P1110714

W tym roku mija dziesięć lat, od kiedy na scenie olkuskiego MOK-u możemy podziwiać artystyczne wyczyny Grupy Teatralnej „Glutaminian Sodu”. Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć naszym czytelnikom sylwetkę jednej z najbardziej barwnych inicjatyw artystycznych, która działa na terenie Srebrnego Grodu.

„Gluty” rozpoczęły swoją działalność jesienią 2008 roku. Twórcami grupy są Agnieszka Wołoszyn oraz Maciej Nabiałek – wychowankowie sekcji teatralnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. To oni, po namowach ówczesnej dyrekcji MOK-u, postanowili utworzyć w ramach tej instytucji odrębną grupę, zajmującą się tematyką teatralną.

– Glutaminian sodu to związek chemiczny, który podkreśla smak. Jest on masowo stosowany w przemyśle spożywczym. Podczas jednego ze spotkań wpadliśmy na pomysł, aby tak właśnie nazwać naszą inicjatywę. Wzorem glutaminianu chcemy dodać sennemu życiu naszego miasta trochę barw, energii i teatralnego smaku – tłumaczy Maciej Nabiałek.

P1030462

Inicjatorzy formującej się grupy postanowili podejść do tego zadania w bardzo innowacyjny sposób. Podczas, gdy klasyczny teatr korzysta z gotowych scenariuszy i operuje przede wszystkim słowem, członkowie Glutaminianu Sodu od początku swojej działalności omijają utarte schematy szerokim łukiem.

– Staramy się dokonywać własnej interpretacji tekstu realizując to przy okazji w bardzo niecodziennej formie. Chcemy, aby nasze sztuki dostarczały odbiorcom unikalnych wrażeń, których często brakuje w tradycyjnych spektaklach teatralnych – mówi Agnieszka Wołoszyn.

Nie tylko Olkuska Noc Teatru

Historia grupy jest nierozerwalnie związana z Olkuską Nocą Teatru. Impreza odbyła się po raz pierwszy w 2010 roku i od samego początku wzbudziła ogromne zainteresowanie ze strony mieszkańców Srebrnego Grodu. Członkowie grupy co roku organizują wydarzenie teatralne, w ramach którego prezentują swój premierowy spektakl. Oprócz gospodarzy na deskach olkuskiego MOK-u prezentują się także inne zespoły, które przyjeżdżają do naszego miasta na zaproszenie naszych lokalnych artystów.

5

fot. MOK Olkusz

Choć „Gluty” kojarzone są w głównej mierze z Olkuską Nocą Teatru, działalność grupy jest znacznie szersza. W ich dorobku możemy znaleźć 9 spektakli zrealizowanych w ramach ONT oraz 7 ulicznych happeningów. Młodych artystów można także zobaczyć w trakcie różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych na terenie naszego miasta organizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Angażują się także w działalność charytatywną.

Dobrze zgrana ekipa

W ciągu minionej dekady we wszystkich zrealizowanych przez grupę projektach wystąpiło łącznie 36 aktorów-amatorów. Stanowią oni jednak tylko część wielkiego kręgu ludzi związanych z tą inicjatywą. W działalność Glutaminianu Sodu angażuje się wiele osób, które zajmują się m.in. kwestiami organizacyjnymi, przygotowywaniem strojów i elementów scenografii, tworzeniem materiałów informacyjnych i szeroko pojętą promocją.

– Glutaminian Sodu to przede wszystkim zespół. U nas nie ma głównej roli. Każdy z członków naszej grupy ma swoje indywidualne predyspozycje i talenty, które staramy się rozwinąć i podkreślić. Przez te 10 lat mieliśmy więc okazję współpracować z kilkudziesięcioma osobami. Była to nie tylko praca nad teatrem, ale także zdobywanie cennych doświadczeń, które mogą zaowocować w przyszłości. Razem uczy się odpowiedzialności, tworzenia i realizacji projektów oraz pozyskiwania wsparcia, dzięki któremu można osiągać zamierzone cele – tłumaczy Maciej Nabiałek.

P1030416

Przepis na sukces

Twórczość olkuskich artystów spotyka się z dużym zainteresowaniem nie tylko olkuszan, ale mieszkańców innych miejscowości, do których mieli okazję zawitać z gościnnymi występami. W 2015 roku Agnieszka Grabowska oraz Maciej Nabiałek zostali uhonorowani Olkuską Nagrodą Artystyczną.

– Chcemy, aby nasi widzowie spojrzeli na teatr z innej perspektywy. Dlatego nie ograniczamy się tylko do słowa jako formy wyrazu. Ważny jest dla nas nastrój, muzyka, gra świateł i ruch. Często wykorzystujemy w naszej pracy grę świateł, muzykę graną na żywo z wykorzystaniem bębnów oraz elementy sztuki kuglarskiej, takiej jak żonglerka czy chodzenie na szczudłach – wymienia Agnieszka Wołoszyn.

Członkowie Glutaminianu Sodu mają w swoich planach jeszcze wiele inicjatyw, którymi zapewne nie raz zaskoczą swoich widzów. Niewątpliwie jedną z najhuczniejszych będzie jubileuszowa, X Olkuska Noc Teatru, która odbędzie się wiosną przyszłego roku. Grupa już teraz intensywnie pracuje nad nowym spektaklem, który za kilka miesięcy zostanie zaprezentowany olkuskiej publiczności.

Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
  Subskrybuj  
Powiadom o