1

Tuż za podium uplasowali się reprezentujący Małopolskę trzynastolatkowie Orbity Bukowno w finale ogólnopolskiego turnieju Mała Piłkarska Kadra Czeka w Zamościu organizowanym dla klubów ze wsi i małych miasteczek zrzeszonych w LZS. Medal był bardzo blisko, walkę o awans do finału Orbita przegrała w rzutach karnych, a brąz w ostatniej minucie meczu o trzecie miejsce.

– Jest wielka satysfakcja, bo to jest znakomity wynik sportowy, ale jednocześnie wielki żal, bo szczęście było tak blisko – mówi Jarosław Rak, trener drużyny Orbity. – Jestem przekonany, że gdybyśmy wygrali z Wielkopolską te dodatkowe karne to w finale Lubelskie, choć było gospodarzem, na pewno by nas nie zatrzymało.

By pojechać na finał ogólnopolski do Zamościa Orbita musiała wygrać najpierw eliminacje rejonowe na szczeblu Małopolski Zachodniej w Zatorze, a następnie finał wojewódzki w Krakowie. Już samo to jest dużym sukcesem, a trzeba podkreślić, że Orbita jako klub tej sztuki dokonała drugi rok z rzędu. Przed rokiem bowiem w zamojskim finale tzw. dużej kadry czyli w kategorii U-15 wystąpił zespól Orbity z rocznika 2002, który sięgnął zresztą po brązowy medal. Tym razem do finału udało się przebić zespołowi w kategorii U-13 czyli w tzw. małej kadrze. W przeszłości jeśli idzie o zespoły z powiatu olkuskiego jedynie Przemsza Klucze dostąpiła, także dwukrotnie, zaszczytu gry w finale ogólnopolskim. Było to w latach 80-tych ubiegłego wieku, bo turniej ma piękne tradycje i w tym roku organizowany był już po raz 34. Piąte miejsce jako zawodnik Przemszy zdobył wówczas m.in. Jarosław Rak, dzisiaj trener Orbity, który powiódł ją w finale o szczebelek wyżej.

3

Fazę grupową Orbita pod szyldem Małopolski zaczęła w Zamościu od remisu 2:2 z Pomorskim. Po dwóch bramkach Marcela Kąkola już w 5 minucie zespół z Bukowna prowadził 2:0, ale nie zdołał przełożyć tego znakomitego otwarcia na końcowe zwycięstwo. W drugim meczu Orbita pewnie aż 5:0 pokonała Podlaskie co przy układzie innych wyników oznaczało, że do gry o medale potrzebny będzie następnego dnia punkt w meczu z Łódzkim. Do przerwy w tym meczu dominowały piłkarskie szachy, ale tuż po przerwie Orbita zadała w krótkim odstępie czasu dwa zabójcze ciosy, po których rywale się już nie pozbierali.

Niezwykle dramatyczny był przebieg półfinału z Wielkopolską. Gol Kuby Sołtyska dał małopolanom prowadzenie, ale szybko – po perfekcyjnym strzale z dystansu w okienko – niestety je stracili. Więcej goli w tym meczu już nie padło i dla wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne. Obydwie drużyny przerosły one chyba jednak psychicznie. Wspólnie wykorzystały tylko jednego karnego, ale uczynił to niestety zespół z wielkopolskich Szamotuł.

– Czterodniowy turniej był imprezą znakomicie zorganizowaną, chłopcy grali na pięknych boiskach, mieszkali w eleganckim hotelu na pięknej zamojskiej starówce, mieli zapewniony także program na czas wolny. Byliśmy na bardzo fajnej wycieczce w zamojskim ZOO. Wszystko świetnie działało, a jeszcze ostatniego dnia przyjechało wielu naszych wspaniałych Rodziców Kibiców by wesprzeć nas dopingiem za co bardzo im dziękujemy.

2

Koszty przejazdu drużyny Orbity Bukowno do Zamościa pokrył Powiat Olkuski. Urząd Marszałkowski w Krakowie wyposażył ekipę w reprezentacyjne koszulki, a olkuskie zrzeszenie LZS pokryło koszty wpisowego. Koszty pobytu drużyny na miejscu sfinansowali pospołu Rodzice i Stowarzyszenie „Orbita”.

Kadra Orbity 2005/06 w finałach turnieju Mała Piłkarska Kadra Czeka – Zamość’2018:
Dominik Tracz – Marcel Kąkol, Jakub Sołtysek, Seweryn Kania, Igor Kolleman (kapitan drużyny), Wojciech Trepka, Łukasz Trepka, Krzysztof Ćwikła, Wiktor Lipiński, Igor Rogozik. Trener: Jarosław Rak, kierownik drużyny: Korneliusz Kąkol.