, szkło, metale, odpady zielone i biodegradowalne, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady wielkogabarytowe, odpady budowlano – remontowe (np. drzwi, okna, armatura łazienkowa, gruz), zużyte baterie i akumulatory, opony, tekstylia, przeterminowane leki.
PSZOK czynny jest przez sześć dni w tygodniu: w poniedziałki i środy od 8.00 do 18.00, we wtorki, czwartki i piątki od 10.00 do 18.00, a w soboty od 8.00 do 16.00.

Fot. SM w Olkuszu

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Iza
Iza
6 lat temu

A co z tymi, którzy mnie mają aut czy aut dostawczych? Tak łatwo kanapę czy stare wc na plecach zanieść do pszoku?

xyz
xyz
6 lat temu

Skoro śmieci nie mogą trafić tam gdzie ich miejsce czyli na śmietnik to trafią do lasu. Co mnie interesuje jakiś pszok? Płacę za wywóz śmieci więc wyrzucam śmieci tam gdzie ich miejsce. To na gminę spada odpowiedzialność co się stanie ze starą kanapą. Jak dla mnie to może ją sam burmistrz z radnymi zanieść na plecach do pszoku bo powtarzam: ja już za wywóz śmieci ZAPŁACIŁEM.