Koncert muzyki klasycznej w BWA

  koncert muzyki klasycznej wbwa.jpgW piątkowy wieczór (19.10.12) w galerii BWA w Olkuszu odbył się wyjątkowy koncert muzyki klasycznej. W polsko - meksykańskim duecie wystąpiły: Wanda Palacz i Julieta Gonzalez. Gościnnie swój talent zaprezentował także Tadeusz Spyra.

 


Koncert rozpoczął się od wykonania utworu autorstwa Antonia de Santa Cruz Jacarasa. Po nim usłyszeć można było anonimowe pieśni renesansowe. Wykonano także kompozycje takich autorów jak: Ferdinando Sor, Federico Garcia Lorca czy Jaquin Rodrigo. Wanda Palacz zachwyciła subtelną grą na gitarze, a Julieta Gonzalez pięknym sopranowym głosem. Wszystkie z przedstawianych utworów miały swoją historię i ciekawą treść, które za każdym razem przed wykonaniem wyjaśniała śpiewaczka. Pieśń „Adela" opowiadała o kobiecie, która umarła z miłości. „Nana" to jedna z granych kołysanek. Wśród repertuaru znalazły się popularne pieśni meksykańskie: „Adios mi chaparrita" i „Mexico lindo". Niespodzianką wieczoru był występ Tadeusza Spyry, niegdysiejszego nauczyciela Wandy Palacz. Razem wykonali utwór pod tytułem „Milonga", skomponowany przez Jorge koncert muzyki klasycznej wbwa2.jpgCardoso.


Jedna z gwiazd wieczoru - Julieta Gonzalez to sopranistka pochodząca z Meksyku. Jest absolwentką krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie uczyła się pod kierunkiem Barbary Cramoix. Ukończyła także studia podyplomowe w Centrum Muzyki Dawnej w Genewie pod kierunkiem Beatrice Cramoix, Fancisa Biggi oraz Laurence Brisset. Obecnie jest solistką i współpracuje z muzykami z różnych krajów. W jej repertuarze znajdują się utwory dawne i współczesne. W kręgu jej zainteresowań są klasyczne kompozycje Meksyku i krajów Ameryki Łacińskiej.


koncert muzyki klasycznej wbwa5.jpgDruga z pań - Wanda Palacz z wyróżnieniem ukończyła studia (w klasie gitary prof. Aliny Gruszki) w katowickiej Akademii Muzycznej. Odbyła także studia podyplomowe u profesora gitary Jose Tomasa w Conservatorio Superior de Musica w Alicante w Hiszpanii. Jest laureatką VI Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego w Łodzi i konkursu organizowanego przez Polskie Radio "Młodzi muzycy na estradzie i antenie". Naucza w Akademii Muzycznej i prowadzi kursy mistrzowskie.


Tadeusz Spyra, którego występ był miłą niespodzianką, to absolwent katowickiej Akademii Muzycznej, w której studiował na wydziale instrumentalnym. Jak można się było przekonać podczas koncertu – gitara to jego życie. 

 

koncert muzyki klasycznej wbwa4.jpgkoncert muzyki klasycznej bwa7.jpg

 

 

 

 

 

 


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.