Centrum Obsługi Telefonicznej oblegane


zusCentrum Obsługi Telefonicznej oblegane. Przedsiębiorco – wszystkie informacje na stronie internetowej ZUS! Już 5483 osoby zatelefonowały do ZUS w pierwszych 4 dniach stycznia. Czas oczekiwania bywa bardzo długi gdyż zdarza się, że w kolejce czeka prawie 200 połączeń.


To niepotrzebne marnowanie czasu. Odpowiedzi na większość z zadawanych pytań można znaleźć na stronie internetowej ZUS. 
Na stronie internetowej www.zus.pl jest dostępna instrukcja, jak krok po kroku wypełnić przelew do ZUS oraz broszura „Proste płatności z ZUS”, w której jest zawarty szczegółowy opis nowych zasad wpłacania składek. Przeczytać można także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące „e-Składki” http://www.zus.pl/eskladka.

 

O co pytają przedsiębiorcy

Jak wpłacić składki do ZUS w styczniu 2018 r.?
Składki wpłacisz za pomocą standardowego dokumentu płatniczego (przelewu), takiego jakiego używa się np. do opłacania rachunku za gaz czy prąd. Przed pierwszą wpłatą dokładnie wpisz numer swojego indywidualnego konta aby ZUS poprawnie dokonał księgowania.

Jak zapłacić składki bieżące mając zaległości w ZUS?
Zaległe składki opłacaj na otrzymany z ZUS numer rachunku składkowego. To ten sam numer konta, który służy do bieżącego opłacania składek. 

Jak ZUS zaksięguje składki, skoro robię jedną wpłatę?
Inne są zasady rozliczania wpłat od stycznia 2018 r. Na przelewie nie wpisujesz ubezpieczenia/funduszu, typu wpłaty i miesiąca, za który opłacasz składki. Wpłatę przekazaną na numer rachunku składkowego zaksięgujemy zgodnie z deklaracja rozliczeniową DRA: na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i ewentualny Fundusz Emerytur Pomostowych. Wpłatę rozliczymy w pierwszej kolejności na najstarsze zadłużenie wraz z odsetkami. Nowe zasady rozliczania składek mogą zatem wpłynąć na podleganie dobrowolnym ubezpieczeniom.

A co z ubezpieczeniem chorobowym, które jest dobrowolne?
Jeśli nie możesz spłacić całego zadłużenia a chcesz podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i otrzymywać z niego w razie potrzeby świadczenia, to skorzystaj z układu ratalnego. Możesz podpisać umowę z ZUS w każdej chwili. Mając decyzje o układzie ratalnym ZUS rozliczy wpłatę zgodnie z terminem wymagalności raty i bieżących składek. Taka umowa zapewni ci objęcie ubezpieczeniem chorobowym i prawo do świadczeń.
W zawarciu układu pomogą doradcy do spraw ulg i umorzeń przyjmujący w placówkach ZUS.

Krok po kroku jak masz wypełnić przelew
1. W pole nazwa odbiorcy – wpisz ZUS 
2. W pole rachunek odbiorcy - wpisz swój indywidualny Numer Rachunku Składkowego
3. W pole kwota – wpisz kwotę, która jest sumą składek wykazanych na ZUS DRA:
4. W pole nazwa zleceniodawcy - wpisz imię i nazwisko płatnika składek lub nazwę skróconą
5. W pole tytułem – wpisz słowo „składki”. Jeśli spłacasz należności na podstawie decyzji z ZUS to wpisz także „numer decyzji” 

Do 8 stycznia br. w Małopolsce przelewy na nowe konto zrobiło 11 909 tyś. płatników, z czego;
ZUS Oddział w Krakowie 6 300 płatników
ZUS Oddział w Nowym Sączu 2 662
ZUS Oddział w Chrzanowie 1 653
ZUS Oddział w Tarnowie 1 294

Bożena Bielawska p.o. rzecznika regionalnego ZUS w Małopolsce

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin. font-weight: bold; padding: 10px;
Klauzula informacyjna dot. danych osobowych Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) informuję, iż: 1) administratorem Pani/Pana danych osobowych jest AB Media Sp. z o.o., Chrzanów, Wł. Sikorskiego 1f 2) kontakt z Inspektorem Ochrony Danych - iod@abmedia.com.pl 3) Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu korzystania z usługi ”dodaj komentarz” na podstawie Art. 6 ust. 1 lit. f ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. jako usprawiedliwionego interesu administratora 4) odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa 5) Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres 2 lat 6) posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania usunięcia lub ograniczenia przetwarzania 7) ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego 8) podanie danych osobowych jest dobrowolne
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!