sds1

Po 15 latach działalności przy ul. Piłsudskiego nadszedł czas na zmiany. Społeczność Środowiskowego Domu Samopomocy przenosi się w inne miejsce. Od października ŚDS będzie prowadził swoją działalność przy ul. Korczaka, w budynku po byłym Gimnazjum nr 3.

Historia tego niezwykłego Domu, którego pensjonariuszami obecnie jest blisko 50 osób sięga 2004 roku. Od tego czasu nieprzerwanie przy ul. Piłsudskiego, wychowawcy i terapeuci obejmowali specjalistycznym wsparciem i opieką swoich podopiecznych. Środowiskowe Domy Samopomocy to jednostki organizacyjne resortu pomocy społecznej, działające na zasadach zadania zleconego samorządom. Cztery lata temu na prowadzenie Domu został rozpisany konkurs dla stowarzyszeń, które wygrało Olkuskie Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu. Podmiot ten (choć pod inną nazwą) zadanie realizuje do dzisiaj, choć nie bez obaw i przeszkód. Po podwyżce czynszu nadszedł czas na śmiałą, ale i potrzebną decyzję – zmianę lokalizacji w trosce o wygodę podopiecznych i własny budżet.

– Zawirowania wokół budynku przy ul. Piłsudskiego to żadna nowość. Już od jakiegoś czasu mówiło się, że powiat powinien „odzyskać” wynajmowane przez nas lokale. Wszystko więc zmierzało do tego, abyśmy wyprowadzili się do innego miejsca – mówi Ilona Muchajer-Nagawiecka, prezes Olkuskiego Stowarzyszenia Progres (kontynuującego misję Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu).

– Przez pierwsze trzy lata płaciliśmy jedynie za media, jednak od ubiegłego roku płacimy także czynsz za wynajem – 15 zł za metr kwadratowy, a że mamy do dyspozycji ponad 360 metrów, to rachunek jest prosty, co miesiąc za utrzymanie naszego Domu płacimy blisko 10 tysięcy złotych. To dla nas zdecydowanie za dużo – dodaje szefowa Stowarzyszenia.

W styczniu pojawiło się ogłoszenie dotyczące wynajmu pawilonu po byłym gimnazjum przy ul. Korczaka. To była szansa na zmianę na lepsze pod każdym względem. – Od początku interesowała nas jedna kondygnacja. Ze względów na dostosowanie obiektu do osób z niepełnosprawnościami myśleliśmy o parterze. Po kilku miesiącach rozmów i negocjacji doszliśmy z gminą do porozumienia i teraz już przygotowujemy nowe miejsce na godne przyjęcie naszych podopiecznych – przekonuje Wiesław Pietras, dyrektor ŚDS-u.

Umowa z gminą Olkusz została podpisana na 10 lat z możliwością przedłużenia jej o kolejne 5. Co ciekawe, dwukrotnie większa powierzchnia (nieco ponad 700 metrów kwadratowych) generować będzie mniejsze niż dotychczas koszty związane z utrzymaniem Domu. – Musimy myśleć przyszłościowo. Chcemy tam zostać jak najdłużej, żeby do minimum ograniczyć niepokój związany z kolejnymi przeprowadzkami. Budynek będziemy dzielić z IV Liceum Ogólnokształcącym. W pełni odpowiada nam taka koncepcja – dodaje Wiesław Pietras.

Komplet sal na jednej kondygnacji to spory atut nowej lokalizacji. Nie wszystko jednak jest tak piękne, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Na zewnątrz do wykonania są bowiem podjazdy dla wózków, trzeba także położyć kostkę chodnikową, natomiast w środku budynku największym wyzwaniem będzie przebudowa kuchni oraz łazienek, gdzie muszą powstać m.in. natryski. Do tego malowanie ścian i ogólne odświeżenie wnętrza. – Możemy liczyć na wsparcie wielu osób, najczęściej anonimowych. W formie darowizny otrzymaliśmy płytki, kleje, zaprawy i farby. Nadal jednak potrzeby są ogromne: wykonanie podjazdu dla wózków inwalidzkich to koszt ok 15 tys. zł, wyposażenie łazienek to minimum 5 tys, drzwi zewnętrzne około tysiąc złotych. Ilona Muchajer-Nagawiecka ma nadzieję, że w tym ogromnym przedsięwzięciu Stowarzyszenie otrzyma wsparcie w postaci darowizny również ze strony lokalnych firm. – Działamy na terenie powiatu, a nasi podopieczni to jego mieszkańcy. Nowa lokalizacja w centrum osiedla to dla nas także szansa na zwiększenie uczestnictwa w naszych projektach seniorów, dla których również przygotowaliśmy bogatą ofertę zajęć i konsultacji. Wierzymy, że nasz Nowy Dom będzie jeszcze lepszy – zaznacza prezes Stowarzyszenia.

Obecnie przy ul. Korczaka trwają niezbędne prace na przyjęcie nowych gości. Powstają projekty, które już wkrótce mają doczekać się realizacji. Czasu na przenosiny jest coraz mniej, dlatego tak ważne dla społeczności Środowiskowego Domu Samopomocy jest konkretne działanie. – Wygląda to tak, że przeprowadzka jest głównie na naszej głowie i rzeczywiście tak jest. Nasza współpraca z nowym zarządem Powiatu Olkuskiego układa się naprawdę dobrze, mamy też świadomość ograniczeń wynikających z przepisów obowiązującego prawa i związanych z udzielaną nam pomocą. Urzędników również trzymają terminy i dotacje, o jakie starać się można jedynie w wybranych terminach. Zależy nam na czasie, dlatego zdecydowaliśmy się działać niejako na własną rękę – zaznacza Wiesław Pietras. – Wiemy jak to wszystko działa, jesteśmy zahartowani w tej dziedzinie i wyznajemy zasadę, że czasem najlepszą pomocą jest to, że nikt nam nie przeszkadza – kończy Ilona Muchajer-Nagawiecka.

Społeczności ŚDS-u życzymy realizacji wszystkich zamierzonych celów i przeprowadzki do wymarzonego przez siebie nowego „gniazdka”. Bliżej października będziemy informować o postępie prac przy ul. Korczaka. 

Poniżej dane Stowarzyszenia Progres, dla wszystkich chętnych do przekazania darowizn na przygotowanie nowej siedziby ŚDS-u:

Olkuskie Stowarzyszenie PROGRES
32-300 Olkusz
ul. Piłsudskiego 21
Nr tel. 32 622 91 83
Nr konta 33 8450 0005 0050 0555 9893 0001

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze