wasze interwencje nowe

Jeszcze w ubiegłym roku do naszej redakcji napisał Czytelnik skarżąc się na gałęzie przysypane śniegiem, wiszące nad drogą Olkusz – Bukowno. Śnieg stopniał, a my dopiero teraz doczekaliśmy się odpowiedzi na przesłaną do zarządcy traktu interwencję.

Temat nie jest nowy. Kilka lat temu kierowcy na naszych lamach skarżyli się na nieprzycinane gałęzie, które ich zdaniem powodują zagrożenie dla użytkowników traktu. Zimą problem się nasilił. W grudniu nasz Czytelnik pisał: „Drzewa pod naporem mokrego śniegu są powyginane tak, że tworzą miejscami tunel. Zagraża to bezpieczeństwu. Gałąź lub drzewo może się złamać w każdej chwili. Dlaczego Zarząd Dróg o oto nie dba?”. Interwencje skierowaliśmy do zarządcy drogi.

Zarząd Drogowy w Olkuszu twierdzi, że na bieżąco wykonuje roboty w zakresie utrzymania zieleni przydrożnej. – Droga Olkusz – Bukowno praktycznie w całości przebiega przez tereny leśne. Drzewa rosną w pasie drogowym, jak również w otoczeniu drogi i w normalnych warunkach pogodowych nie zagrażają bezpieczeństwu użytkowników drogi. Oczywiście można by usunąć wszystkie drzewa z pasa drogowego, ale trzeba zwrócić uwagę na to, że ich wycinka musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, a Zarząd Drogowy składając wniosek o usunięcie drzewa musi mieć do tego odpowiednie podstawy. Niestety, śnieg nie może być uzasadnieniem do wniosku o usunięcie drzewa będącego w dobrym stanie zdrowotnym, które w normalnych warunkach pogodowych nie zagraża drodze i jej użytkownikom. W takiej sytuacji organ wydający decyzję o wyrażeniu zgody na usunięcie drzew jest zobligowany do naliczenia opłat – wyjaśnia dyrektor Zarządu Drogowego Paweł Pacuń.

Być może wkrótce sytuacja na opisywanym trakcie ulegnie zmianie. – Chciałbym za pośrednictwem „Przeglądu Olkuskiego” poinformować użytkowników drogi, że w najbliższym czasie dokonany zostanie ponownie jej przegląd i o ile zajdzie konieczność, drzewa wymagające pielęgnacji zostaną przycięte – dodaje Paweł Pacuń.

Mamy nadzieję, że cytując:„jeśli zajdzie konieczność przycięcia drzew”, to użytkownicy drogi doczekają się wykonania tego zadania szybciej, niż my odpowiedzi na zadane pytania.

 

2
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
2 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
ekokolo Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
eko
eko

Bez przesady kuźwa, bez przesady.

kolo
kolo

„Jeszcze w ubiegłym roku do naszej redakcji napisał Czytelnik” – odpowiedź z łaski na uciechę po czterech miesiącach. Czy nie ma jakiegoś terminu logicznego na odpowiedź dla urzędasów?? Zdaje się, że dwa tygodnie..Poza tym jadąc przez las do Bukowna drzewa są niebezpiecznie blisko drogi, wysokie i gałęzie zwisają nad drogą.. Czy to jest dobrze?? Zapraszam redaktorkę na wycieczkę, to tylko 20 minut tam i z powrotem.. A potem w wolnej chwili krótki wypad w kierunku Niesułowic i porównanie – jak ma być (wzdłuż tej drogi sa drzewa wycięte ok. 2m od krawędzi) a jak jest na drodze do Bukowna (drzewa… Czytaj więcej »