Srebrny Gród z nowymi atrakcjami?

parasolki
Z roku na rok pojawiają się kolejne instalacje, mające za zadanie uatrakcyjnić przestrzeń miejską w Olkuszu. Wśród mieszkańców i samorządowców nie brakuje jednak koncepcji na dalsze inwestycje. Wodny plac zabaw oraz alejka z podwieszanymi parasolami to najnowsze z nich.

Przestrzeń publiczna jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów wizerunku miasta. Jej charakter, funkcja oraz estetyka bez wątpienia wpływają na sposób jego funkcjonowania. Nic więc dziwnego, że rośnie ilość pomysłów i koncepcji na uatrakcyjnienie ulic Srebrnego Grodu. Swoje propozycje dotyczące tej kwestii wyrazili niedawno radni Michał Mrówka i Wojciech Panek, którzy wystosowali w tej sprawie interpelację do burmistrza Romana Piaśnika.

Jak wskazują autorzy pisma, rozwiązanie takie z powodzeniem funkcjonuje w Paprocanach, a niedawno zostało również udostępnione w Libiążu. W tym ostatnim przywołanym samorządzie na terenie pokrytym bezpieczną powierzchnią poliuretanową zamontowano liczne urządzenia, z których korzystają najmłodsi mieszkańcy. Są to m.in. natryski i bicze wodne, huśtawki oraz ławeczki.

- Taki wodny plac zabaw stanowi niesamowitą atrakcję dla najmłodszych, którzy szczególnie w upalne dni mogą spożytkować swoją energię bez narażania się na skutki zbyt długiego przebywania na słońcu – argumentują radni.

Jak wynika z odpowiedzi na interpelację, gmina Olkusz jest zainteresowana utworzeniem parku wodnego przy kompleksie sportowym na Czarnej Górze. Szczegóły planowanej inwestycji nie są jednak jeszcze znane, tak samo jak termin jej realizacji.

Drugim z przywołanych pomysłów jest utworzenie tzw. „uliczki parasoli” wzorowanej na słynnym na całym świecie projekcie "Umbrella Sky". W portugalskiej miejscowości Agueda co roku w wakacje w ramach Festiwalu Sztuki nad uliczkami miasteczka wieszane są setki kolorowych parasoli. Podobne rozwiązanie zastosowano niedawno w Tarnowie, gdzie prywatna firma zamontowała nad jedną z ulic prowadzących do rynku podobną instalację.

- Alejka złożona z parasoli mogłaby dekorować jedną z ulic dochodzących do rynku, np. ul. Krakowską lub Pasaż Warszawski, który w tym momencie bardziej odstrasza niż przyciąga swoim wyglądem – proponują pomysłodawcy.

Urzędnicy z olkuskiego magistratu przyznają, że koncepcja utworzenia „uliczki parasolek” wydaje się być ciekawym pomysłem. Przygotowanie ekspozycji zamontowanej na linkach przymocowanych do elewacji domów w tym roku nie byłoby jednak zasadne ze względu na nadchodzącą jesień.

- Warunki atmosferyczne, panujące w Polsce w III i IV kwartale roku nie pozwoliłyby utrzymać tej instalacji. Przywołany w przykładzie Tarnów zmaga się również z wandalami niszczącymi tą konstrukcję, dlatego wydaje się, że zasadnym jest, aby w Olkuszu zamieścić ją na odpowiedniej wysokości – możemy przeczytać w odpowiedzi sygnowanej przez włodarza naszego miasta.

A jakie jest zdanie naszych Czytelników na ten temat? – Tradycyjnie zapraszamy do dyskusji na www.przeglad.olkuski.pl

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!