Olkuskie Starostwo Powiatowe przygotowało już projekt arkusza organizacyjnego, w którym określono ilość klas w szkołach ponadgimnazjalnych w roku szkolnym 2013/2014. Podstawą do określenia tego w jakiej szkole ile klas powstanie, były przeprowadzone ankiety, które wypełnili uczniowie trzecich klas gimnazjów w powiecie, deklarując tym samym, w jakiej szkole chcą kontynuować naukę. Biorąc pod uwagę fakt, że uczniów jest z roku na rok coraz mniej, szkoły zmuszone są intensywnie o nich zabiegać. Większość z nich w ostatnich tygodniach organizowała dni otwarte, odwiedzała gimnazjalistów i przedstawiała ofertę swojej szkoły. Decyzję ostatecznie podejmie uczeń.

Arkusz organizacyjny przygotowywany jest co roku przez organ prowadzący, czyli w tym przypadku przez olkuskie Starostwo. Przede wszystkim po to, żeby określić poziom zatrudnienia nauczycieli na kolejny rok. Wybór dokonany przez gimnazjalistów w ankiecie nie jest obligatoryjny, a jedynie wyrażający preferencje i dopiero za kilka miesięcy okaże się, jak rzeczywiście wybrali uczniowie. Jednak ostatnie lata pokazały, że ostateczny wybór w zdecydowanej większości pokrywa się z wynikami ankiet. Dlatego na podstawie jej wyników, demografii i ilości osób, jakie przychodzą do olkuskich szkół spoza powiatu, jest wyznacznikiem tego, ile klas pierwszych w danej szkole zostanie ujętych na arkuszu organizacyjnym.

Do I LO w Olkuszu chce w przyszłym roku pójść 176 uczniów, co gwarantuje utworzenie 5 klas pierwszych. W II LO naukę chce podjąć 99 osób z naszego powiatu, ale do arkusza wstępnie wpisano tylko dwie klasy. W III LO najprawdopodobniej zostanie utworzona jedna klasa, chociaż chętnych na tę chwilę jest 38 osób. O wyniki rekrutacji nie musi się raczej martwić IV LO, bo do tej szkoły chce iść 185 gimnazjalistów. Póki co zaproponowano utworzenie 5 oddziałów z możliwością powstania dodatkowej klasy, jeśli ilość chętnych się nie zmieni. Do LO w Wolbromiu chce iść na chwilę obecną 56 uczniów (2 klasy), do LO w Kluczach 26 osób (1 klasa).

Wśród techników najlepszy wynik osiągnęło Technikum w ZS nr 1 w Olkuszu, w którym podjęcie nauki zadeklarowało 128 uczniów (5 klas). Do Technikum w ZS nr 3 chce iść 84 tegorocznych absolwentów gimnazjów (4 klasy), a do Technikum w ZS nr 4 77 uczniów (3 klasy). Zespół Szkół w Bukownie wybrało 17 uczniów, co pozwoli na utworzenie jednej klasy, podobnie jak w przypadku Technikum w Zespole Szkół w Wolbromiu, gdzie chce się uczyć 28 osób.

Naukę w Zasadniczych Szkołach Zawodowych wybrało łącznie 55 uczniów, z czego 21 w ZS nr 1 w Olkuszu, 18 w Wolbromiu i 16 w ZS nr 4. W przypadku dwóch pierwszych placówek ma powstać jedna klasa, a w przypadku Budowlanki zaproponowano dwie.

Jakkolwiek w większości przypadków liczba oddziałów w porównaniu z poprzednim rokiem nie różni się, tak swój sprzeciw głośno wyrazili nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. Zgodnie z projektem arkusza organizacyjnego mają tam powstać tylko dwie klasy, a zadeklarowało się 99 uczniów. Oznacza to, że w klasie miałoby się uczyć 50 uczniów, co jest niemożliwe w praktyce. Liczbę oddziałów w zadaniu oświatowym określono na trzy klasy, ale zdaniem nauczycieli, którzy zwrócili się z prośbą o korektę tego planu, są to wyliczenia niezrozumiałe, a przede wszystkim krzywdzące. Ich zdaniem realne jest utworzenie trzech oddziałów, a biorąc pod uwagę, że od lat około 20% uczniów przychodzi spoza powiatu, wysoce prawdopodobne jest utworzenie nawet 4 oddziałów. – Domagamy się wyrażenia zgody na utworzenie trzech klas pierwszych w projekcie arkusza organizacyjnego, a czterech w zadaniu naborowym. Użyte przez państwa argumenty zaprzeczają faktom. Analizując dane liczbowe, czujemy się nie po raz pierwszy jawnie dyskryminowani. Jesteśmy oburzeni niesprawiedliwym podziałem uczniów powiatu olkuskiego, niezależnie od wypełnionych przez gimnazjalistów ankiet – piszą nauczyciele II LO do władz powiatowych. Analizując zestawienie dla wszystkich szkół, trudno nie przyznać im racji.

Waldemar Mendak uspokaja i deklaruje, że zaproponowane dwie klasy w arkuszu , a 3 w zadaniu naborowym, nie oznaczają ograniczania ilości klas w tej szkole, co zarzuca się starostwu. – Jeśli po rekrutacji okaże się, że chętnych uczniów jest tylu, żeby utworzyć 3, a nawet 4 klasy, to zostaną one utworzone i nauczyciele nie muszą się martwić o zatrudnienie. W projekcie arkusza umieściliśmy dwie klasy asekuracyjnie, bo jeśli powstałyby tylko dwie, a my umieścilibyśmy trzy, to musielibyśmy zapłacić nauczycielom za zaplanowane godziny nauki, chociaż by się nie odbyły. U nas w powiecie taka sytuacja jeszcze nie miała miejsca, ale idąc za doświadczeniem innych samorządów, które musiały płacić za zadeklarowane w arkuszu godziny, wolimy być ostrożni. Zadanie naborowe jest otwarte i żadnych ograniczeń z naszej strony nie będzie – tłumaczy dyrektor Zespołu Edukacji w olkuskim Starostwie. Jakkolwiek ekonomiczne argumenty są przekonywujące, tak pojawia się pytanie, czemu ta asekuracja pojawia się w takim wymiarze tylko w przypadku II LO?

Arkusz organizacyjny zostanie ostatecznie zatwierdzony w maju.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zarko
zarko
10 lat temu

Byłem nauczycielem II LO, cieszę się ,że maja nabór, ale faktycznie ten artykuł w Jeżu ,wychwalanie się naborem ,który się jeszcze nie zakończył , nie jest w porządku.
Tym bardziej ,że faktycznie ktoś nie zapoznał się rzetelnie z planem naborowym Zespołow szkół zawodowych.One mają plan naborowy dla zespołu szkól.I słusznie Ekonomik się oburza, bo miał plan na 4 klasy jako Zespól szkól ,a nie IILO.
a statystyki pokazuja ,że szkoła cieszy się nadal popularnością wśród społeczności, moga 6 klas otworzyc ,jak w roku ubiegłym.A tu ktos podaje ,ze maj po 15 chętnych do klasy.Bzdura.Jest 64 osoby , tyle ,by 2 klasy otworzyc, czyli plan naborowy wykonany.A technikum planowane 2, ajest chętnych na 4 klasy,Trzeba najpierw zapoznac sie z planem naborowym,a nie pisac ,że Ekonomik chciał 4 klasy LO.?????!!

miodzio
miodzio
10 lat temu

właśnie ,jak ktos się chce porównywać ,to z silniejszymi
mamy 3 Licea w Olkuszu,które są tylko szkołami ogólnokształcącymi. Pozostałe szkoły sa Zespołami Szkół i kształcą w konkretnych zawodach.Kiedyś, jak był wyż pozwolono utworzyc klasy Lo w Zespołach ,pozostały,ale powoli sa wypierane przez klasy technikum, i wkrótce zostaną tak jak kiedyś Technikami.Więc nie sztuka porównywac II LO z IIILO,które liczy max 2 klasy pierwsze,bo i tak na więcej nie otrzyma zgody ; lub ze Skałką ,która chce LO powołać do życia,albo z Kluczami,gdzie także LO jest przy ZS. To nieuczciwa propaganda,która mówi ,że ZS nie mają naboru. Trzeba wiedzieć ,że nabór do ZS liczy się łącznie(chętni do LO,T ,ZSZ).Wspólczuję autorowi artykułu ,który statystykę naborowa zinterpretował w Olkuskim Jeżu tak nieudolnie,a raczej naiprawdopodobniej tendencyjnie na zamówienie płatne jednej zainteresowanej szkoły.może autor uderzy sie w piers i zrobi rzetelne porównanie.

helcia
helcia
10 lat temu

jak II LO waklczyło oszkołe, to było wspierane licznie przez uczniów i nauczycieli Skałki,można( obejrzec na zdjęciach,)
ale gdy się chce pokazać ,że im się udało dokonac naboru, to niekoniecznie muszą dołowac inne szkoły,podając np ,że Skałka ma 0 chętnych do LO.
wystarczyło napisać uczciwy artykuł ,informując,że cieszą się ,ze mają nabór.Uczniowie się tam logowali ,żeby dostac się przy pierwszej rekrutacji do szkoły.Ale jak będą miejsca w IV LO, to nie wiem czy nie zabiora dokumentów z II LO.Od kiedy IV LO zamieściło informację ,że rezygnuje z progu pkt, przybyło im ok 40 chętnych w ciagu 1,5 tygodnia.I napewno,ci co sie nie dostali do I LO, złożą tam dokumenty. Nie cieszyłabym się przedwcześnie z wyników naboru. Takie artykuły zamieszca sie po I turze rekrutacji, Szkoła powinna zawsze stawiac na rzeczowa ,uczciwą reklamę.

elonka
elonka
10 lat temu

ja rozumiem ,że mozna walczyc o szkołe, ale nie takimi metodami,że zqmieszcza się sponsorowany artykuł podający nieprawdę.
Np podaje się że ZSnr 3 w planie naborowym założył sobie 4 klasy LO.To jaks bzdura.4 klasy były planowane na ZS (technikum i Liceum) ,a nie Liceum.Nigdy 3 LO nie miało 4 klas pierwszych,a co dopiero w niżu demograficznym.A dla informacji w ZS wykonano plan naborowy z zapasem, jest 200 chętnych do szkoły,Ale najlepiej było podac ,że 3 LO chce mieć 4 klasy ,a ma nabór do 2.Zerknijcie na ofertyZS nr 1,4,3.podaje się profile,w których szkoła kształci,a otwiera się te ,do których jest nabór.Często są klasy łaczone .W II LO także.Więc płaci szkoła za tendencyjny artykuł sponsorowany,podaje nierzetelne informacje.I ktoś sobie robi statystykę ,a nie sprawdził ,ile klas planował ZSnr 3.I wyszło,że nie ma naboru,a jest ponad plan.To nie fair Pani Dyrektor II LO! Trzeba reklamowac swoją szkołe ,a nie kosztem innych szkół, pokazując niesprawdzone statystyki.

sss
sss
11 lat temu

o czrnym PR wśród szkół (przynajmniej powiatu olkuskiego) wiadomo od 2 lat!
a w tym roku arkusze „oszczędnościowe” (?!)- może to nauczka z roku, kiedy w Mechaniku płacono za coś, czego nie udało się zorganizować!!!

Okuszanin1111
Okuszanin1111
11 lat temu

Widziałam artykuły w przeglądzie promujące szkołę, byli u mnie uczniowie zbierający podpisy pod petycją do Starosty, wchodziłam na stronę internetową. Nie zauważyłam oczerniania kogokolwiek. Nie rozumiem wypowiedzi mimi.

mimi
mimi
11 lat temu

[quote name=”Okuszanin1111″]Obserwuję co dziej się wokół II LO od kilku miesięcy i powiem szczerze jestem zbudowana postawą nauczycieli, rodziców i uczniów tej szkoły. Walczą o swoją szkołę, promują się, pomimo tego, że Starostwo kładzie im kłody pod nogi.
Nie mam już dzieci w wieku szkolnym ale chciałabym aby uczyły się w takiej szkole. Bo skoro rodzice i uczniowie tak zawzięcie o nią walczą to musi być dla nich ważna i cenna. Świetny przykład inicjatywy społecznej. Będę trzymała za tę szkołę kciuki.[/quote]
Tylko promocja polegająca na oczernianiu innych szkół jest bardzo nie fair 🙁

Okuszanin1111
Okuszanin1111
11 lat temu

Obserwuję co dziej się wokół II LO od kilku miesięcy i powiem szczerze jestem zbudowana postawą nauczycieli, rodziców i uczniów tej szkoły. Walczą o swoją szkołę, promują się, pomimo tego, że Starostwo kładzie im kłody pod nogi.
Nie mam już dzieci w wieku szkolnym ale chciałabym aby uczyły się w takiej szkole. Bo skoro rodzice i uczniowie tak zawzięcie o nią walczą to musi być dla nich ważna i cenna. Świetny przykład inicjatywy społecznej. Będę trzymała za tę szkołę kciuki.