Z której krawędzi jezdni jedziemy na wprost?

wasze interwencje noweDo naszej redakcji zgłosił się Czytelnik z prośbą o wyjaśnienie zasad obowiązujących na skrzyżowaniu ul. Króla Kazimierza Wielkiego z drogą krajową nr 94 i dalej z ul. Pakuska. 

- Tak jak zwykle z ul. Króla Kazimierza Wielkiego pojechałem na wprost w ul. Pakuska z lewego pasa. Za mną jechali policjanci, włączyli koguta i ściągnęli mnie na pobocze. Otrzymałem od nich pouczenie dotyczące złej interpretacji przepisów ruchu drogowego. Całe życie tak jeżdżę i pierwszy raz się z tym spotykam. Nie wiem, czy wszyscy, ale ponad 90% kierowców pokonuje to skrzyżowanie tak jak ja – relacjonuje mieszkaniec Olkusza.

Jednocześnie Czytelnik za naszym pośrednictwem prosił o wyjaśnienie zasad jakie obowiązują na tym skrzyżowaniu, biorąc pod uwagę brak znaków drogowych zarówno poziomych, jak i pionowych.

Rzeczywiście większość kierowców, żeby nie napisać wszyscy, jadąc od strony wspomnianej ul. Króla Kazimierza Wielkiego w ul. Pakuska, do manewru jazdy na wprost zajmują lewą krawędź jezdni, tą samą, z której korzystają kierowcy skręcający w lewo na krajówkę. Dezorientacja w tym miejscu jest naprawdę duża i dotyczy to kierowców nawet z długoletnim stażem. - Jakby się tak dobrze nad tym zastanowić, to rzeczywiście do jazdy na wprost powinno się ustawić po prawej stronie… - przyznaje po chwili zastanowienia pan Marek, spedytor od ponad dziesięciu lat. - Z przyzwyczajenia na skrzyżowanie wjeżdżam z lewej krawędzi jezdni, aby nie blokować tych, którzy chcą skręcić w prawo na wiadukt – dodaje mieszkaniec os. Słowiki.

skrzyzowanie pakuska2

Niestety, jak się okazuje, przyzwyczajenie w tym przypadku jest zgubne. Z wyjaśnieniem spieszy oficer prasowy olkuskiej komendy, aspirant Katarzyna Matras. - Ruch na skrzyżowaniu ulicy Króla Kazimierza Wielkiego i ulicy Pakuska z drogą krajową nr 94 regulują przepisy prawa o ruchu drogowym. Zasada o ruchu prawostronnym nakazuje kierującym pojazdom poruszać się prawą stroną jezdni. Artykuł 16 prd stanowi, że kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Zatem, kierujący jadąc na wprost z ulicy Króla Kazimierza Wielkiego w ulicę Pakuska jest zobowiązany zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni, podobnie jak kierujący, którzy wykonują manewr skrętu w prawo. W przypadku, gdy kierujący wyjeżdża z ulicy Króla Kazimierza Wielkiego z zamiarem skrętu w lewo, powinien manewr ten wykonać przy lewej krawędzi jezdni: art. 22 ust 2 pkt. 2 prawo o ruchu drogowym „kierujący pojazdem jest zobowiązany zbliżyć się na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi".

Niby proste, a jednak w wielu przypadkach do tej pory ciężkie do wyegzekwowania. Wydaje się jednak, że zachowanie kierowców wynika bardziej z ich niewiedzy, aniżeli z celowości w działaniu.

Użytkownicy pojazdów wnioskują ponadto o dodatkowe oznakowanie tego newralgicznego miejsca. Ulica Króla Kazimierza Wielkiego jest własnością powiatu, ale jak przyznaje starosta Paweł Piasny, obręb skrzyżowania podlega jurysdykcji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Dlatego też ewentualne oznaczenia informujące o kierunkach ruchu typu F-10 może wykonać jedynie GDDKiA.

Jednak z informacji jakie docierają do nas zarówno z olkuskiej komendy, jak i z krakowskiego oddziału Dyrekcji wynika, że wprowadzenie nowego rozwiązania na wskazanym skrzyżowaniu nie jest możliwe ze względu na warunki techniczne jezdni. Chodzi konkretnie o zbyt małą szerokość drogi na stworzenie dwóch odrębnych pasów ruchu.

Dlatego też Drodzy Kierowcy jadąc na wprost z ul. Króla Kazimierza Wielkiego w ul. Pakuska ustawiajcie się po prawej stronie jezdni, lewą zostawiając tylko tym skręcającym na krajówkę w stronę Katowic. Wtedy żaden policyjny patrol nie będzie Wam straszny, a jeśli ktoś z tyłu zacznie na Was trąbić niech wie, że to on jest na bakier z przepisami.

skrzyzowanie pakuska1

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!