Dopiero co Miejski Dom Kultury w Olkuszu gościł najmłodszych szachistów rywalizujących o nagrody Turnieju Gwiazdkowego, a już nazajutrz odbyły się tam kolejne turniejowe zmagania, tym razem taneczne. Wbrew temu co sugerować mógłby tytuł, na scenie zaprezentowali się tego dnia nie tylko studenci Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
Co prawda to na nich czekały puchary, medale i dyplomy, ale oprócz kibicowania seniorom podczas konkursowych występów, publiczność miała też okazję podziwiać talenty młodych mistrzów z Klubu Tańca Sportowego Wena.
Do pierwszego w naszym mieście Turnieju Tańca Uniwersytetów Trzeciego Wieku przystąpili zawodnicy z 5 uczelni. Zespół „Jolki” z UTW Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wykonał program w kategorii tańca nowoczesnego pt. „Retro Świat”. Z Chrzanowa przyjechał do nas zespół taneczny Ali i Babki oraz para Asia i Leszek. Zespół wystąpił z prezentacją walca wiedeńskiego pt. „Walczyk Que Sera, Sera”, zaś para z programem pt. „Cha-cha-cha De Hombre a Mujer”. Zespół Pretty Woman z Oświęcimia przygotował na turniej miks tańców latynoskich pt. „No Woman, No Cry”. Myszków delegował na olkuską imprezę solistkę – Halinę Rataj, która zaprezentowała taniec flamenco pt. „Sevillana”. Olkuski UTW reprezentowały dwie pary: Krystyna Wodecka i Stanisław Serafin oraz Julianna Cieślik i Jan Burdziakowski. W ich wykonaniu publiczność zobaczyła mozaiki tańców standardowych oraz latynoamerykańskich.
Pomiędzy turniejowymi pokazami na scenie pojawiali się zawodnicy Klubu Tańca Sportowego Wena, działającego w Krakowie oraz w olkuskim Miejskim Domu Kultury. Wśród występujących w ubiegłą niedzielę byli zdobywcy laurów na prestiżowych ogólnopolskich i międzynarodowych imprezach, włącznie z zawodami rangi krajowych i europejskich mistrzostw.
Gdy program turniejowych pokazów dobiegł końca, publiczności wyświetlony został film dokumentalny Barbary Szumowskiej pt. „Olkusz – Srebrne Miasto”, a jury udało się na obrady. Sędziowskie gremium w składzie: Małgorzata Igielska, Jarosław Całka i Michał Wójcik, po burzliwej dyskusji zadecydowało, że I miejsce należy się… Najlepiej oddajmy głos przewodniczącej jury. – Bardzo się cieszę, że miałam okazję wziąć udział w tym turnieju. Jestem pod ogromnym wrażeniem Państwa energii i radości, jaką czerpiecie z tańca. Serdecznie gratuluję wszystkim zawodnikom, bo postanowiliśmy, że wszyscy Państwo zasługujecie na I miejsce. Przyznaliśmy jednakże nagrodę specjalną, Grand Prix otrzymuje zespół Pretty Woman z Oświęcimia. – powiedziała Małgorzata Igielska ogłaszając werdykt.
Bez wątpienia najważniejsza w turnieju tym była nie rywalizacja, lecz właśnie radość, jaką sprawiła uczestnikom. Zresztą nie tylko im. Publiczność gromkimi brawami nagradzała wykonawców po ich występach, ale też wielekroć w czasie pokazów tanecznych. Niejednokrotnie rozemocjonowani kibice wykrzykiwali zagrzewające do zmagań hasła i imiona ulubieńców, a także spontanicznie dawali wyraz zachwytowi dla demonstrowanych właśnie figur tanecznych. Zważywszy, iż turniej oznaczony był numerem pierwszym, zaś atmosfera wyśmienita, toteż spodziewać należy się kontynuacji tej imprezy. Zatem – do zobaczenia w przyszłym roku!
W rolę konferansjera imprezy wcieliła się i wraz z jurorami oraz Kierownik Działu Organizacji Imprez MOK Zdzisławą Gardełą uczestników udekorowała dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan.
I Turniej Tańca UTW Olkusz 2014 zorganizowany został przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu i Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”, a współfinansowany był ze środków Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.
MOK Olkusz
Gratuluję odwagi przed wyjściem na scenę 🙂
Na spełnianie marzeń i swoich ukrytych pragnień nigdy nie jest za późno 🙂
Oby tak dalej i „połamania nóg” 🙂
Pozdrawiam, BS
Kto ubierał te panie? Zerowe poczucie estetyki, sztuki, piękna. Każdy wiek ma swój urok, a te stroje pasują do tych pań jak pięść do nosa! Tragedia!