Pojazd uprzywilejowany zawsze ma pierwszeństwo

wasze interwencje noweW ostatnim czasie do Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz naszej Redakcji napływały informacje o kierowcach, którzy notorycznie łamią przepisy dotyczące pojazdów uprzywilejowanych. Wspólnie z policją wyjaśniamy, jak właściwie powinni zachowywać się inni uczestnicy ruchu widząc zbliżający się pojazd na sygnale.

Zgłoszenia mieszkańców dotyczyły najczęściej karetek pogotowia pędzących przez miasto do chorych oraz wozów strażackich jadących pod wskazany adres gasić ogień. - Ustawa Prawo o ruchu drogowym definiuje pojazd uprzywilejowany jako pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi – przypomina asp. Katarzyna Matras, oficer prasowy KPP w Olkuszu.

Określenie pojazdu uprzywilejowanego obejmuje również samochody jadące w kolumnie, na której początku i końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego. Temat kolumn wobec ostatnich wydarzeń związanych z kolizjami pojazdów rządowych stał się bardzo popularny.

- Wtedy wszystkie pojazdy poruszające się pomiędzy nimi, nawet jeżeli nie wysyłają żadnych sygnałów, uważa się za uprzywilejowane. Przepisy zabraniają również wjeżdżania między znajdujące się w kolumnie pojazdy – zaznacza asp. Matras.

Kierujący pojazdem uprzywilejowanym przy zachowaniu szczególnej ostrożności, może nie stosować się do obowiązujących przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów. - Oznacza to, że kierującego takim pojazdem nie obowiązują m.in. ograniczenia prędkości, może wjechać pod prąd, wyprzedzać w miejscach, gdzie obowiązuje taki zakaz, czy wjechać na skrzyżowanie na czerwonym świetle – dodaje przedstawicielka olkuskiej komendy.

To tyle jeśli chodzi o kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Teraz kilka istotnych wskazówek dla innych uczestników ruchu, którzy na co dzień muszą zwracać szczególną uwagę na tych, którzy spieszą się, by ratować życie lub ludzki dobytek.

- Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze, są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się – wylicza asp. Matras.

Obowiązek ułatwienia przejazdu dotyczy nie tylko kierujących, ale także pieszych znajdujących się na drodze. W największym skrócie oznacza to, że stojący w korku kierowcy powinni rozjechać się na boki, wjechać na pas zieleni lub zjechać na pobocze, a pojazdy znajdujące się w ruchu powinny zmienić pas, tak żeby jak najszybciej przepuścić pojazd uprzywilejowany. Piesi natomiast powinni powstrzymać się od przejścia na drugą stronę ulicy, nawet jeżeli mają zielone światło lub już znajdują się na przejściu. - Należy również pamiętać o zakazie wyprzedzania pojazdu uprzywilejowanego w obszarze zabudowanym – kończy oficer prasowy KPP w Olkuszu.

Podsumowując, na drodze zawsze pierwszeństwo mają pojazdy z włączonymi "kogutami". Ich kierowcy mogą pozwolić sobie na zdecydowanie więcej aniżeli inni uczestnicy ruchu. Nie oznacza to jednak, że i oni nie muszą zachowywać szczególnej uwagi, przede wszystkim poruszając się w terenie zabudowanym i przejeżdżając przez skrzyżowania. 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!