DSCF8501

W czwartek, 10 listopada w bukowieńskim MOK-u odbyło się II Dyktando o Puchar Burmistrza Miasta Bukowno  „Zostań Mistrzem Ortografii”. W tegorocznych potyczkach ortograficznych wzięło udział 36 osób. Tekst dyktanda przygotowała dr nauk humanistycznych Ewa Biłas-Pleszak z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego. Zgodnie z regulaminem w dyktandzie mógł wziąć udział każdy, z wyjątkiem nauczycieli polonistów, studentów polonistyki oraz laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Ortograficznego.

Wśród uczestników przeważali gimnazjaliści z Zespołów Szkół nr 1 i nr 2 w Bukownie, ale nie zabrakło też osób z innych miast.
Chętnych do sprawdzenia swoich ortograficznych umiejętności przywitała dyrektor MOK-u Aneta Nielaba, a w tematykę dyktanda wprowadziła jego autorka – Ewa Biłas-Pleszak. Miłym akcentem imprezy był krótki występ znanych bukowieńskiej publiczności wokalistek Karoliny Stachurskiej i Wiktorii Buchacz, które wykonały „Piosenkę ortograficzną”. A później zostało już tylko wziąć długopisy w dłoń i… pisać.
Tekst dyktanda okazał się bardzo aktualny, a jego temat wiodący dotyczył… wyborów.

DSCF8465

DSCF8467DSCF8482

„Miraż z władzą mi się marzy bez nadmiernych apanaży, bez połajań, bójek, pąsów i dwuipółgodzinnych dąsów” – oto fragment, z  którym musieli zmierzyć się piszący. „Hipochondrii nie ulegam, chryi nie znam, dobrze śpiewam, lśniąco czysty mój charakter za półdarmo chętnie sprzedam”. Jak podkreślali uczestnicy – ortografię poznaje się przez całe życie i trudno do takiego sprawdzianu przygotować się idealnie, stąd też czwartkowe ortograficzne potyczki traktowali bardziej jako zabawę niż wyścig o to, kto będzie najlepszy.

Po zakończeniu dyktanda dr Ewa Biłas-Pleszak zaprosiła jego uczestników do wysłuchania wykładu na temat historycznej i współczesnej postaci grzeczności językowej. W oczekiwaniu na werdykt można więc było posłuchać o sarmackim modelu etykiety, tytulaturze urzędowej, sztuce pisania e-maili, kulturze korporacyjnej czy sposobach przechodzenia na „ty”.

DSCF8486

Tytuł Mistrza Ortografii i Puchar Burmistrza Miasta Bukowno otrzymał Dariusz Szproch z Kielc. Laureat przyznał, że już kilkakrotnie brał udział w podobnych imprezach w Kielcach, Krakowie i Katowicach, i jak dotąd trzykrotnie uzyskiwał tytuł mistrza ortografii.
Oprócz nagrody głównej przyznano też dwa wyróżnienia, które trafiły w ręce uczniów ZS nr 2 w Bukownie – Michała Kurka i Magdaleny Szyniec.

Organizator dyktanda już dziś zaprasza na przyszłoroczną, trzecią edycję imprezy. Patronatem objął wydarzenie Burmistrz Miasta Bukowno Mirosław Gajdziszewski.

DSCF8500

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze