film wykleci1

W minioną niedzielę w sali kinowej olkuskiego MOK-u miała miejsce premiera filmu „Żołnierze Niezłomni Ziemi Olkuskiej – Historia i Pamięć”, którego autorami są dwaj młodzi olkuszanie: Konrad Kulig oraz Mateusz Radomski. Film opowiada o czasach powojennych i losach żołnierzy Armii Krajowej oraz antykomunistycznego podziemia, które owiane są mroczną i tragiczną historią. Do dzisiaj bowiem nie wiadomo, ile tak naprawdę osób walczyło o wolną Polskę. Nie wiadomo także, ilu z nich zginęło i gdzie spoczywają szczątki bohaterów katowanych i pomordowanych przez komunistów. W filmie pojawiła się jedynie informacja, że ciała zabitych wywożono furmankami w każdą środę w kierunku Żurady. Nikt jednak nigdy nie odnalazł zbiorowych mogił, w których spoczęły ciała zabitych. Film przedstawia losy Żołnierzy Wyklętych z przedwojennego powiatu olkuskiego, m.in. ze Skały, Żarnowca, czy Sułoszowej.

„Żołnierze Niezłomni Ziemi Olkuskiej – Historia i Pamięć” to projekt kilkuletniej pracy jego autorów. Jak każdy film o Żołnierzach Wyklętych miał swoje problemy przy powstawaniu. – Ale było warto – przyznaje Konrad Kulig. To reakcja na wypełnioną niemal do ostatniego miejsca widownię, która po zakończeniu seansu nagrodziła osoby w nim występujące i autorów owacją na stojąco.

 

film wykleci3

Wacław Boroń, Maria Cyganek, Bolesław Gądek, Czesław Grzanka, Barbara Kallista, Małgorzata Kallista-Glanc, Mieczysław Karwiński, Adolf Kieres, Ryszard Kowal, Edward Krawczyk, Genowefa Kulig, Wojciech Marchewka, Zenobia Mędrek, Witold Orczyk, Brunon Piekarski, Edmund Rogalski, Stanisław Sowula, Zofia Wujcik – te postacie przed kamerą opowiedziały swoje historie. Każda z nich opatrzona była bolesnymi wspomnieniami, ale i przekonaniem „że tak było trzeba” i, że „była to jedyna słuszna droga”. Na pytanie „dlaczego działałem” padała jedna odpowiedź – „Jestem Polakiem!”.

– Tymi kilkoma historiami, tylko musnęliśmy temat ,,Wyklętych” walczących o wolność kraju na Ziemi Olkuskiej. Był to właściwie ostatni moment na powstanie takiego filmu, bowiem wśród nas jest coraz mniej naocznych świadków tamtych wydarzeń – zaznacza Mateusz Radomski.

Film z pewnością w następnych latach posłuży nauczycielom na lekcjach historii. O bohaterskich czynach „Wyklętych” mówili na ekranie historycy: Cezary Brożek, Dawid Golik i Zdzisław Zblewski. Jak ważne dla całego środowiska żołnierzy Armii Krajowej jest powstanie tego filmu świadczy scena sprzed jego premiery, kiedy to Janusz Kwapisz – Prezes Okręgu Śląskiego, Światowego Związku Żołnierzy AK wręczył autorom projektu legitymacje, wedle których zarówno Konrad Kulig jak i Mateusz Radomski zostali Członkami Nadzwyczajnymi Światowego Związku Żołnierzy AK, a prezes Klubu Historycznego im. AK w Olkuszu Michał Masłowski, pod którego skrzydłami pracowali licealiści i studenci zyskał tytuł Członka Zwyczajnego.

film wykleci4

– Olkuski Klub Historyczny, to jeden z najbardziej aktywnych klubów w naszym regionie. To dla nas prawdziwy zaszczyt, że są wśród nas tak zdolni i mądrzy młodzi ludzie – dodał mocno wzruszony Janusz Kwapisz.

 

film wykleci2

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ity
ity
8 lat temu

Podobno dr Herzyk już planuje zorganizowanie gry miejskiej. Ciekawe pod jakim tytułem ?

brawo ... brawo
brawo ... brawo
8 lat temu

Koniukturalni olkuscy historycy starszego pokolenia milczą, widząc niezaprzeczalny sukces młodych olkuszan, którym należą się wyrazy uznania.
Wreszcie historia Olkusza i Ziemi Olkuskiej bez fałszu.