bo 1 3

18 inicjatyw za prawie 1,2 miliona złotych zostanie zrealizowanych do końca 2019 roku w ramach czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego Olkusza. W czwartek w budynku Centrum Kultury odbyła się prezentacja projektów, które zyskały największe poparcie wśród mieszkańców całej gminy.

Po raz pierwszy w historii budżetu partycypacyjnego autorzy zadań mogli się ubiegać nawet o 200 tys. zł. Zmiana ta dotyczyła wprowadzenia projektów ogólnogminnych, a więc takich, z których skorzysta większa część lokalnej społeczności. Z kilku propozycji, które wpłynęły do magistratu, komisja konkursowa pod głosowanie poddała tylko jeden: „Budowa szatni z sanitariatami przy boisku na Osiedlu Słowiki”. Reszta zadań nie spełniała kryteriów, bądź zawierała błędy. Mimo braku konkurencji projekt zyskał duże uznanie wśród głosujących – aż 3393 osoby wyraziły swoje poparcie dla tej inicjatywy.

Kolejne trzy przedziały niczym nie różniły się od tych z ubiegłych edycji. Obowiązywały pule do 25, 50 i 100 tysięcy zł. Z 41 różnych propozycji realizacji w następnych miesiącach doczeka się 17 – większość z nich na terenie sołectw, gdzie po raz kolejny społeczność mocno się zmobilizowała do głosowania, nie tylko na kartach, ale także za pomocą systemu internetowego.

W puli zadań do 25 tys. beneficjentami stały się takie miejscowości jak Olkusz, Osiek, Żurada, Zederman i Gorenice. Najwięcej punktów (2552) zebrał projekt dotyczący renowacji sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Osieku. Z sześciu zadań dwa dotyczą zakupu książek m.in. do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu. – Widać, że mieszkańcy uwielbiają czytać. To już kolejny budżet, z którego będziemy mogli uzupełnić nasze zbiory – mówiła dyrektor placówki Jolanta Zięba.

bo 1 2

Wśród zadań wycenionych do 50 tys. zł najlepiej wypadła propozycja modernizacji i remontu drogi gminnej w Niesułowicach. Mieszkańcy tej miejscowości przy wsparciu swoich przyjaciół z Gorenic przyznali zadaniu 2434 punkty, wyprzedzając projekty z Zimnodołu, Zedermana, a także z olkuskich Słowików i Przedszkola nr 8.

Na zakończenie czwartkowej prezentacji poznaliśmy laureatów BO 2019 w puli projektów do 100 tys. zł. Tutaj bezapelacyjnie wygrało zadanie dotyczące termomodernizacji remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku (3551 punktów). – Cieszymy się, że jesteśmy skuteczni nie tylko przy pożarach, ale i w głosowaniu – przyznał prezes OSP Grzegorz Ziarno. Spory zastrzyk gotówki czeka także Szkołę Podstawową w Gorenicach, remizę OSP w Zedermanie oraz szkoły wiejskie i olkuską SP 1, gdzie już niedługo solidnie zostaną zmodernizowane pracownie komputerowe. Ponadto przy ul. Witosa na Słowikach powstanie łącznie 30 nowych miejsc parkingowych.

– Jestem naprawdę dumny z tego, jak wszyscy olkuszanie angażują się w inicjatywę budżetu obywatelskiego – zarówno na etapie zgłaszania pomysłów, późniejszej ich promocji i na głosowaniu kończąc. Gratuluję autorom zwycięskich zadań. Jestem przekonany, że ich realizacja ucieszy mieszkańców naszej gminy – zaznaczył Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

bo 1 1

Poniżej lista zadań, które zostaną zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego Olkusza 2019.

Zadania do 25 tys. zł – 6 projektów
1. Remont sali gimnastycznej w Osieku – renowacja sal
2. Zakup i dostawa książek do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej
3. Książka na zamówienie, jak spełniać czytelnicze marzenie
4. Centrum rekreacji w Gorenicach
5. Wykonanie piłkochwytów koło boiska wielofunkcyjnego w Zedermanie
6. Siłownia zewnętrzna w Żuradzie

Zadania do 50 tys. zł – 5 projektów
1. Modernizacja i remont drogi gminnej w Niesułowicach
2. Budowa łącznika w Zimnodole na ogólnogminnym trakcie rowerowym
3. Ogrodzenie i oświetlenie boiska sportowego w Zedermanie
4. Budowa parkingu na Osiedlu Słowiki – 10 miejsc postojowych
5. Wymiana posadzki w salach zabaw w Przedszkolu Nr 8

Zadania do 100 tys. zł – 6 projektów
1. Termomodernizacja remizy OSP w Osieku
2. Remont świetlicy w SP w Gorenicach z doposażeniem sal lekcyjnych
3. Modernizacja pracowni komputerowych w szkołach wiejskich
4. Budowa parkingu na Osiedlu Słowiki – 20 miejsc postojowych
5. Remont remizy OSP w Zedermanie
6. Modernizacja pracowni komputerowej w SP Nr 1 w Olkuszu

Zadanie do 200 tys. zł (ogólnogminne) – 1 projekt
1. Budowa szatni z zapleczem sanitarnym przy boisku na Osiedlu Słowiki

bo 1 4

Na zakończenie trochę statystyk. Do udziału w czwartej edycji Budżetu Obywatelskiego Olkusza uprawnionych było 40 398 mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz, którzy ukończyli 16. rok życia. Drogą tradycyjną (papierowe karty w urnach) oraz elektroniczną łącznie oddano 12 729 kart do głosowania. Prawie 400 z nich było nieważnych. Ponownie większą aktywnością przy głosowaniu wykazały się kobiety (56%), a grupą społeczną, która głosowała najchętniej, co ciekawe okazali się seniorzy 60+ (28,58%). Każdy z biorących udział w głosowaniu mógł wybrać maksymalnie cztery projekty – jeden ogólnogminny (za 1 pkt.) oraz trzy z pozostałych puli o wadze od 1 do 3 pkt.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze