Elektro - nie śmieci

jangrot elektro nie smieci13 stycznia 2013r. w Zespole Szkół w Jangrocie odbyła się konferencja poświęcona promocji projektu „Elektro - nie śmieci”. Celem projektu jest organizacja wraz z młodzieżą kampanii edukacyjnej dla mieszkańców dotyczącej organizacji na terenie gminy sprawnego systemu zbierania i odzyskiwania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE).


Prowadzona kampania opiera się na działaniach informacyjnych, inwentaryzacyjnych, spotkaniach z samorządem i planem naprawczym związanym ze zbiórką elektrośmieci. Towarzyszy temu bieżący monitoring i dokumentacja działań za pomocą reportaży, filmów, zdjęć zamieszczanych na specjalnie przygotowanej platformie internetowej – Młodych reportów (mlodzirepotrerzy.pl). Kampania służy przełamaniu stereotypów związanych ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, którego duża część trafia na dzikie wysypiska śmieci z powodu niewiedzy co zrobić z tym sprzętem, jak go zutylizować.

W listopadzie 2012r. w naszej placówce powołano „Patrol elektrosmieci”, którym kieruje koordynator mgr L. Grzywa. Konferencja to jeden elementów projektu, który wdrażany jest kaskadowo na terenie 10 województw Polsce. Partnerami tego przedsięwzięcia są Fundacja MiLA i Electro- Systemjangrot elektro nie smieci 1 Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. i Remondis Electrorecycling Sp. z o.o.

W szkole dokonano wyboru uczniów do uczestnictwa w projekcie „Elektro -nie- śmieci”. Patrol stanową uczniowie z I, II, IIIa i IIIb gimnazjum.
20-to osobowy zespół stanowiący w/w patrol uczestniczył 4. i 7. stycznia 2013r. w warsztatach prowadzonych przez przedstawicieli MiLA oraz Remondis Electrorecycling w naszej placówce. Ciekawa tematyka dotycząca prowadzenia działań w zakresie organizacji ZSEE oraz robienia zdjęć, pisania reportaży i nagrywania filmów bardzo zainteresowała uczniów. Zagadnienia te związane są z potrzebą rozwijania umiejętności młodzieży na potrzeby projektu „Elektro - nie - śmieci”. Warsztaty pomogły nam przygotować spotkanie dla społeczności lokalnej, by przedstawić założenia tej ogólnopolskiej akcji.

W niedzielne popołudnie 13. stycznia wiele osób zabrało ze sobą małogabarytowy zużyty sprzęt elektryczno elektroniczny i przyniosło do naszego punktu zbiórki przygotowanego w szkole. Małogabarytowy sprzęt stanowiły m.in. czajniki elektryczne, kalkulatory, telefony stacjonarne, skaner, aparaty fotograficzne i stacjonarne suszarki do włosów. Podczas wprowadzenia do konferencji przedstawiciel projektu przedstawił jego założenia i omówił planowane efekty. Niewątpliwie atrakcją dla większości uczestników konferencji była możliwość zobaczenia i pracy z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Wiele ciekawych zagadnień dotyczących środowiska naturalnego, wpływu śmieci na klimat przedstawiono w postaci filmów, gier i zabaw ekologicznych (np. połącz w pary, puzzle, krzyżówki).

Z uwagi na fakt, iż uczestnikami spotkania byli dorośli i dzieci oraz młodzież szkolna poziom prezentowanych zadań, quizów był zróżnicowany w zależności od wieku zaangażowanych w ich rozwiązanie. Aktywność zgromadzonych przedstawicieli władz gminnych powiatowych, Ochotniczych Straży Pożarnych, sołtysów wsi, rodziców, dzieci i mieszkańców nie tylko naszej gminy w rozwiązywaniu ekologicznych zadań była bardzo duża. W panelu z udziałem przedstawicieli młodzieży wypracowano odpowiedzi na pytanie „Wymieniać czy naprawiać? – udział mojej rodziny w segregacji śmieci. Na zakończenie spotkania uczestnicy podzielili się swoimi pomysłami na przeprowadzenie kampanii „Elektro- nie- śmieci” na trenie gminy. Z uwagi na obecność przedstawicieli innych gmin z terenu naszego powiatu mamy nadzieję ze zbieranie i segregowanie zużytego sprzętu elektryczno- elektronicznego będzie ciekawie i sprawnie prowadzone przez „Patrol elektrośmieci”, mieszkańców i lokalne instytucje. Najbliższa zbiórka tym razem mało i wielkogabarytowego sprzętu ZSEE zaplanowana jest na kwiecień 2013r. Już dzisiaj zapraszamy do aktywnego udziału.

Naszym mottem dla przeprowadzenia kampanii „Elektro- nie- śmieci” są słowa: „Zrób coś, żeby potomni myśleli o Tobie a nie potykali się o Twoje śmieci”.

jangrot logo 1

jangrot log 3

jangrot logo2

 

 

 

 

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!