Woda śmierdzi chlorem. PWiK: będzie lepiej

wasze interwencje nowe-PWiK obiecywało, że po uruchomieniu nowych źródeł zasilania przestanie dozować do sieci chlor. W dalszym ciągu woda śmierdzi chlorem, nie nadaje się praktycznie do herbaty czy kawy. Kiedy to się wreszcie się skończy? - pytania takiej treści systematycznie trafiają do naszej redakcji. "Wodociągi" obiecują, że za kilka miesięcy będzie lepiej.

Przełączenia na zasilanie wody z nowych ujęć, o których wspominają nasi Czytelnicy, rozpoczęto w czerwcu ubiegłego roku od gminy Klucze. Przepięcia kolejnych miejscowości trwały do października. Do nowego systemu włączono następnie gminę Olkusz (6 stycznia 2017 r.), Bukowno i gminę Bolesław (25 stycznia 2017 r.). Wówczas wyłączono z produkcji wody Stację Uzdatniania Wody w Olkuszu.

Woda dobra, ale…
Olkuskie „Wodociągi” wysoko oceniają jakość wody z nowych źródeł twierdząc, że jej parametry niejednokrotnie przewyższają parametry wód butelkowanych kupowanych w sklepach. Technologia uzdatniania wody w obecnym systemie zasilania oparta jest na naświetlaniu promieniami UV, ale zdaniem PWiK-u to za mało. - Problemy ze zmianą kierunków przepływu wody, zalegające w starych rurociągach osady i duże prawdopodobieństwo ich zrywania, a tym samym tzw. „wtórne zanieczyszczenie”, wymusiło na przedsiębiorstwie zastosowaniu dodatkowych, tymczasowych technologii uzdatnia, polegających na dawkowaniu wodorotlenku sodu i podchlorynu sodu. Są to metody skuteczne powodujące związanie oraz ustabilizowanie istniejących w rurociągach osadów i zabezpieczenie ich przed negatywnym oddziaływaniem na przepływającą w rurociągach wodę- zapewniają władze ”Wodociągów”.

Jesienią ma być lepiej
Zarząd PWiK-u zapewnia, że za kilka miesięcy w wodzie nie wyczujemy nieprzyjemnego smaku. Będzie następowało to etapowo poprzez zmniejszanie dawkowanego podchlorynu sodu, którego stosowanie skutkuje odczuwalnym smakiem i zapachem chloru. Nie ma jednak możliwości, aby woda nie była w ogóle chlorowana.
- Harmonogram wdrożony przez przedsiębiorstwo będzie powodował stopniowe zmniejszanie dawki chloru, tak, aby jego poziom był akceptowalny przez odbiorców. Jednakże celem nadrzędnym dla przedsiębiorstwa jest dostarczanie wody o wymaganych bezpiecznych dla zdrowia parametrach, co na obecną chwilę wymaga stosowania metody uzdatniania poprzez chlorowanie – zapewnia ją władze PWiK-u.

Jak zatem przedstawia się harmonogram? Do końca marca stężenie chloru pozostałego w wodzie wynosiło 0,3 – 0,25 mg/dm3. Od kwietnia do końca czerwca wartość ta będzie utrzymywane na poziomie 0,25 – 0,23 mg/dm3. W kolejnym kwartale stężenie chloru ma wynosić 0,20 – 0,18 mg/dm3, natomiast od października 0,15 mg/dm3.
- Zmiany te będą następowały w różnych odstępach czasowych na poszczególnych odcinkach sieci wodociągowej. Jest to ściśle związane z hydrauliką sieci – informuje zarząd PWiK-u, dodając jednocześnie, że o wszystkich powyższych działaniach na bieżąco informowane są gminy oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu.

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!