cordis nobilis 2018 01

W minioną sobotę Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz po raz dziewiąty wręczył nagrody „Cordis Nobilis”. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Sali widowiskowej MOK, Roman Piaśnik uhonorował ludzi, którzy na co dzień bezinteresownie niosą pomoc potrzebującym.

Nagrody Cordis Nobilis przyznawane są w celu szczególnego docenienia i wyróżnienia osób i organizacji związanych z Olkuszem, które działają na rzecz innych osób. Wyróżnienie to zostało ustanowione w 2009 roku. Podczas tegorocznej edycji imprezy grono laureatów „Szlachetnych Serc” poszerzyło się o kolejne osoby związane ze Srebrnym Miastem.

– To już po raz dziewiąty spotykamy się, aby uhonorować osoby działające dla dobra innych. Jestem dumny, że wśród nas są tacy ludzie, którzy z potrzeby serca, bezinteresownie niosą pomoc osobom najbardziej potrzebującym, starszym, niepełnosprawnym i chorym. Czynią to bez rozgłosu, nie oczekując nic w zamian. Ich pomoc jest nieoceniona. To nie tylko materialne wsparcie, ale także poświęcony czas i dobre słowo. Dzisiaj mamy okazję podziękować i wyrazić ogromne uznanie za to, co czynią – mówił w trakcie gali Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Nagroda przyznawana jest przez kapitułę reprezentowaną przez przedstawicieli: samorządu, organizacji pozarządowych, osiedli i sołectw oraz nauczycieli. Laureaci otrzymują statuetki w pięciu kategoriach. Kandydatów mogą zgłaszać organizacje pozarządowe, osoby prawne, związki wyznaniowe lub grupa co najmniej 10 mieszkańców. W tym roku statuetkę „Cordis Nobilis” otrzymali:

Organizacja – Stowarzyszenie Klub Sportowy FLIKA w Olkuszu

3
Stowarzyszenie działa od 2012 roku. Od czterech lat prowadzi zaś ośrodek wsparcia do osób w podeszłym wieku w integracji z młodzieżą na Osiedlu Słowiki. W działającym codzienne ośrodku seniorzy mogą uczestniczyć w zajęciach rekreacyjnych, edukacyjnych i kulturalnych.

Klub Sportowy FLIKA prowadzi także na Osiedlu Słowiki Osiedlowy Klub „KUBUŚ”. Stowarzyszenie organizuje akcje charytatywne i festyny. FLIKA prowadzi także zajęcia rytmiczno – taneczne i gimnastykę korekcyjną dla dzieci z okolicznych sołectw.

Filantrop – Jan Niemczyk i Stanisław Chłosta

4
Laureatem Cordis Nobilis został Jan Niemczyk – właściciel Przedsiębiorstwa Handlowo – Usługowego OSMA Spółka z o.o. Od lat wspiera on finansowo i rzeczowo olkuskie stowarzyszenia. Przywoził m.in. żywność dla osób ubogich współpracując ze Stowarzyszeniem Dobroczynnym Res Sarca Miser. Współorganizował akcję Darmowa Zupa przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe a także pomagał finansowo i organizacyjnie w realizacji: dożynek, festynów, szkolnych uroczystości, pielgrzymek, wigilijnych spotkań dla ubogich i zawodów sportowych.

5
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Stanisław Chłosta – właściciel firmy Kurier Team 2000 Transport Spedycja. Organizuje on nieodpłatne transporty żywności z Banku Żywności w Krakowie, które następnie przekazywane są potrzebującym mieszańcom Olkusza. Wspiera także działalność lokalnych stowarzyszeń, szkół i osób fizycznych.

Wolontariusz – Monika Szromnik

6
Tę nagrodę otrzymała uczennica II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu – Monika Szromnik. Jest to osoba, która od lat angażuje się w różnego rodzaju akcje charytatywne. Była wolontariuszką Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Akademii Przyszłości. Organizowała „Mikołajkowy Turniej Charytatywny dla Dzieci Niepełnosprawnych” i „Bieg dla Wiktorii”. Pomaga pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej. Ukończyła także kurs audiodeskrypcji i przygotowała wraz z grupą przyjaciół opis treści wizualnych filmu wyświetlanego dla osób niewidomych.

Nauczyciel – Marida Zoń

7
W tym roku laureatem „Nagrody Szlachetnych Serc” w tej kategorii jest nauczycielka języka polskiego i dyrektor Zespołu szkół Nr 4 w Olkuszu. Marida Zoń pomaga swoim uczniom odkrywać i rozwijać swoje talenty. Dla uczniów przejawiających zdolności recytatorskie, wokalne i aktorskie zorganizowała w swojej szkole Klub Artystycznych Wcieleń „Kastalia”. Jako dyrektor placówki nieustannie wspiera także ideę wolontariatu. Jej podopieczni pomagają pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej, wspierają działania olkuskich organizacji pozarządowych, pomagają osobom niewidomym i niepełnosprawnym oraz olkuskim seniorom.

Osoba – Ryszard Kowal

8
Nagrodę za długoletnią, bezinteresowną działalność na rzecz innych osób otrzymał w tym roku Ryszard Kowal. Jest on społecznym opiekunem Starego Cmentarza w Olkuszu. Od lat nieprzerwanie działa na rzecz upowszechniania kultury, historii i ochrony zabytków. W czasie II wojny światowej był łącznikiem w oddziale Gerarda Woźnicy „Hardego”. Po zakończeniu okupacji niemieckiej włączył się w działalność ruchu harcerskiego. Obecnie pomaga organizacjom kombatanckim w organizowaniu uroczystości patriotycznych. Wspiera także budowę pomników i tablic pamiątkowych.

W tegorocznej gali wzięli udział przedstawiciele samorządu, środowisk biznesowych, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych. Rozdanie nagród Cordis Nobilis uświetnił występ kwartetu smyczkowego Con Affetto. Pomoc w organizacji imprezy zapewnił Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

{joomplu:74526}{joomplu:74513}{joomplu:74528}

Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego i fotorelacji z wydarzenia na www.przeglad.olkuski.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Olkuszanin123
Olkuszanin123
6 lat temu

Najlepsza gala w całym okresie istnienia. Pełen profesjonalizm. Super!

Absolut
Absolut
6 lat temu

Gratulacje dla Pani dyrektor Zespołu szkół Nr 4!