W nr. 27 z 4 lipca br. tygodnika „Polityka” Adam Grzeszczak twierdzi, że rodzi się gospodarka oparta na wiedzy, a jej inspiratorem są małe polskie spółki tworzone przez dynamicznych, niespokojnych umysłowo młodych inżynierów i techników.
Pozytywnym bohaterem artykułu jest między innymi właściciel firmy Aton High Technology, biznesmen, który kiedyś przemierzał z sukcesami olkuskie drogi edukacyjne – mgr inż. Robert Barczyk. Miłośnicy pasztetów drobiowych znają to nazwisko z produktów jego firmy Profi.
Technologię nowego, rewelacyjnego produktu opracował wrocławski naukowiec dr Ryszard Parosa, „zaś prezes Barczyk pierwszy uwierzył w potencjał tej technologii. Postanowił zainwestować w nią własne pieniądze i doświadczenie menedżerskie”.
Więc o co chodzi? – Opracowaliśmy nowatorską technologię utylizacji odpadów niebezpiecznych w skoncentrowanym polu mikrofalowym (…), w tym odpadów zawierających azbest – wyjaśnia prezes i główny akcjonariusz spółki Robert Barczyk. Żeby sprawę nieco przybliżyć, dodaje – odpady poddajemy działaniu wysokiej temperatury w czymś, co przypomina gigantyczną kuchenkę mikrofalową. To właśnie te cylindryczne reaktory”.
Produkcję podjęto w budynkach popegeerowskich w małej dolnośląskiej wsi Stradomi Wierzchniej. Za wrotami byłej rolniczej hali kryje się najnowocześniejsza technika. Absolutna nowość światowa!
Szansa, że olkuszanin nie wróci do drobiowych wielkopolskich pasztetów są duże. „Świat żegna się pospiesznie z azbestem”. W Polsce jego ilość szacuje się na 15 milionów ton, głównie na wsiach i na Pałacu Kultury w Warszawie. Program likwidacji azbestu wspierany jest finansowo przez Unię Europejską. Problem i praca na lata. Przypomnijmy  przy okazji, że w naszej gminie demontaż wiejskich dachów azbestowych i wywóz tego nader szkodliwego materiału odbywa się na koszt gminy.
Na czym więc polega ta nowatorska, rewelacyjna technologia.
– Z jednej strony – pisze dziennikarz – wrzuca się odpady, potem włącza się reaktor i pod wpływem temperatury ponad 1000 stopni azbest traci swą rakotwórczą, włóknistą strukturę, przekształcając się w materiał, który świetnie nadaje się do budowy dróg. Jest całkowicie nieszkodliwy. Potwierdziły to badania…
Aton nie spoczywa na laurach. Produkuje urządzenia do utylizacji odpadów biologicznych i uciążliwych odorów. Firmie Aton i jej właścicielowi gratulujemy odwagi i życzymy dalszych sukcesów. Niech to będzie zachętą i dla naszych, olkuskich inżynierów, którzy pamiętają fraszkę:
Świat nie jest piłką futbolową.
Świat się podbija głową. Głową!  
Franciszek Lisowski

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze