Zamek Rabsztyn dla turystów

rabsztyn 2017 5Rabsztyński zamek jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców i turystów. Z każdym rokiem oblicze warowni się zmienia. W ciągu najbliższych miesięcy zostaną ta dwa kolejne projekty, na które gmina Olkusz otrzymała unijne wsparcie.

Zgodnie z założeniami, w warowni powstanie podziemny pawilon, w którym mieścić się będzie punkt informacyjny, węzeł sanitarny oraz kawiarnia. Projekt obejmuje też budowę strefy rekreacyjnej ze sceną, trawiastymi tarasami i nawierzchnią dziedzińca. Planowane jest także przeprowadzenie zabezpieczeń i konserwacji murów pałacu oraz wykonanie badań archeologicznych.
- Dla odrestaurowanych pomieszczeń zamkowych zaprojektowano nowy program funkcjonalny, realizowany w oparciu o nowopowstałą infrastrukturę. Wszelkie prace związane z zabezpieczeniem, konserwacją, uczytelnieniem substancji zabytkowej zaplanowano w myśl zasad konserwatorskich, skupiając uwagę na zachowaniu autentycznej formy i podkreślaniu jej elementów – informuje rzecznik prasowy olkuskiego magistratu Michał Latos.

Niedawno podpisana umowa opiewa na 1 709 387,32 złotych dofinansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, 11 Oś 6 Dziedzictwo regionalne, Działanie 6.3 Rozwój wewnętrznych potencjałów regionu Poddziałanie 6.3.1 Rozwój lokalnych zasobów subregionów – spr, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wartość całego projektu to 3 114 883,65 zł.
- Zamek w Rabsztynie staje się coraz bardziej interesującym punktem na mapie turystycznej naszego regionu. Planowane prace nadadzą temu miejscu zupełnie nowy charakter oraz sprawią, że stanie się ono jeszcze bardziej atrakcyjne. Zwiększa się również potencjał tego miejsca, które zyskuje całkowicie nową funkcjonalność – komentuje olkuski burmistrz Roman Piaśnik.

Kilka miesięcy temu gmina pozyskała unijne środki na jeszcze jedną inwestycję – projekt pn. „Zabezpieczenie konstrukcyjne murów i ostańca skalnego wraz z organizacją placu archeologicznego na zamku w Rabsztynie w gminie Olkusz". Zadanie obejmuje wykonanie stabilizacji i zabezpieczenia ostańca wapiennego pod zamkiem górnym, czyli: wykonanie robót niwelacyjnych, oczyszczanie skarpy skalnej, wykonanie doraźnych prac stabilizacyjnych, wzmocnienie spękanych fragmentów z zastosowaniem stalowych kotew, oczyszczenie szczelin i wypełnienie). Poza tym zabezpieczeniu i konserwacji ulegnie północny mur obwodowy zamku od ostańca skalnego do węzła bramnego. Wszystkie prace poprzedzone będą odgruzowaniem dziedzińca pomiędzy ostańcem skalnym a murem obwodowym. Dzięki temu odsłonięte zostaną zagruzowane partie muru i ostańca. Realizacja inwestycji kosztować będzie 888 702,83 złotych, z czego 500 000,00 złotych stanowi unijna dotacja.

To nie wszystkie prace przewidziane na zamku. Gdy tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą, w obrębie zamku górnego zostaną zakończone prace związane z montażem systemów oświetleniowych, instalacji elektrycznej, sufitu podwieszanego, posadzek, tynków, szklanych balustrad i podestu, stolarki okiennej i drzwiowej, a także odkrytych w trakcie prac archeologicznych reliktów portalu i kominka.

Fot. UMiG Olkusz

 


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.