Szlakiem olkuskich gwarków


gwarek2W centrum Olkusza pojawiły się pierwsze rzeźby gwarków. To pierwszy etap realizacji rewitalizacyjnego projektu „Srebrny szlak gwarków olkuskich”.

Rzeźby można już zobaczyć m. in. na ul. Basztowej obok murku przy kościele oraz przy baszcie, przy ul. Mickiewicza, na zrekonstruowanych fragmentach bramy sławkowskiej przy ul. Sławkowskiej, na rynku przy zejściu do podziemi, na ul. Krakowskiej i ul. Augustiańskiej.
Kolejne lokalizacje , gdzie staną rzeźby: park przy ul. Mickiewicza, przy Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej (ul. Floriańska), przy ul. Górniczej przy Kamienicy Marszałkowskiej oraz na chodniku przed Zespołem Szkół nr 1, w pobliżu kamienicy Wielopolskich, na dziedzińcu Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej, na murku naprzeciw PTTK, przy fontannach, na placu kościelnym przy dzwonnicy.

- Szlak Gwarków Olkuskich to nie tylko potencjał turystyczny i promocyjny wyrażany zdjęciami, które w przyszłości będą pojawiały się w mediach społecznościowych czy tradycyjnych. To również niespotykana okazja do tego, by edukować najmłodszych olkuszan, opowiadając im w atrakcyjny sposób o historii miasta. Z kolei dla nauczycieli i animatorów kultury to fantastyczne narzędzie do tworzenia własnych inicjatyw – uważa olkuski burmistrz Roman Piaśnik.

gwarek1

Głównym celem projektu jest popularyzacja historii miasta w innowacyjny, ciekawy sposób, a także stworzenie charakterystycznej dla Olkusza atrakcji turystycznej. - Postacie mają opowiadać historię miasta. Z każdą z nich będzie wiązała się opowieść dotycząca dziejów Olkusza oraz legend. Zależało nam również na tym, aby cały szlak był dostępny dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Nie ma na nim żadnych przeszkód architektonicznych, ze szlaku będą mogły korzystać osoby niewidome czy niesłyszące. Historię miasta opowiadamy na wiele sposobów – opowiada inicjatorka szlaku Emilia Kotnis – Górka.

Za wykonanie i montaż gwarków odpowiada firma, która wygrała przetarg – PPUH Łukasz Siuta z podkrakowskiego Cholerzyna. Koszt zadania to 298 344,00 złote.

Realizacja szlaku potrwa do końca roku. Przy postaciach gwarków pojawią się tablice informacyjne. W projekcie ujęto także aplikację, z pomocą której poznamy historię miasta.

gwarek3

„Srebrny szlak gwarków olkuskich” to część rewitalizacyjnego projektu, w skład którego wchodzi jeszcze zagospodarowania terenu wokół Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Kantego (boisko wielofunkcyjne, boisko do gier i zabaw oraz plenerowa siłownia) oraz montaż zewnętrznej windy dla osób niepełnosprawnych przy budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Wartość całego projektu „Modernizacja budynków: administracyjnego, terapeutycznego wraz z kształtowaniem przestrzeni publicznej na cele społeczne w Olkuszu” to 1 298 849,53 złotych, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020 wynosi 974 137,12 złotych.


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.